Facebook'un 'aktif kullanıcı' tanımını değiştirdiği ortaya çıktı
Sosyal Ağlar

Facebook'un 'aktif kullanıcı' tanımını değiştirdiği ortaya çıktı

Facebook, son 10 yıldır kullanıcı sayısının ölçmekte kullandığı aktif kullanıcı tanımını değiştirdi. Mali üçüncü çeyrek sonuçlarında 1.55 milyar aylık aktif kullanıcı açıklamasının ardından şirketin SEC'e ilettiği dökümanda güncellenmiş bir 'aktif kullanıcı' tanımı kullandığı görülebiliyor.

Facebook'un son on yıldan uzun süredir uyguladığı aktif kullanıcı tanımı, Facebook'u web'den  ya da mobilden ziyaret eden ve Facebook'a giriş yapan; Messenger uygulamasını kullanan ve aynı zamanda kayıtlı Facebook kullanıcısı olan ve buna ek olarak Facebook üzerinde üçüncü parti bir uygulama aracılığıyla içerik ya da aktivite paylaşan kişileri kapsıyordu. Tahmin edebileceğiniz gibi, Facebook'un üçüncü parti uygulama kullanıcılarını sayımda içermesi şirketin aktif kullanıcı sayısını çarpıttığı ve açıkladığı figürlerin gerçeği yansıtmadığı yönünde eleştirilere sebep oluyordu. Ve elbette Facebook'un 'gerçekten' kaç kullanıcısı olduğu da merak konusuydu.

facebook

Bunlara bir cevap niteliğinde, Facebook, yeni 'aktif kullanıcı' tanımını Facebook ve Messenger kullanıcılarıyla sınırlıyor. Şirketin son çeyrek sonuçlarında da kullanılan bu ölçüme göre Facebook'un aylık aktif kullanıcı sayısı 1.55 milyar. Facebook, üçüncü parti uygulamalardan gelenleri çıkarmasına rağmen açıkladığı son çeyrekte 60 milyon yeni kullanıcı kazanmayı başardı. Yani Facebook, kullanıcı sayısındaki gerçek büyümeyle hala etkileyici bir şirket.

Yorumlar (2)
  1. Messenger uygulaması asıl Facebook aktivitelerini gölgeler bir konuma doğru ilerliyor. Sadece messenger için login olan insanlar var ve bunlar hiç de azımsanacak sayıda değil. İki kiriter yayınlamalı gerçek anlamda Facebook'u kullananlar ve sadece sohbet edip çıkanlar. Bunun belirlemek çok basittir. Ama bunu yayınlamaz lakin bu veri reklam verenlerin azalmasına neden olur. Yukarıda ki veriyi bile kafalarına vura vura yayınladılar.

    Tabii bir de ileride tartışılacak başka bir boyutu var işin. Nitelikli kullanıcı ile niteliksiz kullanıcı. Bu tartışılmaya başlandığı an facebook dijital dünyanın zeplin faciası olarak kayıtlara geçebilir.

  2. hepside palavra yalan dolan ben size gerçek olanı söyleyin gerçek üyesi faceni yarı yarı ya dır bugün herkesin en az 2 facesi var bu diğer ülkelerde vietnam-endonazya-tayvan-hindistan ve türkiye birezilya buralarda oyun sisteminde bu işi ticaret haline getirmiş ülkeler çetelerde adam başı 1000 leri bulan faceler var dolaylı yollardan duymuşsunzudur maill aranıyor-yok face toplamları bu duyldu bilinen olaylar