x

John Sculley: Milyar dolarlık firmalar kurmak için tam zamanı! [Video röportaj]

Geçtiğimiz hafta Obi Worldphone‘un ilk küresel lansmanı için San Francisco’daydım. Markanın yaratıcısı ve şirketin üç kurucu ortağından olan John Sculley ile bir video söyleşi için bir araya gelme fırsatımız oldu. Apple’ın eski CEO’su Scully, 70’li yaşlarında başladığı yeni iş macerası Obi Worldphone’u, neden Batı pazarları yerine yükselen pazarlara odaklandıklarını ve 1 milyar dolar değerlemeye ulaşabilecek teknoloji şirketleri kurmak için neden ideal zaman diliminde olduğumuzu anlattı.

Yorumlar (26)

 1. Ali Yılmaz |

  Alt yazı niye olmaz bu röportajlarda?
  Webrazziyi Türkiye’den takip eden tak kişi ben miyim? Yoksa tek Türk ben miyim? Yoksa benden başka herkes ana dili gibi İngilizce mi biliyor?

  Cevapla
 2. Aynen Ali Yılmaz. Ayrıca en.webrazzi.com zaten var. Türkiye’de en azından alt yazılı verilmesi zahmetinde bulunursanız seviniriz…

  Cevapla
 3. Aynen. Yok mudur webrazzi’nin freelance bir çevirmen tutacak gücü? Şu videoları eklemeden önce altyazı ekleyip yayınlansa ne güzel olur. Neticede burayı takip eden insanların büyük çoğunlunun ingilizce bildiğini sanmıyorum.

  Cevapla
 4. Webrazzi çok seviyorum. Gerçekten kaliteli içerikleriniz var. Ayrıca insanı ingilizce öğrenmeye yönlendiren içerikler sunmanız çok hoş. Ama sormak istediğim bir soru var. Sizi takip eden her kullanıcıyı hangi seviyeden tanımlıyorsunuz ? Takipçiniz olan her kullanıcı yabancı dile hakim mi? Eğer bu web sayfası insanlara bir şeyler göstermek, öğretmek için yapılmışsa bir eksiğiniz var gibi. Daha iyi içerikler için iyi çalışmalar diliyorum.

  Cevapla
 5. Altyazı yok anladım kaynak ayırmak istemiyorsunuz lakin açılışın türkçe yapılması sonra ingilizce konuşmaya başlanması çok ilginç. Bari açılışıda ingilizce yapında John Sculley’i öyle anlamsız anlamsız bakmasın 🙂 çünkü açılışın türkçe yapılması hiç bir işimize yaramıyor.

  Cevapla
 6. Webrazzi at bi 20’lik çevireyim size 🙂

  Cevapla
 7. Ayar oluyorum şu altyazısız röportajlarınıza

  Eyyyyyyy arda kutsal.

  Cevapla
 8. Aynen yahu bu ne ingilizce bilmeyen biz nasiplenemeyecekmiyiz

  Cevapla
 9. Rufat Mammadli |

  İzin verirseniz biraz eleştirim olacak. HD olmasına rağmen video kalitesini hiç beğenmedim nedense. Bu kadar ünlü birisiyle röportaj yapıyorsunuz fakat 2 tane “kaliteli” mikrofonunuzu yanınızda bulundurmuyorsunuz (ses kaliteside çok kötü.). İngilizce biliyorum fakat bilmeyenler için altyazı yok. Bu değerli röportajı sosyal ağ Facebook-ta paylaşmak istiyorum fakat sitenizde bulunan videonun resmini küçük resim olarak çekemiyor facebook. Title ve açıklama da çekmiyor. Player ve sitenizi güncellerseniz çok güzel olur.

  Cevapla
 10. San Francisco’da lansman sonrası yapılan bu güzel röportajın verirmliliğini artırmak adına en azından bir altyazı ekleseydiniz çok iyi olurdu.

  Cevapla
 11. ya onlara Türkçe öğretin yada altyazı olayına bi el atın.

  Cevapla
 12. Webrazziden çeviri eklemesini beklemek yerine siz ingilizce öğrenin, kolay olanı bekliyorsunuz ama doğru olan zordur.

  Cevapla
  • Ali Yılmaz |

   Allah Allah..
   Onlar Türkçe öğrensin. Çok mu zor?

   Cevapla
  • oldu canım dur 2 dakika ingilizce öğrenip geleyim

   Cevapla
  • Aynen Arkadaş.

   Herkesin İngilizce Bilmesi Gerekir. Özelliklede Böyle Teknolojiyle İlgilenenler Bilmesi Gerekir.

   İngilizce Bilmeyen Adam. Programlamayıda Beceremez Zaten. Onlar Gelsin Bizim Dilimizi Öğrensin Derlerken Ne İçiyorlar Acaba Çok Merak Ediyorum.

   Kısaca. Teknolojiyle İlgilenmeden Önce Gidin Bir İngilizce Öğrenin. Aksi Takdirde Bir Halta Yaramazsınız. Sonuçta Türkçe Kaynak Bir Yere Kadar.

