Amazon binden fazla sahte yorumcuya dava açıyor
Teknoloji

Amazon binden fazla sahte yorumcuya dava açıyor

Amazon, internet sitesindeki ürünlere sahte yorum yaparak müşterileri yanlış yönde etkilediğini ve markaların da müşteri gözündeki algısını hileli olarak değiştirdiğini iddia ettiği 'sahte yorumculara' resmi olarak dava açacağını duyurdu. Davada 1000'den fazla kişinin yargılanması bekleniyor.

Fiverr.com üzerinden organize edilen sahte yorumcular için, adı bilinmeyen erkekler için kullanılan "John Doe" takma adı kullanılıyor, çünkü henüz sahte yorumcuların gerçek isimlerine ulaşılamamış.

Sahte yorumcular Amazon'da bir ürüne yazılacak sahte yorumun tanesine 5 dolar alıyor. Bunların bugüne kadar Amazon'da yüzlerce farklı ürüne yorum yazdığı tahmin ediliyor. Sahte yorumların kullanıcıların ürünlere ve markalara karşı fikirlerini etkinlediğini bunun da hem Amazon hem de ilgili markalar için çok kötü bir aldatmaca olduğunu söyleyen Amazon, marka değerlerini ve müşterilerini korumak için bu tarz konularda çok katı olmaya devam edeceklerinin altını çizmiş.

ABD'de Seattle'da görülecek olan davada şu an için tespit edilen 1.114 sahte yorumcunun yargılanması bekleniyor. Fiverr.com'un ise davanın herhangi bir yerine müdahil olup olmayacağı bilinmiyor. Müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmayı amaçlayan Amazon'un bu dava için daha nasıl hamleler yapacağını göreceğiz.

Yorumlar (3)
 1. Mehmet Mehmet

  Adamın biri x ürününe olumlu yorum yazıp 5 dolar alıyor. Ve bu diğer potansiyel müşterilere "olumsuz yönlendirme" olarak değerlendirildiği için tükaka oluyor, mahkemeye veriliyor. genel olarak da bu yapılan marka değeri ve müşterileri korumak için benimsenen iyi bir tavır olarak değerlendiriliyor.

  Oysa söz konusu reklam olan her yerde bunun katmerlisi yapılmıyor mu? Sakın

  -standart bir reklam ürünü ve firmayı tanıtmak içindir yalan yere iyi göstermek için

  diye savunma yapılmasın; böyle olmadığını ve olamayacağını hepimiz gayet de iyi biliyoruz. Kaldı ki bir ürün ya da markanın adının iyi/kötü binlerce kez anılmasının halk tarafından nasıl bir etkiyle karşılandığını "reklamın iyisi, kötüsü olmaz" sözünden biliyoruz. Yani reklamın bırakın yanıltmayı halkın algısı üzerine bir saldırı, bir çullanma olduğunu bilmiyorum ki ne zaman anlayacağız merak ediyorum. Cem uzan gibi bir adamın bile bikaç ay içinde reklam ile %7 oy alabildiği bir yöntemi demokrasinin bile yıpratıcısı olarak görmek mümkün. Toplumların ve insanların kişilikleri üzerindeki tahribatını öncelikle anlamak sonrasında da minimum düzeyde tutmak için çalışmaya başlamak gerekiyor. Özetle reklam bir saldırı biçimidir, insanları ondan korumak gerekiyor.

 2. Orkun Orkun

  Bir tarafta amazon, diğer tarafta Türkiye'de amazon benzeri işler yapan hepsiburada.com. Hepsiburada'da çokça yaşadığımız bir tecrübe var. Bir ürünle ilgili objektif yorum yapıyorsunuz, adını belli, sanınız belli, yorumunuz da kesinlikle kişisel değil. Buna rağmen yorumlarınız siliniyor. Ama bunun yanında "ürünü almadım ama çok işe yarar görünüyor" diye bir yorum yazın, anında yayınlansın. Türkiye'de de uydurma yorum yazanlar vardır ama bugüne kadar onlarca sipariş veren bir müşterinin bile yorumları şakır şakır siliniyorsa, ben o sitedeki yorumlara artık güvenemem. İşin ironik tarafı, aynı şirket, dalga geçer gibi, en son yaptığım siparişten sonra eposta atarak aldığınız ürünlere ilişkin yorum yapıp başka kullanıcıları da bilgilendirir misiniz diye bana teklifte bulunmaya devam ediyor. Cevabım, bundan önce yıllar içinde yazmış olduğum tüm yorumları silmek şeklinde oldu.

 3. Gunhan Gunhan

  Nispeten en güzeli ekşi vb. sözlüklerde ürünler için yapılan yorumlar oluyor. En azından yorum yapanın 5 dolara çalışmadığını (çoğu zaman) anlayabiliyorsunuz.