KullaniciAjansi.com: Siteniz ve uygulamanız için kullanılabilirlik test merkezi [Webrazzi Arena]
Etkinlikler

KullaniciAjansi.com: Siteniz ve uygulamanız için kullanılabilirlik test merkezi [Webrazzi Arena]

İnternet girişimleri için pazarlama kadar önemli bir konu da kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyiminin başarısıdır. Webrazzi Arena'da sahneye çıkan KullaniciAjansi.com da buna inanan ve kullanılabilirlik testleri üzerine iş yapan bir girişim.

Burak Dönertaş, Cem Kesemen ve Güven Atbakan tarafından kurulan Kullanıcı Ajansı, uzaktan kullanıcılarla kullanılabilirlik testlerinin yapılabildiği, hedef kullanıcı gruplarının seçilebildiği (yaş, cinsiyet, platform vb) bir test platformu. Düşük maliyetli ve hızlı hizmet sunma iddiasıyla da herkesi bu testleri yapmaya davet ediyor.

kullanici ajansi kullanilabilirlik testi

Kullanıcı Ajansı ile potansiyel müşterlerinizi görüntülü olarak test edip satışlarınızı arttırabiliyorsunuz

Söz konusu kullanılabilirlik testleri, bir siteyi veya uygulamayı gezen kişilerin arayüzü nasıl kullandıklarını, nerelerde takıldıklarını, kafalarının karıştığını göstererek arayüzdeki ve akıştaki hatalarını bulmanızı sağlıyor.

Kullanıcı Ajansı'na başvurduğunuzda kullanıcıların arayüzde ulaşmalarını istediğiniz hedefleri seçip senaryonuzu oluşturuyorsunuz. Ardından potansiyel kullanıcı kitlenizi belirleyip (örneğin 30-40 yaş arası kadınlar) hedeflemenize uygun kullanıcıların kendi ortamlarında test yapmasını bekliyorsunuz.

kullanici ajansi kullanilabilirlik testi 2

Görüntülü testlerde her görevin ne kadar sürdüğünü, kullanıcının nerede takıldığını rahatlıkla görüp sitenizin veya uygulamanızın kullanıcı deneyiminizi kısa sürede iyileştirme şansını yakalıyorsunuz.

Son dönemlerde her ne kadar otomatik arayüz testleriyle kullanıcı dönüşümleri artırılmaya çalışılsa da insana dayalı testlerin katkısı yadsınamaz. Eğer eksikliklerini görmek istiyorsanız KullaniciAjansi.com'a üye olup ilk kullanıcı testinizi bedava olarak yaptırabilirsiniz. Dilerseniz de girişimin Webrazzi Arena sahnesinde yaptığı sunumu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yorumlar (8)
 1. Öncelikle videoda mobile ve web testi var ama sitede sadece web testi mevcut.

  Giriş yap dediğinizde https ile başlayan panel sayfasına gidiyorsunuz eğer ana sayfaya dönmek isterseniz herhangi bir buton yok. sonundaki logini silip kendim gideyim dedim ki deneyimli olduğum için bunu yapabiliyorum. başta panel.domain diye başladığı için hata verdi sonra paneli sildim o zamanda https hatası verdi https yi http yaptım ancak o zaman ana sayfaya gidebildim.

  Onun dışında böyle bir hizmetin var olmasına sevindim.

  1. Muhammed Muhammed

   Sen de haklısın.

 2. Kamil Kamil

  zaten yapılmışı var, https://lookback.io

  1. işte beklenen cevap.. pazar bir üreticiye ait değildir olamaz.. isteyen istediği kadar ürün çıkarabilir.. daha iyi bir özellik yaparsınız pazarı kaparsınız. bu dediğiniz zaten tekele giriyor bu da zaten rekabet piyasasına aykırıdır. üstelik verdiğiniz örnek yabancı, yerli değil.. umarım bu düşünceden kurtulur ve rekabet etmenin normal bir davranış olduğunu anlarsınız..

   1. Kamil Kamil

    pazar o üreticiye ait, başkası yapmasın demedim zaten dikkatli okursanız 3 kelime olarak "zaten yapılmışı var" diyorum. daha iyi bir özellik mi yaparsınız, e buyrun yapın o zaman? Ama üzgünüm daha iyi bir özellik yok aynısı var. Kopyalama, klonlama da rekabet piyasasına aykırı mı?

  2. Burak Dönertaş Burak Dönertaş

   Selamlar Kamil,

   Burada bir yanlış anlaşılma var. Biz lookback'in yaptığı işi yapmıyoruz. Hatta Lookback'i kullanıyoruz yaptığımız işte. Bizim yüzlerce ve her geçen gün sayıları artan kullanıcılarımız var. Bu kullanıcılar test ediyorlar uygulamaları. Kullanıcıları yaş, cinsiyet, eğitim seviyesi, mobil platformlar, vb. gibi bilgilerle ayırabiliyoruz. Lookback size kullanıcı sağlamıyor, biz de lookback gibi bir yazılım altyapısı (ekran kaydı) sağlamıyoruz. Bir kez daha söyleyeyim yapılmışı dediğiniz iş lookback değil, http://usertesting.com Burada ülke içi kullanıcı gerektiğinden (eğer uygulamanızın ya da markanızın pazarı türkiye ise) usertesting' de işinize yaramıyor. Kullanıcı Ajansı olarak biz kayıt yazılımı değil, aslında test, kullanıcı, analiz, raporlama ve danışmanlık sağlıyoruz. İlgin için teşekkürler, umarım yanlış anlamayı düzelmişizdir. Sevgiler :)

   1. Aristo-Z Aristo-Z

    Mrb,

    Ülke bazında yaş-meslek aralığında aday kullanıcı davranışlarını verebiliyor musunuz.

    Bunları sağlayabiliyorsanız, bu aday kullanıcı listesini, kullanıcı deneyim istatistiklerine ilave olarak talepleriniz verebiliyor musunuz.

    Web sayfanızı incelemişsek de, yukarıdaki soruların sebebi, "kayıt yazılımı değil, aslında test, kullanıcı, analiz, raporlama ve danışmanlık" ifadenızın anlaşılması içindir.

    Başarılar.

   2. Burak Dönertaş Burak Dönertaş

    Şu anda genel bir davranış istatistiği paylaşmıyoruz. Ama evet elimizde kullanıcıları yaş-meslek- gibi bir çok alanda ayrıştırabiliyoruz.