N'oluyo, TV'nin nabzını tutan sosyal ağıyla ilk iki ayında 30 bin aktif kullanıcıya ulaştı

N'oluyo, TV'nin nabzını tutan sosyal ağıyla ilk iki ayında 30 bin aktif kullanıcıya ulaştı

N'oluyo, henüz tanışmayanlar için, piyasadaki en iddialı TV odaklı uygulamalarından biri. TV için bir sosyal ağ, sosyal bir TV rehberi ya da kurucu ortağı Eren Alphan'ın belirttiği gibi kullanıcıyı izlediği ile etkileşime geçiren, TV odaklı bir içerik platformu. Ekran İşleri imzalı platformunu 2014 yılı Temmuz ayında public beta yayınına başladı ve geçtiğimiz Ağustos ayında Apple'ın yeni programlama dili Swift ie geliştirilen iOS uygulamasını yayınladı. İlk iki ayda 50 bin üyeye ulaşan N'oluyo uygulamasının kendi verilerine göre aylık aktif kullanıcı sayısı 30 bin. Noluyo.tv sitesi içinse bu sayı aylık 350 bin kullanıcı.

N'oluyo'nun yakaladığı popülerlikte bir içerik platformu olarak, TV'nin öncelikle diziler olmak üzere popüler programları hakkında güncel ve yaratıcı içeriği kullanıcılarına sürekli sunması şüphesiz önemli bir etken. Mobil uygulamasının küresel örneklerinden esinlenilerek başarıyla uyarlanması, TV izleyicileri için fonksiyonel ve eğlenceli bir araç olarak kullanılmasını sağlıyor.

Takip ettiğiniz yerli ve yabancı TV programlarını işaretleyerek kullanmaya başladığınız uygulama, bu programların her birine ait güncel haberler, yayın takvimi ve izleyici yorumlarının olduğu profil sayfalarına sahip. 12 binden fazla TV programına ev sahipliği yaptığını söyleyen N'oluyo uygulaması üzerinden beğendiğiniz programlar için dilerseniz hatırlatma kurabiliyorsunuz. N'oluyo, bu hatırlatmaları haftalık bir rehber haline getirip, listeliyor. Uygulama beğenilere göre kullanıcıların yeni programlar keşfetmesine yardımcı olma iddiasında.

TV'ye özel bir sosyal ağ olarak N'oluyo, izlediğiniz programları takip etmenizi ve diğer izleyicilerle yorumlarınızı paylaşmanızı sağlıyor. Programları paylaşmanız ve arkadaşlarınıza tavsiye etmeniz mümkün. N'oluyo'nun kendi verilerine göre, kullanıcıları mobil uygulaması üzerinden bugüne kadar 200 binin üzerinde program takip etmiş ve hatırlatma kurmuş; 100bin kez bir programı izlediklerinde arkadaşlarıyla paylaşmışlar. (N'oluyo'nun istatistikleriyle ilgili paylaştığı infografiği yazı sonunda görebilirsiniz.)

noluyo

Yorumlar ve programlarla ilgili paylaşımlarsa uygulama içinde Swarm benzeri bir oyunlaştırma ile destekleniyor. Programla ilgili daha ilgi çekici yorumlar ya da caps'ler paylaşan kullanıcılar, o uygulamanın liderler sıralamasında üst sıraya yükseliyorlar. KafaKafaya adlı ilgi çeken bir diğer oyundaysa, kullanıcılar TV içeriğiyle ilgili birbirleriyle yarışıp, birincilerini eleme usulu seçiyorlar. "Hangi Dizi Evrenine Aitsin?", "Aynı Ben Dediğin Dizi Tripleri",  “Yazın Kadın Oyuncusu Kim?", "Sence Kösem Sultan Kim Olmalı?" gibi temalarla hazırlanan KafaKafaya versiyonlarında oyun ya da oylama esasına göre kazanan belirleniyor. Eren'in verdiği bilgiye göre, KafaKafaya'nın oynanma sayısı bugüne kadar bir milyonu ve özellik ile kullanılan oyların sayısı 14 milyonu geçmiş. Özelliğin kendi başına ayrı bir ürün olma yolunda ilerlediğini söylüyor Eren.

N'oluyo, TV izleyicisinin nabzının ölçüldüğü bir platform, örneğin size yaz döneminde en çok hatırlatma kurulan yeri ve yabancı dizileri söyleyebiliyor, izleyici yorumları bölüm performansları hakkında detaylı bilgi verebiliyor, olarak gelir yaratmak için birden fazla yol izleyebilir. Eren, N'oluyo'nun marka, yayıncı ve yapımcıların radarına girmeyi ve gelir yaratmaya başladığını söylüyor.

2016 yılının ilk aylarından Android uygulamasını yayınlamayı planlayan N'oluyo halihazırda güçlü olduğu dizi kategorisi yanında spor ve sinemaya da ağırlık vermeyi planlıyor.Türk dizilerinin Türkiye dışında Orta Doğu ve Doğu Avrupa pazarlarındaki popülerliği N'oluyo'yu global pazara açılmak için cesaretlendiriyor. 2016 yılında bir milyon kullanıcı hedefleyen N'oluyo uzun vadede Türkiye dışındaki pazarlara açılmayı da hedefliyor. Bunda elbette halihazırda yapı bozumuna uğrayan TV'nin uzun vadede nasıl değişeceği belirleyici bir faktör olacak.

N'oluyo İnfografik (SON VERS)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.