Tunç Kılınç 'sıfır' noktasının kitabını yazdı
Genel

Tunç Kılınç 'sıfır' noktasının kitabını yazdı

 • Fikir Atölyesi'nin yaratıcısı Tunç Kılınç, uzunca bir süredir hayata sıfırdan nasıl başlanacağını formüle etmeye çalışıyor.

sifir

Fikir Atölyesi'nin yaratıcısı Tunç Kılınç, uzunca bir süredir hayata sıfırdan nasıl başlanacağını formüle etmeye çalışıyor. Profesyonel geçmişinde 16 yılını PG'den Nissan'a Komili'den Turkcell'e tanınmış şirketlere adadıktan sonra kurduğu Fikir Atölyesi ile bunu sık sık dile getiren Kılınç, öğrendiği formülleri yeni kitabı 'Sıfır'da, aşina olduğumuz samimi üslubuyla aktarıyor.

Tunç Kılınç, 'Sıfır'da kazandığı unvanlar ve iş hayatında elde ettiği başarılarla ördüğü duvarların oluşturduğu hapishaneden firarını yaşatıyor okura.

Birinci ağızdan anlatılan 'Sıfır'ın ana karakteri bir gün kendisini otomobilini duvara karşı tam gaz sürerken buluyor. Çarptığı duvar yerle bir oluyor, garip bir rahatlama hissediyor. Ölümle yüzleşmesiyle, hep ertelediği 'ömür muhasebesini' öne çekiyor.

Gerisi, bedenini geride bırakıp, özgürce bir gezintiye çıkan ana karakterin, Tunç Kılınç'ın, hayal gücüne kalıyor. Steve (Jobs) ile, kendisinin 'diğer tarafta' tasarladığı iBaraka adlı bir mekanda muhabbeti Türk kahvesine bağlayabiliyor örneğin.

'Sıfır' sizden birinin, size her anıyla tanıdık gelen kişisel yolculuğunu sunan, "kurumsal saçmalıklardan" sıkılmalarıyla meşhur, girişimci ruhların da ilgisini çekebilecek bir kitap.

"Burada, “hatalarıyla bütünlüğü yakalayabilen bir insan” olduğum duygusu hâkim. Hayatıma dair ne varsa bilindiğini, anlaşıldığımı ve en önemlisi yargılanmadığımı hissediyorum. Bu, kendimle barışık olma halimin en zirve noktası. Burada Einstein var; Steve Jobs, Benjamin Button, Andy Warhol var… Yetmez! Anne ve babasına “Sevmek yeter sandınız!” diyen büyüme sancıları içindeki genç var. V for Vendatta var, Fight Club var; Süveyda, Erhan, Bilge var. Ancak daha önemlisi sen varsın, ben varım, hepimiz varız. Hâlâ yetmedi mi? O zaman sevgilin var, kardeşin var, annen baban var. Gören gözlere, duyan kulaklara, dokunan tenlere… Sıfır!" diyor Tunç Kılınç

Sıfır'ı almak isterseniz bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Yorumlar (12)
 1. Tunç Kılınç Tunç Kılınç

  Teşekkür ederim : )

 2. Haluk Gökçe Haluk Gökçe

  Turkcell'den arkadaşım, kutluyorum. Bravo. İlk fırsatta alıp okuyacağım. Başarılar.

  1. Tunç Kılınç Tunç Kılınç

   teşekkürler haluk : )

 3. Erdi İzgi Erdi İzgi

  Yurtdışında yaşıyorum. Kitabın elektronik versiyonunu nereden satın alabilirim?

  1. Tunç Kılınç Tunç Kılınç

   e-book olarak henüz yok erdi, önce kağıt ve mürekkep kokusu olsun istedim.

   sevgiler.

 4. M. Ünal Akkaya M. Ünal Akkaya

  Bence boş bir kitap. Arkadaş, eş dost reklamı..

  Hayırlı olsun.

  1. Tunç Kılınç Tunç Kılınç

   Okuma fırsatın oldu mu Ünal?

 5. Tunç Kılıç'ın bu çabasını taaa FriendFeed zamanından bu yana görüyoruz.

  Çok samimi bir çaba

  Ancak başarılı bir çaba değil.

  Çünkü Tunç'un konu olduğu her yazıda ya da kendisi kendinden bahsrttiği zaman illa kişu cümleye geçer :

  "...nasıl başlanacağını formüle etmeye çalışıyor. Profesyonel geçmişinde 16 yılını PG’den Nissan’a Komili’den Turkcell’e tanınmış şirketlere..."

  Ne zaman Nissan, komili, turkcell etiketlerini kullanmadan bir cümleye başlar ya da onu tarif ederken kullanılmaz iş te o zaman sıfır noktasını yazmayı hak eder!

  Kendisi halen iş hayatının ve kariyerinin ördüğü ducarlardsn kurtulamamışken okura basıl bu firarın tadını yaşatıyor anlamış değilim.

  Gerçi işin aslı zaten kariyerler kurtulmak değil. "Bunu yalandan yapıyorsun seni gidi seni.." Demeye de hakkımız yok.

  Ama nasıl sıfırlanır ve kaybolunur bu kıskaçtan çok iyi biliyorum.

  Birisi vardı bu sektörlerden çoğunuzda tanırdınız. Yani 10-15 yıl öncesinden tanınırdı. Adam bıraktı gitti herşeyi. 4 keçi, 5 koyun bir kaç tavuk ve 3-4 dönüm arazi...

  İlk bir kaç yıl konuşuldu bu kişi. Sonra unutuldu gitti. Vallahi öyle bir unutturdu ki kendini şuan adını yazacağım hatırlayamıyor. İşte sıfırlama budur.

  Geçen bir arkadaşım izmit'de bu kişiyle karşılaşmış. O bile anlatırken hani vardı ya... Şeydi ismi... Neydi... Diye bir türlü adını çıkartamadı.

  Kasalı biraz eskice bir arabada köyde yetiştirdiği sebzeleri, yumurtaları dağıtıyormuş bir kaç lokantaya.

  Lokantacılar bile ezelden beri köyde yaşayan hergangi bir adam sanıyorlarmış.

  Ne eski kariyerinden haberleri var. Ne de Amerikada ki yüksek lisansında. Fransızcayı ce ingilizceyi ana dili gibi konuştuğundan ise hiç kimsenin haberi de yok.

  Zaten kitapta yazmıyor nasıl sıfırlanır hayat diye.

  Tam da sıfır noktasında yaşayıp gidiyor, mutluca.

  1. Açıkçası bu "gerçekten sıfırlanmış" kişi kimdir cidden merak ettim... Muhtemelen benim gibi merak eden başkaları da vardır... Kim olduğunu bilen biri paylaşırsa, hikayesini daha detaylı öğrenmek isterim şahsen..

 6. Sedef Durmuş Sedef Durmuş

  kıyağınız için teşekkürler !

 7. Muhammet Bülent Çakır Muhammet Bülent Çakır

  Şuan kitabı okuyorum güzel bir kitap hayatla ilgili teşekkürler :)

 8. Mustafa Kaya Mustafa Kaya

  sıfır ilk başlarda okurken sıkıcı idi ama;sosyal medyada ki reklam ları ilgimi çekmişti bende sonuna kadar okudum kitap bi noktadan sonra devrini almış araba gibi akıcı bir şekilde ilerliyor teşekkürler tunç kılınç.