İncir.com, 2017'de yurtdışına açılmayı planlıyor
Etkinlikler

İncir.com, 2017'de yurtdışına açılmayı planlıyor

incir.com-webrazzi-summit-2015-yusuf-yildirim-2Webrazzi Summit 2015'in öğleden önceki konuşmacılarından bir tanesi de son yıllarda iş modeli ve hızlı büyümesiyle dikkat çeken incir.com'un kurucusu ve CEO'su Yusuf Yıldırım oldu. Yıldırım konuşmasında incir.com ile ilgili oldukça dikkat çekici ve önemli bilgiler paylaştı.

Yusuf Yıldırım ilk olarak İncir.com'un iş modeliyle ilgili sorulara açıklık getirdi. Şirketi ilk kurduklarında mevcut "tavsiye ve güven" üzerine kurulu offline tavsiye pazarlama yöntemini ikinci iş modeli olarak düşündüklerini söyleyen Yıldırım, asıl iş modellerinin "İncir PRO" olduğunu söyledi. Yıldırım, online pazarlama alanındaki rekabetin çok yüksek olması ve büyüme imkanının sermaye ile doğrudan orantılı olduğunu gördükten sonra mevcut offline pazarlama modeliyle devam ettiklerini söyledi. İncir.com'un şu anki iş modelinde herkes kendisine bir mağaza açabiliyor ve çevresindeki birkaç yüz kişiye hitap ediyor bunlar genellikle yakın dostları ve akrabaları oluyor. İncir.com'da e-ticaret mağazalarını açan girişimciler çevresinde tanıdığı 100-200 kişiye hitap ederek onlara "güven" temelli satışlar gerçekleştiriyor.

Mevcut müşterilerinin yüzde 80'inin offline'dan olduğunu söyleyen Yusuf Yıldırım, tavsiye pazarlaması yöntemiyle girişimcilerin satış yaptığını ve insanları sosyal çevresini kullandığını belirtti. Mevcut olarak İncir üzerinde yaklaşık 20.000'e yakın mağaza(girişimci) olduğunu bu sayının geçen yıl aynı dönemde 4-5 bin civarında olduğunun altını çizen Yusuf Yıldırım aydan aya büyüme sayılarının yüzde 30 olduğunu hatta Aralık 2014'te aydan aya yüzde 63 gibi yüksek bir büyüme oranı gördüklerini de aktardı.

İncir.com'un 2014 yılında 10 milyon TL'nin üzerinde ciro yaptığını açıklayan Yıldırım, 2015 yılı ciro hedeflerinin ise 100 milyon TL olduğunu da belirtti. Aylık cirosu 5 milyon TL’den fazla olan İncir'in mevcut çalışan sayısı 100 kişiye ulaşmış. Bugüne kadar toplam 5 milyon dolar yatırım aldıklarını açıklayan Yusuf Yıldırım, istedikleri durumlarda kârlılığa geçebildiklerini ancak o zaman da büyümelerinin yavaşlayacağı için şu anda kendilerine "mutlaka hemen kârlılığa geçmeliyiz" hedefini koymadıklarının altını çizdi. Şu an güzel bir büyüme trendine sahip olduklarını söyleyen Yıldırım bunu devam ettirmek istediklerini yeniledi.

Şirketi kurdukları gün 50.000 mağazaya ulaştıklarında yurtdışına açılma operasyonunu başlatacaklarını aktaran Yusuf Yıldırım, 2016 yılının ortasında 50.000 mağazaya ulaşmayı planladıklarını ve 2017 yılı başında da yurtdışına açılma planları olduğunu aktardı. Yurtdışında hangi pazarların olacağıyla ilgili olarak ise kendi iş modellerine uygun şirketleri araştırdıklarını ve Almanya, Brezilya ve Rusya'nın olabileceğini açıkladı.

Yorumlar (26)
 1. Aziz Kartal Aziz Kartal

  İnanılmaz bir vizyon . Nobel ödülü hakeden bir iş modeli. 20 bin girişimciyle sahada hem online hemde offline perakende satış yapılması zekice bir fikir . başarılar.

