Script Evi: Profesyonel 'script' satış platformu
Girişim

Script Evi: Profesyonel 'script' satış platformu

Bilmeyenler için hemen söyleyelim; 'o işin script'i yok mu?' sorusunu 'internet camiasında' sıklıkla duymanız mümkün. Yemek siparişi, araba kiralama ya da emlak sitesi gibi çoğu iş modeli için satılan ya da bedava dağıtılan 'script'lerle bir projeye başlamak işten bile değil. Bu arada 'script' yani Türkçesiyle betik terimini 'kendi başına bir işe yarayan yazılım parçası' olarak tarif edebiliriz.

Basit bir Google aramasıyla hem ücretli hem de ücretsiz olanlarını kolayca bulabileceğiniz script'lerle yukarıda da değindiğimiz gibi yemek siparişi, tek ürün satışı, emlak  veya araba kiralama platformu gibi hizmetleri sunan internet sitelerine tahmin ettiğinizden çok daha kolay ve hızlı bir şekilde sahip olabilirsiniz.

Tabii script'lerle temelleri atılan projelerin ne kadar uzun soluklu olacağı ayrı bir konu, bu tartışmaya hiç girmeden Script Evi'ne geçelim. Son olarak ülkemizde script satışının genel olarak profesyonellikten uzak ve özellikle bakım süreçlerinde müşterilerini memnun edemeyen yerlerde yapıldığını da ekleyebiliriz.

2012 yılında kurulan Script Evi; en temel anlatımıyla profesyonel yollarla script satışı yapıyor. Platformda 6 temel model için onlarca script -belirli özelliklerde kırılımlar söz konusu- bulmak mümkün. Script Evi kuşkusuz en çok bakım desteği -satın alınan script'lerin güncellenmesi- ve müşterilerinin hem e-posta hem de 'ticket' sistemiyle sorularına yanıt alabilmesiyle öne çıkıyor.

script-evi-ekran-goruntusu

Script Evi'nde bugüne kadar 5 bine yakın script satılmış

Bugüne kadar 5 bine yakın script satışına ev sahipliği yapan Script Evi, bu satışların neredeyse yarısını bayileri kanalıyla tamamlamış. Girişimle ilgili diğer bir dikkat çeken rakamsa Script Evi'nden alışveriş yapan kişilerin yüzde 44 oranında bir daha alışveriş yapması.

Script Evi ekibinden aldığımız bilgiye göre girişim bugüne kadar herhangi bir yatırım almamış. İleriye yönelik olarak ise sahip olduğu yazılımların arayüz tasarımlarını iyileştirmeyi planlayan girişim; ayrıca İngilizce, Fransızca ve Almanca gibi diller için geliştirmeler yapıp bu pazarlara da açılmak istiyormuş.

İnsanların ihtiyaç duyduğu bir konuda kurumsal yollarla çözüm sunarak pazarda fark yaratmaya çalışan Script Evi hakkında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Yorumlar (29)
 1. Fırat Kaya Fırat Kaya

  2013 de görmüştüm ilk olarak bu firmayı, tek eksikleri tasarımları diyordum ki, son çıkan tasarımları görerek bunu da düzeltmeye başladıklarını düşünüyorum. Gerçi sektörde 5 6 seneden bu yana çalışan bir yazılımcı olarak, tasarımcı bulmanın Türkiye'de ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Scriptevi ne kadar rakip gözüksede, müşterime buradan script alıp satmışlığım var.

 2. Aydın Aydın

  Bu sektörde profesyonel anlamda bir ihtiyaç vardı gerçekten.

  Kutluyorum ve başarılarının devamını diliyorum...

 3. Öncelikle bu bir girişim değil. İkincisi, 4 yıldır varolan siteden Webrazzi'nin şimdi mi haberi olmuş? Kalitesiz reklamın cılkını çıkartıyorsunuz dürüst olun advertorial falan deyin bari.

 4. Ozgrozer Ozgrozer

  Google'da biraz araştırma yaparak her sektörle ilgili çok daha profesyonel ve tamamen ücretsiz indirip kurabileceğimiz tonlarca script bulabiliriz. Onu da geçtim Wordpress diye bir gerçek var artık hayatımızda. Dakikalar içerisinde Wordpress'i indirip gerekli eklentileri ve temaları kurarak kişisel, kurumsal veya e-ticaret siteleri yapabiliyoruz. Tüm bunları zaten ücretsiz yapabiliyorken neden responsive bile olmayan scriptlere para veriyoruz aydınlanmak istiyorum :)

  1. Baslan Baslan

   tam olarak olayların nasıl olduğunu bilmeyen bir insan böyle bir yorum yapabilir.

