Elektrikli otomobil bataryaları 2020'de iki kat daha uzun ömürlü olacak

Elektrikli otomobil bataryaları 2020'de iki kat daha uzun ömürlü olacak

Elektrikli otomobillerin karşısındaki en büyük problem "range anxiety" yani "menzil anksiyetesi" olarak adlandırılan, elektriğin gidilecek mesafeye yetmemesi kaygısı.

Tıpkı telefon üreticilerinin daha uzun giden bataryalar üstünde çalışması gibi, elektrikli otomobil üreticileri de harıl harıl bataryalarını geliştirmek için çabalıyor. Başta elektrikli otomobillerin öncüsü Tesla olmak üzere, elektrikli otomobil üreten diğer geleneksel otomotiv markaları bu alana ciddi yatırım yapıyor.

Bosch, sahip olduğu bilgi birikimiyle birlikte daha iyi bataryalar üreteceğinin sinyallerini vermesi ise bu konuya heyecan getirdi. Elektromobilite konusuna önem veren Bosch hem yaptığı satın almalar ile hem de bu konuya gösterdiği üst düzey ilgiyle bu konuya stratejik olarak çok önem verdiğini gösteriyor.

Bosch'un açıkladığı rakamlara göre 2020 yılına geldiğimizde, yani 5 yıl kadar sonra elektrikli otomobillerin menzili tam 2 katına çıkacak. Bu hem verimlilik hem de bataryaların geliştirilmesiyle mümkün kılınacak. Bunun yanı sıra Bosch 2025 yılında yeni üretilen otomobillerin en az yüzde 15'inin hibrit yani hem elektrikle hem de benzinle çalışabilen otomobiller olacağını tahmin ediyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.