  1. Murat Tayfur Murat Tayfur

   Şu incirin geçmişine bir bakayım dedim, ne abartmışssınız be kardeşim, adamlar kapatmış sistemi, yok nobel ödülüymüş, yok 20bin girişimciyle çalışılması zekice bir fikirmiş falan filan, bir kere girişimci nedir önce onu bi araştır, ikincisi yazılımı düzgün oturttuktan ve stoğu da düzgün ayarladıktan sonra 100 bin olsa ne yazar.

   Kendi kendinize yorum yazarak, insanları kandırarak, yatırımcıları sömürerek işte bu noktalara geldiniz,

   Beklediğimiz bir haberdi çok güzel oldu.

 2. Aykut Mutlu Aykut Mutlu

  Kesinlikle harika bir is modeli ve bizlere muazzam firsatlar sunuyor..bunun bir parcasi olmaktan gurur duyuyorum.

 3. Resul Uysal Resul Uysal

  Tekrar tekrar gurur duydum.

 4. Ali Can Ali Can

  Bu sistemin bir parçası olmakla gurur duyan arkadaşın günlük kaç kargo çıkardığını çok merak ediyorum. Bu sistem bu hali ile evde komşulara çamaşır satmaktan farklı değil. Teknik sistem küçük kalmaya mecbur kılıyor. Sistemde paydaşlar değil incir deposu karda. Aylık 300-500 tl yi eticaret geliri sayıyorsanız bir şey ddiyemeyiz tabi

  1. Mustafa Mustafa

   Sonuna kadar katılıyorum. Çok güzel bir noktaya parmak basmışsın.

  2. Sinan Dündoğan Sinan Dündoğan

   Bu bilinçsiz yoruma uzun uzun cevap vermek lazım ama net ve kısa cevap yazayım;

   Gurur duydum diyen arkadaşların günlük kazançları o bahsettiğin rakam arkadaşım ;)

   Saygılar

 5. Ahmet Cevahir Ahmet Cevahir

  incir.com ile hayalimdeki işime kavuştum. geleceğim güvenli ellerde. birlikte daha güçlüyüz arkadaşlar

 6. hayal satmaktan vazgeçin herkesten 2000tl 3000tl kadar alıyorlar ön ödeme sonradan para falan kazananı duymadım.günde 10 kargo ya çıkar ya çıkmaz havadan gelen paranın reklamıda çok olur.

 7. Her incir konusunda böyle olumlu yorumlar yaziliyor söz uçar yazi kalir aylik satış oranlarını yazin millet görsün o kadar olumlu konuşanlar

 8. Çevremde belki 15 kadar incir yiyen var :) hepsi de memur. Özellikle düzenli geliri/sabit maaşı olanların kullandığı bir sistem. Satış olursa olur olmazsa sıkıntı yok modundalar haklı olarak. Bakalım ilerleyen dönem ne gösterecek

 9. Murat Salman Murat Salman

  e-ticaretin çöplüğü olarak nitelendiriyorum inciri tüm siteleri aynı tasarımda bu 20000 mağaza içinde alexa rankı 5000 den aşağı olan tek bir e-ticaret siteleri varmıdır :) varsa verin linkini vermezler çünkü çöp siteler hayallerden ileri gidemezler...e-ticaret sektöre batıyorsa bunlardan dolayı tüketiciye hedef saptırtıyolar.

  1. Klasik bilmediğimiz her konuya işin ehliymiş gibi cevap yazmalarınız yok mu... heh işte 1 sene önce bende sizin gibi diyordum bana işi telefonla anlatmak isteyen arkadaşıma.., olum bu iş tutmaz boşver böyle işleri falan. Hem bi sürü site var google de çıkmamız imkansız falan... tabi işi keşke telefonla değil oturup adam gibi evraklı görselli anlatsaydı.. daha sonra ne mi oldu , işi ehlinden dinledim ve mağaza açtım bende , kendim web yazılımcıyım hali hazırda e ticaret sektörüne girmek isteyen kişi ve kurumlara yazılım ve hosting hizmeti veriyorum konudan çok uzak değilim yani.. şuan arkadaşlarımın ve özellikle sülalemin bir numaralı avmsi oldum.. iş modeli zaten bunu istiyor .. git devlere rakip ol demiyor zaten 590 liraya incir mağazası açıp devlere rakip olma düşüncesindeki bir insanın kafa yapısını çözmüş değilim.