 5. Ahmete Ahmete

  template terimi ayağa düştüğü için artık script deniyor sanırım :)

  1. Burak Karakuş Burak Karakuş

   evet, bunlar bildiğin hazır template'lar, script kelimesinin bunu karşıladığını düşünmüyorum. en azından yazılım jargonunda.

  2. Codeigniter Codeigniter

   ben daha önce duymamıştım bu siteyi. canlı desteklerinden yaptıkları eticaret scriptinin panelini istedim inceledim, gayette başarılı ayrıca kendileri yazmışlar tüm scriptleri. adamlar bir ideasoft değil belki ama bu paralara alınabilecek scriptler. ilk başta bende opencart proticaret wordpress temaları sanmıştım ama değilmiş. kendi yazdığım kullanmadığım bir scripti satmak istedim kendi yazılımları dışında script satmıyorlarmış. neden diye sordum desteğini biz vermediğimiz siteyi satmıyoruz dediler. r10 da konularını da gördüm baya bir satışları var. tema fiyatına script satıyorlar bence gayet mantıklı. sanalposları var fatura kesiyorlar canlı destekleri açık daha ne olacak. herkez yerden yere vurmuş, ben firmayı tanımam ama burada yazılanları okuduktan sonra siteye girdiğim içinmi nedir bence gayet başarılı bir site.

 6. siteleri çalışmıyor. scriptleri bozulmuş herhalde :)

 7. Kaan22 Kaan22

  2014 yılı ortasında ilk önce satın almayı düşündüğüm, sonra elimdeki para yetmeyince ortak olmak istediğim istanbuldan ankaraya kadar gidip, anlaştıktan sonra, son anda destek konusundan korkup vazgeçtiğim site. destek veremezler benzer ufak siteler gibi kapatırlar diyordum ama şimdi webrazzide görünce bir daha pişman oldum ortak olmadığıma. Wordpress temaları, opencart temaları satın demiştim ama inatla sadece kendi yazdıkları scriptleri satacaklarını söylemişlerdi. Gördüğüm kadarıyla halen kendi scriptleri dışında tema satmıyorlar. Bence opencart temaları, wordpress temaları da satmalılar. Bana gelince o zaman elimdeki parayla haber sitesi almıştım 50 bine. haber sitesi mi? çoktan yerinde yeller esiyor.

 8. Scriptevi Scriptevi

  Olumlu olumsuz yorum yapan tüm arkadaşlara teşekkür ederim. İlk başta şunu söyleyeyim, bu bir reklam haberi, tanıtım yazısı değildir. Hiç bir şekilde webrazziye bu yönde bir talebimiz olmadı, onlarda bizden herhangi bir para talep etmedi.

  Sene 2013 de ilk mailimizi atmıştık Webrazzi editörlerine, sitemizi inceleyip haber değeri olup olmadığını kontrol edermisiniz diye. Bize gelen mail, çok yeni bir site olduğumuz, scriptlerimizin yetersiz, eski tasarımızın kötü olduğu yönünde olumsuz olarak dönmüştü. Aradan 2 sene sonra tekrar bir mail attık, yeni scriptler çıkardığımızdan, tasarımımızı değiştirdiğimizden bahsettik, tekrar inceleme yapmalarını rica ederek, incelediler ve teşekkür ederiz ki haber yaptılar.

  Hazır yazılımlara tema hazırlayan bir site değiliz, kodlamalarımız tamamen bize ait. tasarımlarında %80 i ( iyi ya da kötü ) bize ait. Her geçen gün büyüyen bir firma olma yolunda çıktığımız bu platformda, en iyi şekilde ilerlemeye çalışıyoruz. Tabi ki milyon dolarlık yatırımlar, teşviklerimiz yok, ama kısa süre içinde bir yatırım almayı planlıyoruz, umarım çok daha başarılı işlere imza atacağız.

  Biz sizlere ekmek satıyoruz, sizler hepiniz ekmeğin nasıl yapıldığını biliyorsunuz, bilmeseniz bile, google var ki tarifini de alabilirsiniz, ama gidip fırından taze almak, aldıktan sonra ekmeğin içinden birşey çıkarsa, alıp kafasına atabileceğiniz bir fırıncı bulmak daha kolay. Tabi ekmeği evde yapacak vaktiniz varsa, el emeğinin de tadı başkadır.

