Viviso: Online televizyon yayınlarındaki reklamları kişiye göre özelleştiren servis [Webrazzi Arena]
Teknoloji

Viviso: Online televizyon yayınlarındaki reklamları kişiye göre özelleştiren servis [Webrazzi Arena]

Webrazzi Summit 2015'te düzenlenen Webrazzi Arena'da yer alan girişimlerden olan Viviso, online video yayıncılık alanına yeni bir soluk getirmek istiyor.

PaaS alanında faaliyetini sürdüren servis online televizyon yayıncılarının kullanıcılardan reklam vasıtasıyla gelir elde etmesini hedefliyor. İnternet üzerinden televizyon yayını izleyen kişilerin gördüğü reklam aralıklarını kişiselleştiriyor böylece yayıncıların izleyicilerine doğru ve ilgili reklamlar sunarak gelir elde etmesini hedefliyor.

Televizyonların reklam gelirlerini offline rating rakamlarına göre aldıkları için internet üzerinden izleyen kullanıcılardan gelir elde edemediklerini söyleyen Viviso kurucu ortağı Ömer Diri, geliştirdikleri servis ile yayın içerisindeki reklam aralığını izleyiciye göre kişiselleştirerek her izleyiciye kendi profiline göre hedeflenmiş reklam aralıkları izlettirebildiklerini belirtiyor. Gelir modeli olarak da Viviso'nun televizyon kanallarına Platform as a service modeliyle gelir paylaşımı prensibiyle yaklaştığını aktarıyor.

viviso-omer-diri

Mart 2015 te Amerika’da kurulan şirket 8 kişilik bir ekibe sahip. Genel merkezi San Francisco'da olan şirkette mevcut olarak 6 yazılımcıya ek olarak Türkiye'de 2 kişilik bir ekip de destek veriyor. Haziran 2015'teki ilk yatırım turu sonunda 5 milyon dolar değerleme ile 850 bin dolar yatırım alan şirkete hem Türkiye'den hem de Amerik'dan melek yatırımcılar katılmış. Hangi televizyon kanalını dünyanın neresinden izlerseniz izleyin size özel reklamlar göstermesini sağlayacak bir platform olmak ve tüm dünyada televizon reklamcılığına yeni şeklini vermek isteyen Viviso bu hedefle beta testlerine başlamış.

İlk müşterilerinin Türkiye’den olduğunu söyleyen Ömer Diri özellikle Amerika ve Kuzey Avrupa'da hızla büyümek istediklerinin altını çiziyor. Şirket şu anda 4 televizyon kanalı ile yaptıkları beta yayınları 2015 yılı içerisinde bu kanalların online reklamlarını ayrıca satabilir hale gelmesini hedefliyor.

Dilerseniz Viviso'yu detaylıca inceleyebilir, dilerseniz de girişimin Webrazzi Arena sahnesinde yaptığı sunumu hemen aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (4)
 1. Tolgsar Tolgsar

  Bence çok iyi bir noktaya değinmişti şuan tabletten yada telefonundan tv izleyen kullanıcı sayısı azımsanamayacak kadar çok fakat jüri bence yetersiz kaldı değerini anlayamadılar, bu arada jüriye çamur atmıyorum bu projeyi dinleyecek doğru insanlar değildirler belkide...

 2. Gayet başarılı bir girişim. Hızla büyüyecek bir şirketin ilk adımlarının atıldığını hissettirdi bana..

 3. sunumu kaçırsamda en çok ilgimi çeken girişimlerden biri oldu. Ancak dediğiniz gibi biraz sönük kaldı.

 4. Aristo-Z Aristo-Z

  Şu an online yayın yapanlar reklam arasından bahsetmiyor, ve yayınlar kendi tekelinde.

  Tekelinde olmayıp, yayın hakkı satın alan işletmeler ise üyelik sistemiyle çalışıyorlar.

  Kaçak yayın yapanlar ise araya reklam koymayacağı aşikar.."tıklama" stratejisi izliyorlar..

  Apple TV vs de aynı..

  Netice itibarıyla tüketici de zaten yukarıdaki segmentlerde kalıyor..

  Turklerin amerika da ofis açıp orada amerikalılardan yatırım alıp türkiye ye hizmet satması da ilginç...

  Zamanlama dolayısıyla reklam seyretmeye teşvik edecek strateji yaratmaları lazım. Bunun içinde tüketici segment analizinin müthiş olması ve yayınlanacak reklamda aşırı seçicilik gerekecektir.

  Başarılar