9 Eylül'de tanıtılacak iPhone 6S ve iPhone 6S Plus hakkında bilinmesi gerekenler
Teknoloji

9 Eylül'de tanıtılacak iPhone 6S ve iPhone 6S Plus hakkında bilinmesi gerekenler

iPhone 6S iPhone 6S Plus

Apple'ın geleneksel yıl sonu etkinliğinin tarihi 9 Eylül olarak açıklandı ve beklenen yeni iPhone modelleri için eldeki tüm bilgileri bir araya toplamanın vakti geldi.

Apple'ın bu seneki etkinliğinde iPhone 6S ve iPhone 6S Plus modellerini tanıtması bekleniyor. Cupertino merkezli şirket geleneksel olarak 'daha güçlü, daha iyi ekranlı' yeni modelleri Eylül ayı etkinliğinde tanıtacak ve muhtemelen(?) ciddi bir sürpriz yapmayacak.

iPhone 6S hakkında daha önce bir kaç dedikodusunu paylaşmıştık ve sözü fazla uzatmadan yeni iPhone modelleriyle ilgili güncel bilgileri/beklentileri sıralayalım;

 • 9 Eylül'de hem iPhone 6S hem de iPhone 6S Plus modelinin tanıtılması planlanıyor. Yani Apple, her iki modelini de bir üst seviyeye çıkaracak.
 • Her iki yeni modelin arka kamerası da 8 MP'den 12 MP'e yükseltilecek.
 • Gelişmiş A9 işlemci, tek çekirdekli performansta A8'den yüzde 19 daha iyi performans sunacak.
 • Yeni A9 işlemci 12 MP (bir ihtimale göre 13 MP) sensörlü kameralarla daha iyi kalitede fotoğraflar sunacak.
 • iPhone 6S ve iPhone 6S Plus, 4K çözünürlükte video kayıt edebilecek ve Samsung Galaxy S5 sahiplerinin kulaklarını çınlatacak.
 • Yeni iPhone modellerinin ön kamerası hem yeni bir sensöre hem de flaş desteğine kavuşacak. Ön kameraya LED flaş ile panorama ve yavaş çekim özelliklerinin eklenmesi de ihtimal dahilinde.
 • 'Force Touch' özelliği Mac ailesinden sonra iPhone'a da eklenecek. Böylece kullanıcılar uygulamalarda daha zengin bir dokunmatik deneyime kavuşacak.
 • Apple Watch'ta olduğu gibi animasyonlu duvar kağıtları iPhone 6S ve iPhone 6S Plus ekranlarını süsleyecek.
 • Yeni iPhone modellerinde Qualcomm yapımı yeni LTE çipler kullanılacak ve teorik olarak mobilde indirme hızı 2 katına çıkacak. Böylece yeni iPhone sahipleri 1 Nisan 2016'dan itibaren (bkz: 4.5G ihalesi) muhtemelen 100 Mbps gibi geniş bant mobil internet hızlarına erişebilecek.
 • Yeni modeller iOS 9'un kararlı sürümüyle piyasaya çıkacak.
 • Renk seçenekleri arasına 'pembe' de girecek.
 • Yeni iPhone modelleriyle ilişkili değil ama Apple'ın iPhone 5C modelinin satışını durduracağı da beklentiler arasında.

Yeni Apple TV'nin de 9 Eylül'deki etkinlikte tanıtılması bekleniyordu ama sonradan yapılan açıklamayla yeni Apple TV'nin tanıtımı 2016'ya kaldı.

Görsel Kaynak: Shutterstock

Yorumlar (7)
 1. Ozgrozer Ozgrozer

  Şu dedikodular yüzünden artık her şeyi önceden öğreniyoruz, etkinliklerin de heyecanı kalmıyor.

 2. gerçek olacağı ne malum

 3. Takiyüddin Takiyüddin

  Jobs, Apple'dan gönderildikten sonra da bu haberler surekli çıkıyordu. Geri döndugunde yaptığı ilk iş bu dedikıdulara ve sızıntılara son vermek oldu. Şirket içi disiplini sağladı ve dışarıya bilgi sızdıranları da işten attı. Sonuç itibariyle bloglarda bile bilgi kalmayınca merak uyandırdı ve her sunumda milyarlarca dolarlık reklam vermiş gibi izlenir hale, merak edilir hale getirmiş oldu. Şimdi ise yine jobs'tan önceki döneme geri dönulmuş. Kimse bir şey beklemiyor, heyecan yok. Herşey sıradan. Artık işin psikolojik adımı kaybedilmiş.

  1. Zaten ne yapacaklar ki? Kameranın megapixelini artır, cpu artır ram artır, kullanım oranı %1 olan sensörler ekle vs. Bu teknolojiler ilk ortaya çıktığında neler yapılabileceği belli değildi. Şuan özellikle apple tarafında cihazın kapasitesini artırmak dışında yenilik göremiyoruz yıllardır(Evet ios çok güzel çok akıcı kullanımı kolay vs.) Apple her zaman teknolojileriyle övünürdü fakat rahmetli Jobs dan sonra yenilik göremedik(aepıl vatç ları saymıyorum bile).

   1. Ben Deniz Muhendis Ben Deniz Muhendis

    teknoloji işi tek kişilik gösteri midir? Apple da halen John Ive ve Steve Wozniak gibi 2 lider varken işler kötüye gitmez. heryıl devrim yapılacak diye birşey yok. gerekirse 3-5 yıl da sürebilir. ne tasarladıklarını bilmiyoruz. sanki rakipleri ne yapıyor? uzaya mı çıkıyor?

 4. batarya ? asıl mesele o !

 5. Engerdo Engerdo

  asıl mesele şarj süresi. Yeni özelliklerin gelmesi o modele artı katıyor ama bir o kadar da bataryaya yüklenilmiş oluyor. Özellikle 4.5 G internet bandına geçildiğinde şarj su gibi akıp bitecek ve millete gına gelecek şarj etmekten. Bir de kendileri cihaza internet hızını 2 katına çıkaran teknoloji eklemişler. Umarım batarya düşmanı olan bu özelliklere karşı dayanıklı yeni bir batarya da eklenir yeni modellere. Yoksa vay haline iphone'cuların..

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri