Impossible Foods, Bill Gates'in katıldığı turda 108 milyon dolar yatırım aldı
Yatırım

Impossible Foods, Bill Gates'in katıldığı turda 108 milyon dolar yatırım aldı

Günümüzün en iddialı foodtech girişimlerinden biri olan Impossible Foods, 108 milyon dolar tutarında dördüncü tur yatırımı aldı. UBS liderliğindeki tura, Viking Global Investors ve girişimin halihazırda yatırımcısı olan Khosla Ventures, Li Ka-shing’in Horizons Ventures'ı ve Bill Gates katıldı.

Impossible Foods, et, süt, peynir ve yumurta gibi hayvansal gıdaların muadillerini bitkisel kaynaklarla geliştiriyor. Hayvansal gıdaları moleküler düzeyde analiz eden Impossible Foods, bu gıdalardaki spesifik protein ve diğer besin öğelerini içeren yeşil bitkiler, tohumlar ve tahılları kullanarak, et ve süt ürünleri geliştiriyor. Impossible Foods'un iddiası yeniden ürettiği bu gıdaların lezzetinden "ödün vermeden en iyi deneyimi yaşatmak".

Stanford'da biyokimya profesörü olan ve bitkisel kaynaklı ürünler satan Kite Hill'in de kurucu ortağı olan Patrick O. Brown'ın 2011 yılında kurduğu Impossible Foods, kendi deyimiyle et yemeye düşkün kişilere de cazip gelecek bir ürün geliştirmeyi amaçlıyor. Zira, et tüketiminin uzun vadede, sürdürülebilir, sağlıklı ve çevre dostu olan hiçbir tarafı yok.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Google'ın 200-300 milyon dolara almak istediği Impossible Foods ve bitkisel kaynaklara yönelen diğer foodtech girişimlerinin gördüğü ilgi de bu nedenle tesadüf değil. Yapay et üreten Beyond Meat, yumurtayı bitkisel proteinlerle değiştiren Hampton Creek ve yeme-içme alışkanlığını tamamen değiştirmeyi hedefleyen Soylent bu alandaki diğer tanınmış girişimler.

Yorumlar (3)
  1. vejetaryanlar için güzel hatta çok iyi haber yalnız besinlerin anatomisi ne hale geliyor acaba

    1. Vejeteryanlar icin neden guzel olsun ki ? Vejeteryan zaten et tadindan hoslanmayanlar aksine cok et yiyenler icin iyi bir alternatif ama bakalim et tadini verecekmi

  2. Indirimkodu (@indirimkodu) Indirimkodu (@indirimkodu)

    Sitenin ne yaptığına boşverin. Herşey bir isimle başlıyor. IMPOSSIBLE FOODS, yani İMKANSIZ YİYECEKLER ismi potansiyel müşterilerin ilgisini bir anda çekiveriyor. Bu ismi duyduğunuzda; bir yandan beyniniz size "imkansız yiyecek mi, bu hangi yiyecek olabilir ki" diye sorarken, ağzınızın suyu akıyor, mideniz iftara beş kala hormonları salgılıyor, gözünüzün önünden yemek menüleri bir film şeridi gibi geçmeye başlıyor. Yani bu sitenin zeki bir kişi veya kişiler tarafından kurulduğu daha ilk andan belli oluyor. İsim güven veriyor. İsim gel bana müşteri ol pişman olmazsın diyor. Herşey bir isimle başlıyor. Bize de bravo demesi kalıyor; ki bu isme gerçekten bravo.