   Tasarımlara takınlan arkadaş bütün iş modeli bitti sitenin tasarımı yani teması mi işi bitirdi gözünüzde .. madem tasarımına bakıyorsun kodlamasına , kullanılan üstün veritabanı yapısına, cachele sistemine bakarsan nasıl bir baş yapıt olduğunu görürsün.. ha eksikleri var mı var tabiki ama bu eksikler normal bir kullanıcının göremeyeceği yazılımsal geliştirmeler ki sürekli yeniliyorlar ben bile şaşkın şaşkın inceliyorum...yani tasarım dediğiniz şey TEMA dır , yarın bi sürü tema gelir siteler farklılaşır ama önemli olan renkler, boylar değil işlev...

   Anlayacağınız yerli sermaye yerli proje dev bir iştir incir... elaxa dan bahseden arkadaş , alexa nedir? hangi algoritmayla çalışır ? google seo da alexa rankın değeri son güncelleme ile % de kaça düştü ? falan bunlar konusunda zerre kadar bilgisinin olduğunu düşünmüyorum, öyle salla gitsin mantığı ile konuşmanın sizin bilgi seviyenizi göstermekten başka hiçbir işe yaramadığını anlatmaya çalışıyorum... zira incir iş modelinde seonun nokta kadar önemi yoktur, seo yaptırmak da anlamsızdır..

   1. Murat Salman Murat Salman

    Adli bilişim uzmanına alexa nedir diye soranı ilk defa görüyorum :)12.yılımız bilişim sektöründe doldurdum yeni yetme değiliz ayda 1000tl mi kazanıyorsunuz 5000tl mi ?Bizde e-ticaret yapıyoruz ayda 50 bin net kar yapıyoruz incir de bu kadarmı kazanıyorsunuz yoksa 500tl kazanıp zengil olduk ayağındamısınız ben iddaa ediyorum incir hayalidir gerçekçi değil bir işi ya profosyonel yaparsınız yada hiç yapmazsınız .e-ticarete zarar veriyor incir ..

 10. Networker Networker

  Ya bu çok bilen webmaster arkadaşlar ne projeyi nede Yusuf beyi Dinliyorlar,Bu iş modeli çok farklı zaten,Sizin istediğiniz Tarzda oturduğunuz yerden backlink kasarak alexada yükselerek yapılan bir çalışma değil,İnsanlar ek gelir elde etmek için 500;600 tl ile mutlu olabilirken,Maalesef çok bilmiş bu webmaster arkadaşlar o rakamları bile göremezken sadece yıllarını şunu yapsaydım diye geçiren kişiler olsa gerek,Bu gün Dünyada hangi proje 1000 tl gibi bi bedelle sana bu şekilde kazanç imkanı sunuyor.Siz bence devam edin o şekilde biz bu projede neler olduğunu görecek kadar algısı açık insanlarız

  1. Doktor Menteşe Doktor Menteşe

   Yine simit sarayına soktun kardeş.

 11. Koray Kocaman Koray Kocaman

  Klasik e-ticaret'in ne demek olduğunu çok iyi bilen biriyim.İncir.com projesi ile riski ve sermayemi elimde tutarak bu sektörden pay almayı sağladığı için teşekkür ederim..

 12. Yakup Senocak Yakup Senocak

  Oyle bir iş modeli dusunun ki prim odemelerini 3 gun once yaparak magaza sahiplerinin ek gelirlerinin kurban bayramı arifesinde ellerinde olmasını dusunecek kadar ince tasarlansin.

  300-500 TL ek geliri begenmeyen şahıslara sesleniyorum bu isten 300-500 TL ek gelirle bile bi nebze olsun ekonomisine katkı sağlayan iş ortaklarim var ve onlar ne kadar cok kazanirsa ben mutlu oluyorum iyiki varsın incir.com tebrikler Yusuf yildirim...

