Blablacar Türkiye'nin ilk yıl rakamları yolunun açık olduğunu gösteriyor
Girişim

Blablacar Türkiye'nin ilk yıl rakamları yolunun açık olduğunu gösteriyor

Paylaşım ekonomisi alanında önde gelen girişimlerden biri olan Blablacar, 1 yıllık Türkiye macerasının istatistiklerini paylaştı. 2014 Eylül ayı sonunda Türkiye'ye giriş yaptığını duyurduğumuz girişimin 1 yıllık performansı bu kararının isabetli olduğunu gösteriyor.

Şu anda 19 ülkede 20 milyondan fazla üyeye sahip olan Paris merkezli (gittik, gördük, çektik) girişim, kendini dünyanın en büyük şehirler arası yolculuk paylaşım ağı olarak tanımlıyor. Aynı yöne giden sürücü ve yolcuları buluşturan BlaBlaCar'ın 1 yıllık Türkiye istatistikleri şu şekilde;

 • Son 1 yılda BlaBlaCar Türkiye'nin aktif üyelerinin yüzde 60’ı yolculuklarını başkalarıyla paylaşmış.
 • Üyelerin yüzde 47'si sistemi tasarruflu buldukları için, yüzde 46'sı ise sosyalleşmek için  tercih ediyor.
 • BlaBlaCar Türkiye üyelerinin üyelerin yaş ortalaması ise 28.1 ve üyelerin yüzde 30’u 30 yaş ve üzerinde.
 • Paylaşılan yolculuklar ortalama 415 km.
 • En çok tercih edilen güzergahlar İstanbul-Ankara, İstanbul-İzmir ve İstanbul-Antalya. Her 3 dakikada bir İstanbul’a doğru veya İstanbul’dan bir BlaBlaCar aracı yola çıkmış.
 • Geçtiğimiz Ramazan ve Kurban Bayramı tatillerinde, Türkiye genelinde BlaBlaCar’la 160 bin boş koltuk ilanı verilmiş ama Blablacar bunların kaçının dolduğunu paylaşmıyor. Ortalama her araçta 3 koltuk olduğunu düşündüğümüzde ise 53 binden fazla aracın ilan verdiğini hesaplıyoruz ki bunun oldukça önemli potansiyel olduğunu söylemek gerek.
 • Paylaşılan bir başka bilgiye göre 1 yılda paylaşılan tüm yolculuklardan elde edilen benzin tasarrufu ile dünyayı tam 1500 kez dolaşmak mümkünmüş.

BlaBlaCar_Turkiye

Milyar dolarlık girişim

Eylül ayında aldığı 200 milyon dolarlık yatırımla değerini 1.6 milyar dolara yükselten Paris merkezli girişimin bundan sonra Türkiye'de daha da aktif olacağını tahmin etmek zor değil. Bu alandaki yerli bir girişimin yükselmesinin de aynı oranda güçleşeceği de bir o kadar aşikâr.

Yorumlar (5)
 1. Atıl Atıl

  hiç rakam yok. araba ilanı bedava. kaç yolcu taşımışlar? 415km çok küçük bir rakam. bu iş patlak bence. canını kim riske atar?

 2. Aktif üye sayısı ? Çok anlamsız bir info

 3. Ev Bakan Adam Ev Bakan Adam

  Webrazzi beğenmeme timi iş başında. Öncelikle ortalama 415 km'yi az bulan arkadaş 415 km yol yaparak nerden nereye gidemedin? Türkiye'nin bir ucundan bir ucuna 1650 km(kuş uçuşu tabi) olduğunu düşünürsek zaten 415 in çok bile olduğunu düşünebiliriz. Kaç üyelerinin olduğu ilgili bilgi vermemek en doğal durum. En nihayetinde yönetim kurulu değiliz. Oturduğumuz yerden begenmemezlik çok saçma geliyor. Herkesin datası kendine.

  BlaBlaCar'i hiç kullanmadım, ama bi ara denemek istiyorum. Canımı riske atayım biraz.

 4. Ali Cevat Ali Cevat

  Bu proje Türkiye' de tutmaz. Boşuna kovalıyorlar.

 5. 1 kere kullandım gayette memnun kaldım. Hem ekonomik oldu hemde gideceğim şehrin merkezine daha kolay ulaştım otogarda in servis vs uğraşmama gerek kalmadı. Gittiğim yol 200 km falandı. Bence çok işe yarayan bir sistem. Tehlikeli yanları olabilir ama bu uygulamanın tehlikesi değil kendi insanlarımızın tehlikesi. yıllardır yollarda otostop çekmiş biriyim bazen mecburiyetten özellikle şehirler arası daha hiç kötü niyetli birine denk gelmedim.