Google logosunu değiştirdi
Dijital

Google logosunu değiştirdi

Son 17 yılda logosunda ufak tefek de olsa pek çok değişiklik yapan Google, bu kez gayet radikal bir değişikliğe gitti. Alışagelmiş logo renklerini muhafaza eden Google, fontu değiştirerek logoyu eskisine nazaran daha yuvarlak, sade, genç ve canlı bir hale getirmiş. Son zamanlarda kurumsal yapılanmasında önemli değişikliklere giden şirket, geçen Ağustos ayının hemen başında Google ve grup şirketlerini Alphabet çatısı altında yeniden organize etmişti.

Bugünden itibaren Google'ın Arama, Haritalar, Gmail, Chrome ve her nerede Google logosunu görüyorsak hepsi yepyeni yüzle karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte, Google'ın alışagelmiş küçük ikonu da (favicon) değişiyor ve küçük g harfi yerine artık bizi logoyla uyumlu bir simge karşılıyor.

Google, kurumsal blogda yaptığı açıklamada logodaki ilk değişikliğin bu olmadığını ve muhtemelen sonuncusu da olmayacağını söyledi, kullanıcıların yeni logoyu beğenmesini umduğunu iletti.

1998 yılından bu yana Google logolarının evrimini barındıran bir video da Google'ın YouTube hesabı üstünden yayınlandı. Videoyu aşağıda izleyebilir, Google'ın yeni logosuyla ilgili yorumlarınızı aşağıya ekleyebilirsiniz.

Yorumlar (14)
 1. Bu buz dağının yalnızca görünen kısmı çok iyi olmuş.

 2. Yahya Karaogullari (@y_Karaogullari) Yahya Karaogullari (@y_Karaogullari)

  Ne de olsa kazanan hep değişim, hep yenilik oldu!..

 3. Google'nın baştan beri logosunun, renk seçimlerinin ciddiyetsiz ve başarısız olduğunu düşünüyorum. Şu anki logosu da öyle. Yani bu logoyu küçük bir esnafın logosu yapalım, ciddiye alan olmaz. Ama bir logoyu çok sık görmeye başladığımız anda alışmaya, onun başarısızlığını görmemeye başlıyoruz Bu sadece Google'a özgü bir durum da değil. Microsoft'un şu anki logosu önceki logosuna göre başarısız ama alışıldı. Büyükseniz bunlar çok önemli değil.

  1. Yanlış düşünüyorsunuz. Google logosunu kesinlikle çok iyi seçmiş. Size ciddiyetsiz gelmesi aslında büyüklüğünden kaynaklanıyor. Çünkü google bir arama motoru ve tek bir yöne hitap etmeyerek, tüm siteleri kapsadığı için, farklı renkli bir seçim bence gayet ideal.

   1. Sizin gibi düşünmemem yanlış düşünüyor olduğumu göstermez. Ben düşüncemi söylerim, siz düşüncenizi söylersiniz. Benimki bana doğrudur, sizinki size.

   2. Bende lerze 'ye katılıyorum. Senin görüşün yanlış. Gayet güzel logo beğenmiyorsan redesign yap görelim.

  2. Tamer Y. Bence haklısın dediğinde. Mahallede bir bilgisayarcıda bu logoyu görseler(özellikle de bu fanatik takımı) aynen dediğin gibi, "bu ne len böyle rengarenk, panayır yeri gibi" derler. Ama böyle trilyon dolarlık bir firma, her gözünü açtığında "oyuncak markası" nı andıran logosunu gözüne "sokunca" beynine kazınınca, "normalleşiyor" ve eh google yaptıyda doğrudur mantığına geliyorlar. Ama böylesine büyük bir firmada daha yakışır bir logo olması mantıklı olurdu. Tabii bu firmanın çıkış hikayesine de bakmak lazım. Eminim şimdi, bu tecrübeyle kursalar bu firmayı logoları bu olmazdı. Ama alışılmış, beyinlere sokulmuş, kazınmış bir logoyu kimse değiştirmez, değiştiremez. Bu tıpkı; fakir yapınca rezil, zengin yapınca moda olur mantığı(aslında başka türlü de o neyse) sonuçta herkesin bildiği kendine diyelim...

 4. Bence son derece güzel bir logo. Son derece sade ve hoş bir tasarım...

 5. Mucizefikir Mucizefikir

  gayet hoş yapmışlar. Değişiklik iyidir.

 6. Yıllarca logo tasarımcılarla çalıştım. Kesinlikle öncekine göre çok daha iyi... Tebrikler Google!

 7. Her şeyi beğenmeme gibi bir huyum yok ama eskisi daha güzel...Bu tür markalar için aslında logolarının kullanıcılar tarafından beğenilmesi gibi bir dertleri yoktur, sadece kendilerinin beğenmeleri yeterlidir...Logo değişiminin gizli bir anlamı da sıkıldık:) Kadınlar ve saç değişimi...

 8. Google'dan daha farklı bir tasarım beklerdim. Dafonttan font beğenip logonun fontunu değiştirmişler sanki.

 9. Volkan Küçük Volkan Küçük

  Kesinlikle muhteşem bir değişiklik. Logoyu algılama çok daha kolay ve üstelik renklerdeki enerji daha fazla.

 10. O değilde faviconu da değiştirdiler. Farklı bir site açık sanıyorum açık tablara baktığımda :)