Pixenka, interaktif teknolojisiyle reklamlara hareket katıyor

Pixenka, interaktif teknolojisiyle reklamlara hareket katıyor

Dijital reklamcılık alanındaki tecrübeli bir ekip tarafından kurulan Pixenka, yayıncılara ve reklamcılara sunduğu yeni nesil reklam modeliyle dikkat çekiyor.

Dijital bir reklam şirketi olan Pixenka, 'resim içi (in-image) reklam' gibi farklı bir ürünle banner körlüğü gerçeğinin karşısına çıkıyor. İlk olarak resmin alt kısmını katlayıp görünen, adına 'flipper' denilen bir modelle sektöre giriş yapan şirket, daha sonra resmin tüm alanını kullanan 'freestyle' adlı bir model geliştirmiş. Şu anda ise resim üzerinde manipülasyon uygulama teknolojisiyle daha etkili bir yöntem kullanılıyor.

Hareketli reklamlar

Aşağıdaki videoda da görebileceğiniz gibi interaktif ve dikkat çekici bir model uygulayan Pixenka, geliştirmiş olduğu teknolojisi sayesinde resmin içinde bulunan nesneleri kategorilendirebiliyor ve buna göre reklam hedefleyebiliyor. Resimde, spor model bir araba varsa, bu kitleye uygun bir mesaj verebiliyor. Veya resimde bir deniz manzarası varsa, tatil reklamları gösterebiliyor.

İnanç Gümüş, Pixenka'yı nasıl hayata geçirdiğini "Web sayfalarındaki kelimeleri link’lere dönüştürerek reklam gösterilmesini sağlıyorduk. Neden resimler üzerinde de olmasın diye düşünmüştüm. Önceki şirketimden 2011 senesinde çıkış yaptıktan sonra Pixenka ile uğraşmaya başladım." diye özetliyor.

2013 yılında İnanç Gümüş tarafından kurulan Pixenka, şu anda Emir Sanlı ve Kıvanç Gümüş gibi her biri en az 10 senelik deneyimli ve ajans kökenli profesyonel bir ekipten oluşuyor. Tamamen yenilikçi çözümlere odaklanan 10 kişilik ekibin yarısı da yurtdışında bulunuyor.

Reklamların yüzde 100 görüntülendiğinde reklamverene ücret yansıtan Pixenka, Vodafone, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası gibi Türkiye'nin çok büyük markalarıyla 500'ün üzerinde kampanyada çalışmış. Yeni yayıncı ve reklamverenler için de kapısını açık tutuyor.

Reklam engelleyici yazılımlardan sıkça söz edilen bir dönemdeyiz ve dijital reklamcılığın bu tür yeniliklere ihtiyacı olduğu sanırım oldukça net. Pixenka'nın bu derde deva olup olmadığını deneyip görmek gerekiyor.

Pixenka'nın bir kaç interaktif reklam örneğine aşağıdaki bağlantılardan erişebilir, yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

  • Superfresh In-Image Video
  • Castrol In-Image Full Screen Video
Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.