Google, Android Studio 2.0'ı yayınladı
Yazılım

Google, Android Studio 2.0'ı yayınladı

instant-runGoogle, mobil cihazlar için Android tabanlı tümleşik geliştirme ortamı sağlayan Android Studio 2.0'ı test etmek kullanıcılara özel olarak yayınladı. İlk versiyonu 2013 yılında yayınlanan Android Studio, Google'ın resmi yazılımı olmasına rağmen geliştiriciler tarafından yeterince tercih edilmemişti. Android tabanlı uygulamalar için kullanılan Eclipse, daha stabil ve hızlı çalıştığı için ilk tercih olmayı sürdürmüştü.

Android Studio'nun ürün sorumlusu olan Stephanie Cuthbertson, yeni Android Studio'nun tamamen stabil ve çok daha hızlı olduğunu söyledi. Bu konuda bir şeyler söylemek için henüz erken olsa da, benzer projeler için önceki versiyona göre 2-2.5 kat daha iyi bir derleme hızı olduğu yorumları yapılıyor.

Öte yandan yeni Android Studio'daki en büyük yeniliğin "Instant Run" özelliği olduğu görülüyor. Bu özellik sayesinde geliştiriciler hem sanal cihazlar üzerinde hem de uygulamayı derledikleri cihaz üzerinde anlık kod değişikliklerinin etkisini görebiliyor. Haliyle bu da, çok daha hızlı bir geliştirme ortamı sağlıyor.

Diğer taraftan programın yeni versiyonundaki dikkat çeken noktalardan birisi de, artık birçok cihaz için standart hale gelen özellikleri (GPS gibi) çok daha az kod yazarak kullanmanın mümkün olması.

Yorumlar (11)
 1. Android Studio 2.0 stabil sürümü daha yayınlanmadı. Bu sürüm canary channel üzerinden yayınlandı yani haftalık olarak daha testleri tamamlanmamış bir sürüm. Geliştiriciler hatalarla karşılaşabilecek bile olsa şimdiden yeni özellikleri deneyebilmeleri için güzel bir fırsat.

  Fakat haber yanıltıcı olmuş ve bilgi eksikliği içeriyor.

  2016 nın başında stabil olarak 2.0 yayınlanacaktır.

  Bilginize.

  1. Evet katılıyorum. Yazının başlığı yanıltıcı.

 2. Daha yayımlanmadan niye "yayınladı" kelimesini kullanıyorsunuz, Açıp bakmak bu kadar zor mu?

 3. Son cümleyi anlamadım.

  Harbiden.

 4. Gtasbasi Gtasbasi

  Son stabil surum 1.5. Ucmussunuz yine tebrikler.

 5. Test etmek icin ozel yayinladi diyor yazida.. canary veya beta channel da oluyor onlar. Yazari topa tutmayin hemen..

  1. aaltay yorum yaptığımızda yazı farklıydı daha sonra devrik bir cümleyle güncellendi. Bunu tahmin etmek bu kadar zor olmamalıydı.

 6. Sinan Ergin (@sinanergin) Sinan Ergin (@sinanergin)

  Resmi blog üzerinden duyruldu ama henüz kararlı sürüm olarak yayınlanmadı.

  Android Blog içerisinde ayrıntıları verilmiş: http://android-developers.blogspot.com.tr/2015/11/android-studio-20-preview.html

 7. Büşra Büşra

  2 ye güncelledim ama daha eksik jdk yolunu bile değiştiremiyorum

 8. Android Studio'nun en büyük eksikliği kurulumdan sonra ayrıyeten JDK kurma, ayar yapma, yeni sanal cihaz oluşturma, güncelleme vs. dertleri ile saç baş yoldurtması. Ben bunu indirip çalıştırdığımda ilk başta bütün ayar vs. yapsın. Run düğmesine basıp hello world uygulamasını çalıştırabileyim.