  Dostluk ve sevgilerimle.

 9. Sinan Sinan

  static header'da sayfa aşağı scroll edildikçe yukarı doğru daralır. sitenin yarısı header olmuş. ürünler görünmüyor. Bence öncelik olarak kendilerinin bir scripte ihtiyaçları var.

 10. Türkiye'de tutmaz. Uğraşmışlar yapmışlar moral bozmamak gerek fakat pivot edin daha sınırlı ürünle yurtdışına açılın.

 11. Acilen kendi tasarımını değiştirmeliler.

 12. Mücahid Mücahid

  İnternet üzerinde araştırıp tereddütle script alımı yaptığım bir siteydi scriptevi.com ama ilgi ve alakaları ile beni memnun ettiler. Şu ana kadar dernekv2 kurumsalv2 ve kurumsal v3 aldım. Şu an gayet memnunum kurumsal v3 aldım değişiklikler istedim yaptılar. Bazı kısımları beğenmedim tekrar tekrar düzelttiler. Şu an memnunum tavsiye ederim. Bu şekilde hizmet etmelerini daim etsin Allah ne diyelim.

 13. Murat Murat

  bence webrazzi bu konuyu acarak kendi adını lekelemiştir. scriptevi hangi scripti kendi kodlamış ve lisanslı faturalı satış yapıyor acaba işin bile biri gidipte oradan yazılımmı satın alır. bu tür siteler web sektörünü her zaman derinden yaralamıştır.

  1. 15 yıllık webmasterim 5 yıl arayla 2 farklı eticaret scripti aldım, ikisinde de binlerce liralık scriptlerdeki tüm özellikleri sorunsuz ve güvenle kullandım. Ben emin ol işi çok iyi biliyorumda sen hiç bir şey bilmeden sallıyorsun. WP sitemi satıyorsun yoksa.

 14. Hakan Hakan

  Gerçekten emek verilip kodlama aşamasında inanılmaz derecede uykusuz bırakan, baş ağrıtan web yazılım ve tasarım işini 100-150TL lik hazır tasarımlarla ayak altına düşüren yegane firma, webrazzi reklam yapacağım diye kendinizi parçalamışsınız fakat olmamış.

 15. Kahramanmarascicek Kahramanmarascicek

  çiçekci yazılımlarını kullanıyorum 3 senedir. toplamda 5 tane sitem var hepsinde de çiçekci scriptlerini kullanıyorum. Sadece sanalpos entegrasyonunda biraz sorun yaşadım, o da benim bankadan pos modelini öğrenemememden kaynaklı olduğunu gördüm, sonra hemen hallettiler. o kadar sert çıkıştığım zaman bile benimle ilgilenmeyi bırakmadılar. webrazinin sitesinde haberlerini görmek mutlu etti.

 16. Ersin Ersin

  Sitelerinin haber çıktıktan sonra çalışmıyor olması düşündürücü.

 17. Technonur Technonur

  baslik kismini acilen kücültmeleri lazim sitenin %50si basliga gidiyor...

 18. Yıldırım Yıldırım

  gayet başarılı bir çalışma fiyatlar uygun. opencart ile uğraşmak yerine müşterilere sunulabilir eticaret scriptleri. çiçekci scripti çok hoşuma gitti. yeni çıkan scriptlerin tasarımları hoş. eski tasarımlar baya kötü, bence sitenizden onları kaldırın tekurunv1, kurumsalv1 ve v2. Daha çok tasarım çıkarmanız gerek. Birde sitenizdeki headeri küçültün bence ekranımın yarısını kaplıyor :) Aşağı indikçede headerda logo kalmasa daha iyi olur. Emek verilen ve uzun soluklu devam eden projeleri seviyorum, script satışı sektöründe 4 senedir ayakta kalabildiyseniz bu bile büyük başarı. Başarılar yolunuz açık olsun.

 19. iyi güzle ama hem kendi sitelernin tasarımları hemde scriptlerin tasarımları daha iyi oalbilir. bnce acilen çok sağlam bi tasarımcı bulmanız lazım.

