40 milyon aboneli Adblock kimliği açıklanmayan bir şirkete satıldı!
Teknoloji

40 milyon aboneli Adblock kimliği açıklanmayan bir şirkete satıldı!

Reklam engelleme uygulamalarının özellike Ocak 2012 yılından bu yana hızlı bir yükselişte olduğunu PageFair ve Adobe‘un yayınladığı rapor ortaya koymuştu. Bu yükselişten en kazançlı çıkan uygulamalardan Adblock, bugün 'yüksek' olduğu iddia edilen bir meblağa satıdı; üstelik kimliği açıklanmayan bir şirkete.

Adblock'un aylık aktif kullanıcı sayısı 40 milyon. Küresel reklam engelleme uygulamaların aylık toplam 200 milyon aktif kullanıcısı olduğunu düşünürsek, Adblock elinde büyük bir güç barındırıyor. Dün gösterilmeye başlayan bir pop-up duyuruya göre şirket, artık seçmeli reklam göstererek de gelir yaratabiliyor, örneğin güvenilir reklam verenlerin reklamları Adblock kullanıcılarına, tercihlerine bağlı olarak, gösterilebiliyor. Başka ifadeyle para karşılığında "beyaz listeye" giren reklam verenlerin reklamları 'ücretsiz' abonelere gösterilmeye devam ediyor. Ancak Adblock tabi ki katı filtreleri ve kuralları olduğunu söylemeye devam ediyor.

adblock

Kullanıcılara 1 Ekim'de gösterilen pop-up duyuruda dikkat çeken bir diğer önemli bilgi de şirketin satıldığı. Ancak şirket neden, ne zaman ve hangi şirket tarafından satın alındığını açıklamıyor. Şirketin bu sorulara cevap vermemesi, kullanıcılar ve aktivistler tarafında tepki topluyor. Çünkü servisi hali hazırda kullanan 40 milyon kişi ve onların bazı bilgileri şirketin elinde. Adblock'un kurucusu Michael Gundlach'de söylenenlere göre "nakit" para karşılığında şirketten ayrılarak tüm ilişiğini kesmiş. Şirketin eski direktörü Gabriel Cubbage ise şirketin yeni sahibi tarafından şirketin başına getirilmiş.

2009 yılında kullanıcılara sunulan eklenti bugün Google Chrome ve Safari'nin en popüler reklam engelleyici eklentisi konumunda. Üstelik bugüne kadar kullanıcılardan yüksek oranda bağış topladığı da biliniyor. Adblock'un kendisini satın alan şirketi ve yeni yapısını açıklamaması beraberinde kuşkuları getirerek şirkete olan güveni zedeleyebilir ve popüleritesini zaman içinde azaltabilir.

Yorumlar (11)
 1. Webrazzici Webrazzici

  2013 yılından beri açık kaynak olan "uBlock" kullanıyorum.

  Performans olarak AdBlock ve AdBlock Plus'ın kat be kat ötesinde.

  Henüz uBlock'ı keşfetmemiş olanlara mutlaka denemelerin öneririm.

 2. Noname Noname

  Tabiki google ile alakali bir firma satin almistir :)

  1. Muhammed Muhammed

   Google olsa, zaten en başta chrome webstore'a girişe izin vermezdi...

 3. Kerem Kerem

  kesin google almıştır, diğer birçok projeyi yok ettiği gibi bunu da yok edicek..

  1. Selimcayir Selimcayir

   Umarım yok eder. Televizyon kanallarında 15-20 dakika, çıkan reklamları izliyoruz, olmadı kanalı değiştiriyoruz(Reklamları kaldıramıyoruz). Reklamları kaldırma hakkı ziyaretçilerde olmamalı. Eğer o site gerçekten reklamın cılkını çıkarttıysa, o siteye girmeyin. Siteyi kullanmayın. Verilecek ceza bu olmalıdır, böyle saçma sapan eklentileri kullanmak değil...

   1. Coderode Coderode

    İnternet özgürlükler dünyası, benim ailem var ve ailemin girdiği sitelerde ahlaksız ve dengesiz reklamlar çıkıyorsa ben bu eklentiyi kullanırım. AdBlock gittiyse yerine başkası gelir, zaten AdBlock'u alan firma ya Google'dır ya da başka bir firma satın alıp, parayla sitelerin reklamını gösterir.

 4. Cihan Kazli Cihan Kazli

  Şirket olduğunu saklayarak, karı koca ağlanıp bağış topladıktan sonra, milyonlarca site sahibini mağdur edip, bir de üstüne milyon dolarlar alarak yeni bir hayat kurmak...

  Filmlerde böyle adamlar hep hak ettikleri son ile karşılaşır ama gerçek hayatta, kapitalist sistemde böyle asalaklar en tepeye tırmanır. Bizim özgür çocuklarımız da hap gibi kullandılar Adblock'u bir marifetmiş gibi. Aralarında bağış yapanları biliyorum. Şimdi milyon dolarları beraber sayarlar Robin Hood ağabeyleri ile...

  1. Muhammed Muhammed

   Sen kullanıyor muydun?

   Sen memnun muydun?

   Sen bağış yapmış mıydın?

   O zaman burda ağlamana gerek yok.

   Kaldı ki, topladığı bağış süresince zaten bir sürü kişiye güzel güzel hizmet vermediler mi?

 5. Coderode Coderode

  AdBlock gider yerine başkası gelir, zaten AdBlock birçok reklam firmasının canını yakmayı başarmıştı ki üstüne üstelik bağış topladığı halde satılan ve alan firmanın adı gizli halde tutulan bir firma ya Google'dır ya da Google paravan şirketi :)

 6. Hangi firma alırsa alsın artık insanlar reklamların engellenebildiğini gördü ve buna yönelik bir talep olmaya başladı.Sen tarayıcıdan engellemeye çalışsan dahi router üzerinden çalışan eklentiler var bu yüzden google olduğunu sanmıyorum ama bu eklentiler bir çok kişisel bilgi topladığı için bu bilgiyi kullanacak firmaların olduğu kanısı daha fazla