Metglobal, Paytrek ile küresel ödeme sistemleri pazarında rekabete hazırlanıyor

Metglobal, Paytrek ile küresel ödeme sistemleri pazarında rekabete hazırlanıyor

Türkiye'de ödeme sistemleri alanındaki rekabete katılan yerli oyunculardan biri de Paytrek.com oldu. Metglobal Grup tarafından hayata geçirilen Paytrek, uzun yılların getirmiş olduğu dijital sektör tecrübesiyle sektörde kendine özel bir yer edinmek istiyor.

1994 yılında turizm alanında faaliyetlerine başlayan Metglobal, bildiğiniz gibi Tatil.com, Otel.com, Hotelspro.com gibi önemli markaların da sahibi. Paytrek ise şimdiye kadar grup şirketlerinin ödeme işlemlerini yürüten ve artık tüm girişimlere kapılarını açan Metglobal'in ödeme altyapısı.

Son 12 ayda 180 farklı ülkeden yarım milyar dolarlık işlem hacmi

Metglobal çatısı altındaki yeni bir şirket olan Paytrek'in işlem hacmi, pazara yeni giriş yapan bir girişim için oldukça dikkat çekici. Zira Paytrek üzerinden son 12 ayda 180 farklı ülkeden 1 milyona yakın satış işlemi tamamlanmış. Paytrek'te 3 bine yakın farklı bankanın bastığı kartlar kullanılmış ve 52 para biriminde, 500 milyon dolarlık toplam hacim gerçekleştirilmiş.

Paytrek-Metglobal

Hedef küresel pazarda rekabetçi bir platform olmak

Paytrek, bu tecrübeyle sadece Türkiye'de değil, küresel pazarda güçlü bir oyuncu olmayı hedefliyor. 2016 yılında toplam 1 milyar dolar işlem hacmi yakalamayı ve şimdi olduğu gibi, 2016'da da toplam işlem hacminin yüzde 90'ından fazlasını yurtdışı işlemlerden elde etmek istiyor.

Aldığımız bilgilere göre Metglobal bu açılım için Türkiye’deki BDDK lisansına ek olarak Avrupa için de bir ödeme kuruluşu lisansı almak için çalışıyor. 2015'te kurulan Metglobal Londra ofisi vasıtasıyla önümüzdeki dönemde daha çok Avrupa'daki e-ticaret girişimlerine ulaşmak istiyor. Aynı şekilde Türkiye'deki 14 milyar TL'lik e-ticaret hacminden de daha fazla pay almayı hedefliyor.

Farklı kanallardan gelir potansiyeli

İşlem başına alınan komisyonların yanı sıra, sahtekarlık önleme, iş zekası, finansal mutabakat ve raporlama gibi ek hizmetlerden de gelir kazanan Paytrek'in ayakta kalma riskini çoktan geride bıraktığını söylemek sanırım yanlış olmaz. Dolayısıyla 2018'de 2,5 trilyon olması beklenen küresel e-ticaret pazarına yönelmesi de son derece mantıklı bir adım.

Paytrek, aslında küresel pazara hitap etmesi açısından ayrı bir ligde değerlendirebilir ama yerel pazardaki rekabete nasıl renk katacağını da merakla bekliyoruz.

Metglobal, ödeme sistemleri pazarına Paybu adlı bir markayla giriş yapacağını ilk kez Nisan 2014'te duyurmuştu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.