 13. Bülent Can Bülent Can

  An itibarıyla Avrupanın en hızlı büyüyen 100 firmasından biri seviyesine gelen incir.com Türkiye'de yatay e-ticaret yapan siteler arasında ilk 4'e girmiş dünyanın özgün projelerinden biri durumunda,tabi yeni ve özgün olması dikkatleri üstüne çekmesi için gerekli nitelikleri taşıyor ancak geleneksel e-ticaret metodları ile incir.com u anlamaya çalışmak konuya hakim olmayan arkadaşlarımızın yanlış kodlamalarına neden olacaktır ve anlamaları mümkün değildir.🤔

  (21.yüz yılın cahilleri okuma yazma bilmeyenler değil,yanlış öğrendiklerini unutamayan,yeniden öğrenmeye,değişime ve dönüşüme açık olmayanlar olacaktır. Alvin Tofler)

  Yerli bir proje olması,sadece sermayesi olan,ekibi olan, bilgisi olan,herkesin yapmasının mümkün olmadığı e-ticaret işini demokratize e-derek dünyanın ilk sosyal eticaret projesi olması yönüyle herkes e-ticaret yapma şansı tanıyan ve bu sektörden kazanç elde etmesine imkan sağlayan yönleriyle gerek isteyen herkese kazanç elde etme şansı tanırken,aynı zamanda internetten alışveriş alışkanlığı olmayan kesimi de offlinedan online çekerek sektörün büyümesine katkıda bulunarak tarihi bir misyona imza atıyor,böylece belli bir zümrenin elinde bulunan eticaretin dev sermaye firmalarının klasik medya reklamları ile aşamadığı sektörün önündeki engelleri incir.com girişimcileri ile güç birliği ( Birlikte Daha Güçlüyüz) yaparak engelleri aşmayı başarıyordu böylece dikkatleri üstüne çekerken , anlayanlar takdir,işine gelmeyen şahsiler itham, " cahiller" googleda çıkmaz, rakipler taktir ve GİRİŞİMCİLER ise TEŞEKKÜR ediyordu(m).

  1. Murat Salman Murat Salman

   yazılarda incir üyeleri koruma politikasına gitmiş bırakın sizi övsünler ...

   1. Oğuz Han Yel Oğuz Han Yel

    Konuştuğunuz kişinin İncir'den aylık gelirini bilmiyorsunuz madem, konuşmayın bence...

    Yukarda demişsiniz "Biz 50.000 TL kazanıyoruz" diye, biz derken kaç kişi? Bunun ne kadarı kişisel olarak size kalıyor Murat Bey, bunun için ne kadar çabalıyorsunuz? Sorarım size, ailenize ve kendinize zaman ayıramadıktan sonra, her gün sabah 8'de işe gitme zorunluluğu olduktan sonra, trilyon kazansanız ne önemi var?

 14. aralık 2014 de girdim toplantılara tanıdıklarımı çağırdım kimseyi getiremedim arkadaşım 2009 tl ye sitemden televizyon aldı 12 tl bana geldi ve 1 yılda 990 tl para yatırdım 400 tl sini geri alabildim burda amaç satış yapmak değil kendin gibi site açtırmak 1000 kişi ekibinde olacak ki sen güzel para kazanacaksın Kar oranları çok çok komik malesef saat te ilk girdiğimde 1 e 1 puan dı şimdi oda yara yarı ya düşmüş hayırlısı diyelim ben yapamadım yapanlar var çok çalışmak lazım bu sistemde

  1. Çalışmadan kazanç elde eden varmıdır acaba Salih Bey sizi bu iş modeline dahil eden sponsorunuzla görüşmenizi tavsiye ediyorum

   yukarıda digital marketing ile e-ticaret yapan arkadaşlarada tek sözüm şu

   Bekleyin ve görün

   Haberin başlığı 2017 de yurt dışına açılmak yorumlara bakınca çok ilginçsiniz Saygılar!!

 15. Yakında tamamen batıcaklar..Son demlerındeler...

  6 ay ıcerısınde 45e yakın calısanını ısten cıkardı.Mağaza acılımlarını ücretsiz bılerek yaptılar.Hızlı büyümeyi kısacası yönetemediler!

  1. Murat Tayfur Murat Tayfur

   ve battılar :)

 16. Hüseyin Bilekli Hüseyin Bilekli

  An itibariyle maalesef incir.com kapanmış... Not olarak düştüm... 9.9.2016