   Cevapla
   • Ali Yılmaz |

    Arkadaş senin bu içerisinde halt geçen yorumun kadar bu yorumu onaylayana da hayret ettim.

    Sen webrazzi’yi sadece yazılımcılar mı takip ediyor sanıyorsun?
    Veya hasbelkader iyi seviyede İngilizce biliyorsun da sen ne halta yaradın çok merak ediyorum. Bi söyle Allah aşkına Facebook senin mi? yoksa Yandex; Google; Ibm; Siemens; Tesla…

    Ama böyle ukala ve hakaretvari bir mesaj yazarken benim vergi rekortmeni olduğum aklına bile gelmedi değil mi senin?

    Bu arada karşında İngilizce bilmeyen birisi yok, Türkçe alt yazı talep eden birisi var.

    Sen İngilizceden önce kendin Türkçe öğren.
    Yazıya bak, hizaya gel misali.

 13. Çok elitik site.. Bunu da abartmışlar ( değerlemelerde olduğu gibi ) .. Herkese ingilizce bilmeli yoksa girişimci olamazsınız..

  Cevapla
 14. Çok güzel ama ingiliiççe 🙂
  Başlangıcın Türkçe olup ileride Türkçe altyazı olmaması gerçekten garip olmuş.
  Belki video zaman kaybetmemek için önceden yüklenmiş olabilir ya da röportajı yapan kişi hala yurtdışında olduğu için altyazı koyamamış olabilir.

  Cevapla
 15. Silikon Vadisinde hata yaparsanız size “ne öğrendin ?” diye sorarlar;
  Başka bir yerde hata yaparsanız “Bu işi nasıl mahvettin?” derler ve kariyeiniz biter..

  Bu sözü hoşuma gitti adamın.

  Cevapla
 16. Ingılizce Gerekli |

  Altyazı olsun diyenler anlamadı hala galiba.
  Adamlar sizi istemiyor kardeşim zaten, ister sieye gir ister girme farketmiyor onlara, mümkünse girmemeni istiyorlar.
  Sitenin içeriğine bak ‘Onlar Türkçe öğrensin’ kafasına bak.
  Bir zahmet git öğren dili, evet o dil olmadan bu konularda hiç bir şey öğrenemezsin, kusura bakmıcan artık.

  Cevapla
  • Bence de gerekli |

   İngilizce bilmeyenlerin siteye girmesini istemiyorlarsa kendileriyle çelişmesinler.

   Türkçe yayın yapmasınlar mesela, röportajın açılışında ve sonunda da ingilizce konuşsunlar.

   Alman biriyle röportaj yapıldığında da almanca mı bilmesi gerekecekti türkçe yayın yapan sitenin takipçilerinin?

   Cevapla
 17. Tartışmaya gerek bile yok… Türkiye’de Türkçe yayın yapan bir sitenin, yabancı herhangi bir dilde yayınladığı, yazılı ya da görsel herhangi bir içerik için, site ziyaretçilerinin sadece yayın yapılan dil olan Türkçe’yi kullanarak içerikleri anlamasını sağlaması su götürmez bir gerekliliktir. İngilizce öğrenilmeli mi? MUTLAKA ama MUTLAKA öğrenilmeli… Ama bu, Türkçe yayın yapan bir mecranın arada tamamıyla İngilizce içerikleri verebileceği anlamına gelmez… Webrazzi’nin bu eksikliğini kısa sürede tamamlayacağına inanıyorum…

  Cevapla
 18. çok ayıp etmişsiniz bu işin içinde olan kişiler olarak. Yani bir paylaşım yaparak hedefiniz maksimum kişiye ulaşmak olmalı. Bu video yu şirket hesabımızda paylaşacaktım, ekstra tıklanma paylaşım vs. ama gerek yok sanırım. milyar dolarlık şirketler kurulurken sizin müşteri memnuniyetini hiçe sayan bu tavrınızla paraya ihtiyacınız yok sanırım.

  Cevapla
 19. ingilizce dinlemek gereken bir röportajsa eğer oraya kadar boşuna zahmet edilmiş. yabancı basından da bu tip röportajlar bulunabilir. ben ingilizceyi öğrenip bunu dinleyeceksem neden türk girişimciler böyle bir site açıp bu tatta içerik üretiyorlar. ne yazılımcıyım ne de programcı. tekil bir teknoloji kullanıcısı ve takipçisiyim. bu yayını anlamak için ya da teknoloji gelişmelerini takip etmek için neden dil öğreneyim. işinin ehli insanlar gidip böyle bir içerik oluşturduysa, yapılan işin tam yapılmasını, aralarda durup türkçeye çevrilmesini ya da sonradan altyazı eklenmesini beklerdim.

  Cevapla
 20. bu kadar yoruma ve eleştiriye bir zahmet neden cevap yamaz bu webrazzi adminleri anlayamıyorum, bence daha vahim olan da bu…

  Cevapla

Bir Cevap Yazın