Impossible Foods, Bill Gates'in katıldığı turda 108 milyon dolar yatırım aldı

Impossible Foods, Bill Gates'in katıldığı turda 108 milyon dolar yatırım aldı

Günümüzün en iddialı foodtech girişimlerinden biri olan Impossible Foods, 108 milyon dolar tutarında dördüncü tur yatırımı aldı. UBS liderliğindeki tura, Viking Global Investors ve girişimin halihazırda yatırımcısı olan Khosla Ventures, Li Ka-shing’in Horizons Ventures'ı ve Bill Gates katıldı.

Impossible Foods, et, süt, peynir ve yumurta gibi hayvansal gıdaların muadillerini bitkisel kaynaklarla geliştiriyor. Hayvansal gıdaları moleküler düzeyde analiz eden Impossible Foods, bu gıdalardaki spesifik protein ve diğer besin öğelerini içeren yeşil bitkiler, tohumlar ve tahılları kullanarak, et ve süt ürünleri geliştiriyor. Impossible Foods'un iddiası yeniden ürettiği bu gıdaların lezzetinden "ödün vermeden en iyi deneyimi yaşatmak".

Stanford'da biyokimya profesörü olan ve bitkisel kaynaklı ürünler satan Kite Hill'in de kurucu ortağı olan Patrick O. Brown'ın 2011 yılında kurduğu Impossible Foods, kendi deyimiyle et yemeye düşkün kişilere de cazip gelecek bir ürün geliştirmeyi amaçlıyor. Zira, et tüketiminin uzun vadede, sürdürülebilir, sağlıklı ve çevre dostu olan hiçbir tarafı yok.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Google'ın 200-300 milyon dolara almak istediği Impossible Foods ve bitkisel kaynaklara yönelen diğer foodtech girişimlerinin gördüğü ilgi de bu nedenle tesadüf değil. Yapay et üreten Beyond Meat, yumurtayı bitkisel proteinlerle değiştiren Hampton Creek ve yeme-içme alışkanlığını tamamen değiştirmeyi hedefleyen Soylent bu alandaki diğer tanınmış girişimler.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.