İncir.com, 2017'de yurtdışına açılmayı planlıyor

İncir.com, 2017'de yurtdışına açılmayı planlıyor

incir.com-webrazzi-summit-2015-yusuf-yildirim-2Webrazzi Summit 2015'in öğleden önceki konuşmacılarından bir tanesi de son yıllarda iş modeli ve hızlı büyümesiyle dikkat çeken incir.com'un kurucusu ve CEO'su Yusuf Yıldırım oldu. Yıldırım konuşmasında incir.com ile ilgili oldukça dikkat çekici ve önemli bilgiler paylaştı.

Yusuf Yıldırım ilk olarak İncir.com'un iş modeliyle ilgili sorulara açıklık getirdi. Şirketi ilk kurduklarında mevcut "tavsiye ve güven" üzerine kurulu offline tavsiye pazarlama yöntemini ikinci iş modeli olarak düşündüklerini söyleyen Yıldırım, asıl iş modellerinin "İncir PRO" olduğunu söyledi. Yıldırım, online pazarlama alanındaki rekabetin çok yüksek olması ve büyüme imkanının sermaye ile doğrudan orantılı olduğunu gördükten sonra mevcut offline pazarlama modeliyle devam ettiklerini söyledi. İncir.com'un şu anki iş modelinde herkes kendisine bir mağaza açabiliyor ve çevresindeki birkaç yüz kişiye hitap ediyor bunlar genellikle yakın dostları ve akrabaları oluyor. İncir.com'da e-ticaret mağazalarını açan girişimciler çevresinde tanıdığı 100-200 kişiye hitap ederek onlara "güven" temelli satışlar gerçekleştiriyor.

Mevcut müşterilerinin yüzde 80'inin offline'dan olduğunu söyleyen Yusuf Yıldırım, tavsiye pazarlaması yöntemiyle girişimcilerin satış yaptığını ve insanları sosyal çevresini kullandığını belirtti. Mevcut olarak İncir üzerinde yaklaşık 20.000'e yakın mağaza(girişimci) olduğunu bu sayının geçen yıl aynı dönemde 4-5 bin civarında olduğunun altını çizen Yusuf Yıldırım aydan aya büyüme sayılarının yüzde 30 olduğunu hatta Aralık 2014'te aydan aya yüzde 63 gibi yüksek bir büyüme oranı gördüklerini de aktardı.

İncir.com'un 2014 yılında 10 milyon TL'nin üzerinde ciro yaptığını açıklayan Yıldırım, 2015 yılı ciro hedeflerinin ise 100 milyon TL olduğunu da belirtti. Aylık cirosu 5 milyon TL’den fazla olan İncir'in mevcut çalışan sayısı 100 kişiye ulaşmış. Bugüne kadar toplam 5 milyon dolar yatırım aldıklarını açıklayan Yusuf Yıldırım, istedikleri durumlarda kârlılığa geçebildiklerini ancak o zaman da büyümelerinin yavaşlayacağı için şu anda kendilerine "mutlaka hemen kârlılığa geçmeliyiz" hedefini koymadıklarının altını çizdi. Şu an güzel bir büyüme trendine sahip olduklarını söyleyen Yıldırım bunu devam ettirmek istediklerini yeniledi.

Şirketi kurdukları gün 50.000 mağazaya ulaştıklarında yurtdışına açılma operasyonunu başlatacaklarını aktaran Yusuf Yıldırım, 2016 yılının ortasında 50.000 mağazaya ulaşmayı planladıklarını ve 2017 yılı başında da yurtdışına açılma planları olduğunu aktardı. Yurtdışında hangi pazarların olacağıyla ilgili olarak ise kendi iş modellerine uygun şirketleri araştırdıklarını ve Almanya, Brezilya ve Rusya'nın olabileceğini açıkladı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.