Sina Afra'dan Atölye15'e 450 bin TL yatırım
Yatırım

Sina Afra'dan Atölye15'e 450 bin TL yatırım

Markafoni'nin kurucularından ve eski CEO'su Sina Afra şu anda Türkiye Girişimcilik Vakfı'nın Yönetim Kurulu Başkanı ve bununla birlikte melek yatırımlarına da devam ediyor. Afra'nın son yatırımı ise 2009 yılında İzmir'de Oğuz Güç tarafından kurulan yazılım ve tasarım şirketi Atölye15'e geldi.

Sina Afra şirketteki yüzde 15'lik hisse karşılığında şirkete 450 bin TL yatırım yaparak ortak oldu. Böylece Atölye15'in piyasa değeri de 3 milyon TL'ye ulaştı.

Yatırımla birlikte merkez ofisi İzmir'de bulunan şirket bir de İstanbul ofisinin kapılarını açmış. Müşterilerinin yüzde 20'si yurt dışından olan Atölye15, bir anlamda yaptığı bu yazılım ve tasarım ihracatının oranını yükselterek yabancı müşteri sayısını yüzde 50'nin üstüne çıkartmayı hedefliyormuş.

Atölye15, bu yıl ikincisini düzenlemeyi planladığı Web Teknolojileri Konferansı'nın ilkini geçtiğimiz yıl İzmir'de düzenlemiş ve zaten özellikle girişimci çevreyle yakın ilişkileriyle tanınıyordu. Sina Afra ise iki hafta kadar önce attığı tweet ile "Keşke İzmir Türkiye'nin #girişimcilik merkezi olsa..." demişti, bunun ardından Afra'dan İzmir'e bir yatırım gelmesi sürpriz olmadı.

Atölye15 aldığı yatırımla İstanbul ofisini açmasının yanında şu anda 18 kişiden oluşan kadrosunu da yükseltmeyi planladığını açıkladı. Şu anda LinkedIn'de yeni iş ilanları da açan şirket, İzmir'de istihdam oluşturmaya devam ederek 2016 yılının sonunda toplam 30 kişilik bir ekip olmayı hedefleyecek.

Yorumlar (14)
 1. Cem Tan Cem Tan

  atolye 15 kişilere karşı tavrı müşteri konuşmalarında küçültücü imaları begenmedigi işe mail cevabı vermemesi zaten böyle devam etseydi 5 kişiyle devam ederdi.. projeye yüksek fiyatlar isteyip kısa yoldan zengin olma gayreti vardı, sina bey gelirse bu ergen davranışlar belki son bulabilir ...

  1. Ali Tümay Ali Tümay

   Süper tasarımları ve girişimcilik konusundaki tecrübesi ile belki de en rahat çalıştığım yerdi. Özellikle hız konusunda gerçekten çok iyiler. bence hakketikleri bir yatırım olmuş. Daha da büyüyüp daha başaralı olacaktırlar.

 2. Tasdemir Tasdemir

  Tasarımları harika, tebrikler.

  1. Specialist Specialist

   Sızınkilerden ıyı olduğu kesın

 3. Wix veya wordpress gibi platformlarda 200-300 TL yapabileceğiniz landing page 7-8 bin isteyen duayen firma..

  1. Fırat Fırat

   işinizi wix veya wordpress gibi alt yapılar için uygun görüyorsanız zaten hiç başlamayın o işe... "armut piş ağzıma düş" mantığı sizdeki

   1. Baran Baran

    Şu an yorum yaptığın sitenin wordpress tabanlı olduğunun farkındasın umarım? :) zaten yorumu yazan kişi landing page'den bahsetmiş. neyse ya boşver aynen devam.

 4. Ahmet Yılmaz Ahmet Yılmaz

  Çok yaratici bir girisim yatirimi olmus. Yakinda yatirimci abimiz, ablalarimizin semt pazarindaki bir tezgaha yatirim yapmasindan korkuyorum.

  Bir de bu abi, ablalar Turkiye ile Silikon Vadisini filan karsilastirirlar alacak yolumuz cok var diye. Meger kendilerinden bahsediyorlarmis.

 5. Anıl Anıl

  Neden bu kadar olumsuz yorum var anlayamadım, görsel/yaratıcı işler yapan iyi ajansların hiçbirinin standart ücret tarifesi yok ve bazen 7-8 bin TL olsa keşke denilebilecek ücretlere çalışıyorlar. Umarım atölye15 küçük sayılabilecek bu yatırımla bence en iyi yaptığı iş olan tasarım işlerine odaklanır ve ilerleyen zamanlarda karşımıza sektörün büyüklerinden biri olarak gelir.

 6. Erbil Erbil

  Yani bu türk zekası işte. Birisi 10 bin TL internet sitesine ödenirmi diyor 300 TL ye internet sitesi yaptırıyor sonra yaptırdığı kişininde canını almaya çalışıyor. 10 bin TL gibi ciddi rakamı ödeyen ciddi şahıs sitesinden kazanç elde ediyor ama 300 TL ye yaptıranda benim sitemden arayan soran yok diyor. Alacağı hizmetten haberi olmayan düşüncesiz, bilgisiz ve cahiller yüzünden Burayı silikon vadisiyle karıştırmayın tarzı yorumlarda çıkıyor. Herkezin Cebinde internet var artık hala anlayamadık millet olarak internetin önemini. Rusyada en ucuz internet sitesi (Türkiyedeki 300 TL lik cinsten) 1000 Dolar seviyesinde yaptırılabiliyor. Küçük düşünmeyi bırakın artık pazardan domates almıyorsunuz. Bir siz akıllısınız 10 bin TL ler ödeyenlerin kafası hiç çalışmıyor sanki

 7. ingilizce bilgilerini ispat için tüm siteyi ingilizce yapan, eposta adresine "hello" ile başlayan """klasik""" aşağılık kompleksine sahip yerli??! firma. Ne kadar zeki , başarılı kariyer sahibi olsakta ORYANTALİZM hastalığımızdan kurtulamıyoruz.

  1. Hakan Hakan

   Türkçe konusunda çok hassas görünüyorsunuz. Güzel bir şey bu tabi. Ancak biraz da Türkçe yazılan metni anlama konusunda çaba sarfetseniz güzel olacak. Bakın ne diyor haberde: "Müşterilerinin yüzde 20‘si yurt dışından olan Atölye15, bir anlamda yaptığı bu yazılım ve tasarım ihracatının oranını yükselterek yabancı müşteri sayısını yüzde 50‘nin üstüne çıkartmayı hedefliyormuş."

 8. Yiyici Yiyici

  Yorumlar haberin önüne geçmiş :) hurriyet.com.tr'deki yorumculara teknik beyin takınca Webrazzi oluyormuş meğer :)

  Tebrikler ve başarılar. İzmir'de daha da çok iş oluşmasına katkısı olur umarım.

 9. Sabri Bölük Sabri Bölük

  Atolye15 ten bizde bir ara web sitemizin yeniden yazılması için teklif istemiştik.Rakam çok yüksek geldi.Fakat daha sonra yaşadıklarımız bizi keşke yaptırsaydık dedirtti.Profesyonel düşünmek gerekiyor bence.