 20. Ertugrul Ertugrul

  Yatırım aldıklarında daha iyi olacaklardır. Bu tür firmalar yatırımlarla daha ileriye giderler. Şu anki duruma baktığımda sektöründe en iyisi diyebiliriz. Script satışı zor bir kategori, çoğu firma müşteri memnuniyetsizliği sonrasında işi bırakmakta. Gerçekten 4 yıldır hizmet veriyorlarsa ki google da biraz arama yaptığımda webmaster forumlarında gördüm 2013 de aktif satışları var gayet iyi başarı. Bu tür firmaların hepsinin 100lerce şikayeti olur. bu site hakkında sadece 2 şikayet gördüm. Scriptler hakkında eleştiri yapmak pek mantıklı değil, önemli olan marka değeri yaratmak. Scriptler yazılır, en profsyonel tasarımlar hazırlanır. Sonuçta arz talep meselesi. Bugün iğrenç diyeceğimiz tasarımlar bile onbinler satıyor tema sitelerinde. Yatırım ile ilgili de bir mail attım firmaya, maili görmezler ise buradan da iletişim kurabilirler benimle. Takipe aldığım bir site olacak.

 21. Bu firmadan forum sitelerinde tema vs. ararken haberdar olmuştum, ihtiyaçlarım doğrultusunda yapmış oldukları scriptlere bakarak biraz da haklarında araştırma yaptıktan sonra biraz tereddüt biraz acaba ne çıkacak dercesine script satın aldım. Zamanla gördüm ki iyiki satın almışım dedim ve sonrasında 4-5 script daha satın aldım. Yorumlarda söylendiği gibi belki 4*4'lük tasarımlar değil ama fiyat/performans olarak çok güzel iş çıkarttıklarını söyleyebilirim. Destek konusunda da çok iyi olduklarını düşünüyorum (gece yarısı işimi hallettiklerini biliyorum) ufak tefek aksaklık gecikmeler de bazen yaşadım ama çok önemli olmayan şeylerdi. Ayrıca piyasaya baktığımızda eleştiren arkadaşlara cevaben belki çok büyük firma değiller ama her bütçeye uygun işe yarar scriptler bulabileceğiniz yegane bir firma olduğunu düşünüyorum. Dahası wordpress temaların minimum 150-300 TL arasında satılan piyasada bu kadar uygun fiyatlara kaliteli ve kesinlikle işe yarar bir yazılım satın almak gerçekten sevindirici, umarım daha büyür ve gelişirler.

  Tavsiye: Bende diğer yorum arkadaşlara katılarak daha iyi bir arayüz tasarımcısı bulmanız şart ve kesinlikle + faydanıza olacaktır.

 22. Bence hiç bir şekilde güvenilir degil Sözde numaraya koymuşlar arıyosun cvp yok acıyolar ses vermeden kapanıyo fallan neyine güvene ceksiniz bunun saçma sapan bi ticaret anlayışı.

 23. Ragıp Adıgüzel Ragıp Adıgüzel

  Themeforest tarzı sitelerden satın alınan ya da alınmadan, direkt olarak warez indirilip pazarlanan bir platform. Sattıkları ürünlerin sahip olduğu lisanslar "yeniden pazarlama"yı içermezler. Ancak bizim "inançlı" vatandaşlarımız bunları bir güzel satarlar, üzerine bir de "girişim yaptık" diye havalara girerler. İnternet'in suyu çıkmış çoktan.

  1. Emrah Baykal Emrah Baykal

   Size katılmıyorum. Ben r10'dan biliyorum kendilerini, bazı scriptler için tasarım yarışmaları yapıyorlar. Bazı tasarımları satın alıyorlar, bana da bir kaç kere pm attılar tasarımlarımı satın almak için. Themeforest gibi sitelerde binlerce profesyonel html tema var. direk oradan indirilip pazarlanan bir yer olsa, toplamda 20 tasarım yerine 100lerce tasarımları olurdu. Yazılımı yazdıktan sonra ona tasarım giydirmesi 1 gün sürmez. Adamların 4 tane eticaret versiyonları var 3 4 tanede eticaret tasarımları. Ayrıca scriptleri kendi hostumuzda barındırmaya izin vermeleri gayet iyi. Çok çok profesyonel bir firma değiller belki ama, eticaret işi yapacak bir kobinin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak bir yer scriptevi.

 24. Yaklaşık 10 tane script almışımdır.

  Son derece ilgili arkadaşlar fiyatlarda gayet uygun 100% kendi yazılımları.

  Gayet hızlı.

  İncelemeden olumsuz yorum arkadaşlar bence emeğe saygısızlık yapıyorlar.

  Gözüm kapalı script alır kurarım.

  Script evi & Shopphp gibi firmalar örnek olmalı.