iPhone 6 almak için ne kadar çalışmak gerekiyor?

iPhone 6 almak için ne kadar çalışmak gerekiyor?

Bildiğiniz üzere iPhone 6S geçtiğimiz hafta ABD'nin de aralarında bulunduğu sınırlı ülkede satışa sunuldu. Türkiye'de henüz satışa çıkmamasından dolayı iPhone 6'nın fiyatları ucuzlamadı ama dünyanın sayılı bankalarından UBS her bir ülke için dikkat çeken bir araştırmaya imza attı.

ABD'de 549 dolarlık fiyat etiketine sahip olan iPhone 6'nın 16 GB versiyonu için bir bireyin ne kadar çalışması gerektiğini ortaya koyan banka dünya genelindeki gelir dağılımını farklı bir açıdan gözler önüne sermiş oluyor. Kişi başı milli gelirin en büyük göstergelerinden olan McDonald's Big Mac'in fiyatının yerini almasa da rapor iPhone 6 yakın zamanda şirketlerin yeni göstergeleri arası gireceğinin de ilk adımı.

Ekran Resmi 2015-09-27 12.22.49

Gelelim raporun detaylarına, 4 ayrı kolonda ilgili şehirde yaşayan insanların bir Big Mac, 1 kilo ekmek, 1 kilo pirinç ve 1 iPhone 6 16 GB için ne kadar çalışması gerektiği yer alıyor. Buna göre iPhone 6 16 GB modeli için New York'ta yaşan bir kişi 24 saat çalışması gerekirken, Londra'daki kişi 41 saat çalışması gerekiyor.

Ekran Resmi 2015-09-27 12.30.21

iPhone 6'yı alabilmek için İstanbul'da yaşayan bir kişininse 132 saat çalışması lazım. Bu da yaklaşık 3 haftaya yakın bir çalışmaya denk geliyor. Gelişmiş ülkelerle, gelişmekte olan ülkeleri ve geri kalmış ülkeleri net olarak gösteren raporun detaylarına ulaşmak isteyenlerin buradan elde edebileceğini belirtelim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.