ABD hükümetinin desteklediği Tor, farklı bağışçılar arıyor
Genel

ABD hükümetinin desteklediği Tor, farklı bağışçılar arıyor

Kullanıcılarına anonim iletişim imkânı sağlayan ağ ve yazılım projesi Tor, finansal destek için kitle fonlamasına döndü. Düşük tonda yaptığı duyuruyla bağış kampanyasını başlatan Tor, bu yolla ABD hükümetine olan bağımlılığını azaltmayı hedefliyor olabilir.

Edward Snowden'in hikayesini başarılı bir şekilde belgeselleştiren yönetmen Laura Poitras'ın "Tor ve diğer ücretsiz şifreleme yazılımları olmasaydı, Edward Snowden benimle iletişim kuramazdı. Gazetecilerin kaynaklarını korumak  ve özgürce araştırma yapmak için Tor'a ihtiyaçları var. Tor vazgeçilmez bir araç ve desteğimize ihtiyacı var" sözleriyle bağış kampanyasını duyuran Tor, gelecek bağışları kendi sayfasından topluyor.

Bağış kampanyası Tor'un ABD hükümetiyle ilişkilerinde tırmanan gerilim üzerine bir çıkış yolu gibi görünüyor. Zira, bugüne kadar gelirlerinin yüzde 80 ila 90'ını ABD hükümeti tarafından yapılan bağışlarla sağladığı belirtilirken, Tor, bu ayın başında hükümeti kendi kuyusunu kazmakla suçlamıştı. Tor, FBI'ın Carnegie Mellon Üniversitesi araştırmacılarına tarayıcısının anonimliğini kırmak üzere 2014 yılında bir milyon dolar ödenek ayırdığını iddia etmişti. Üniversite bir milyon dolar aldığı iddiasını yalansa da Tor projesini kırmaya çalıştığını tam anlamıyla inkar etmemişti.

Tor, geçtiğimiz Mart ayında trafiğinin yüzde 4'ünü oluşturan Gizli Servisler teknolojisini daha geniş kitleler için erişilebilir hale getirmek amacıyla kitle fonlamasına yöneleceğini açıklamıştı.

Yorumlar (3)
  1. Bir dakika. Amerikan hükümeti tarafından desteklenme olayını halen anlayamadım. Hükümet nasıl karşı çıktığı, yok etmek istediği birşeyi destekliyor?

    1. Alperen Alperen

      Gayet normal şeyler bunlar. iş ve siyaset dünyasında. ona bakarsan işide hem silah satıyor hem vuruyor onun dışında samsung ile appleı da düşünebilirsin ne kadar rakip de olsalar çoğu parçasını samsungdan alıyor, hatta geçen iphonea lcd oled'e geçmesini istemişti samsung yeni telefonlara satacağı parça için

  2. Tor ağına girmek "ben bir suç işliyorum, buradan beni takip edebilirsin" demekten başka bir şey değil. Güvensiz bir ağ.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri