Bir İletişim Modeli Olarak Oyunlaştırma: Özgür Bayraktar'dan oyunlaştırma üzerine kitap
Dijital

Bir İletişim Modeli Olarak Oyunlaştırma: Özgür Bayraktar'dan oyunlaştırma üzerine kitap

Peak Games, Zynga gibi şirketlerde çeşitli yöneticilik görevleri üstlendikten sonra Türkiye'ye dönüş yaparak özel yatırım kulübü Bayraktar & Partners'ı kuran Özgür Bayraktar bu kez iletişimde oyunlaştırma üzerine yazdığı kitapla deneyimlerini paylaşıyor. "Bir İletişim Modeli Olarak Oyunlaştırma" isimli kitap, kişilerin internette oyuna yönelimi, başarma hırsı gibi konuları irdeleyerek pazarlama cephesinden bakışı ele alıyor.

Oyunlaştırma modellerinde, oyun harici alanlarda kullanıcılara verilen ödüller, liderlik-puan tabloları, geri bildirimler önemli araçlar olarak yer alıyor. Bu yeni alanla birlikte tüketici rakiplerini elemek için o ürünü daha çok kullanıyor, ancak böylece yıpranma payı artıyor. Oyunlaştırma bir yandan rekabet ve galibiyet hazzını verirken bir yandan da kullanıcıların tüketim alanının sınırlarını genişletiyor. Özgür Bayraktar kitapta oyunlaştırmanın kökenini açıklayarak örnekleme yöntemiyle pratik kullanıma dair somut örnekler paylaşıyor.

Bu arada Bayraktar'ın kitabının tüm gelirinin Birleşmiş Milletler Raporu'na göre dünyanın en fakir ülkesi olan Nijer'de yeni bir derslik inşası için kullanılacağını da paylaşmış olalım.

Webrazzi olarak da bu yazıya yorum yapan ilk 10 okuyucumuza Özgür Bayraktar imzalı Bir İletişim Modeli Olarak Oyunlaştırma kitabını hediye ediyoruz.

Yorumlar (22)
 1. Bu tarz kitaplar Türkiye için önemli hayırlı olsun.

 2. İsmail Duran İsmail Duran

  Rol modelleri farklı bir şekilde ele almış, tebrik ederim. Başarılar...

 3. Efe Ersoy (@efefe) Efe Ersoy (@efefe)

  Oyunlaştırma üzerine Türkiye'de yazılan ilk kitap olsa gerek. Teşekkürler Özgür Bayraktar, faydalı bir kaynak olacağını düşünüyorum.

 4. Özgür Bayraktar'ın deneyimlerini okumak keyifli ve faydalı olacaktır eminim. Ayrıca dünyanın neresi olursa olsun kitabın tüm gelirini de bir okul/sınıf/bilim için kullanmaya karar verdiği için de ayrı bir tebriği kesinlikle hak ediyor.

 5. Bir süredir ortada görünmüyordu oyunlaştırma üzerine yazılar. Bu güzel oldu.

 6. Bahruz Qasimov Bahruz Qasimov

  Basarilarinin devamini dilerim

 7. Guzel dusunulmus. Bi taksinin basarisi oyunlastirma uzerine oldugunu dusunursek okunmasina deger gibi gozukuyor

 8. İlk defa Semin Özmoralı'dan duymuştum bu konuyu ve çok hoşuma gitmişti. Bakalım ne kadar başarılı bir kitap olmuş... (E-kitap olarak da satın alabilme şansımız olsaydı keşke)

 9. Kitabin gelirlerinin paylasilmasi cok basarili, tebrikler.

 10. Resul Rıza Dolaner Resul Rıza Dolaner

  İletişime ayrı bir bakış açısı kazandıracağını umuyorum. İçindeki bir çok deneyim ve tavsiyeler herkese faydalı olacaktır.

 11. Hasan Hüseyin Gülüstan Hasan Hüseyin Gülüstan

  Sektör için çok da faydalı bir kaynak olduğu aşikar Özgür Bey'e teşekkür ederiz. Dijital dünya ve e-ticaret sektöründe artık fiyat odaklı değil farkın-dalık yaratan firmalar ve hizmete önem veren müşterisini anlayan firmalar daha çok gündem de kalacağı ortada oyunlaştırma da bu alan da müşteriye sunulan hizmetin daha kaliteli bir yolla uygulamak için kaçınılmaz bir iletişim yolu :)

 12. Hasan Gökhan Şahin Hasan Gökhan Şahin

  Bu kitap bana Daniel Pink'in (Drive; Nasıl Motive Oluruz? Nasıl Motive Ederiz?) kitabını hatırlattı zira o kitapta motivasyon konusu incelenirken yapılan deneylerden uzun uzun bahsediliyor ve çoğu oyunla ilgili. Konunun iletişim ve pazarlama açısından ele alınmış olması ilgi çekici.

 13. Kazim Akman Kazim Akman

  özgür abim bu işin ehli, tebrikler.

 14. Buluthan Çetintaş Buluthan Çetintaş

  ilginç bir konu, kitabı okumayı sabırsızla bekliyorum..

 15. Özgür bey ile skype üzerinden Bayraktar & Partners ilk kurduğunda görüşmüştüm, sıcak canlı samimi birisi. buradan kitabını alamasam da muhakkak alıp okumayı düşünüyorum.

 16. Oyunlaştırma üzerine yazılan nadir kitaplardan biri, daha nicelerine. Tebrikler

 17. Ali Yücel Ali Yücel

  Özgür beyi tebrik ederim. İlgiyle takip ediyoruz.

 18. İlk 10 olmasak dahi, böyle bir kitabı bizlerle paylaşıyor olması çok değerli. Vizyon için önemli bir kitap.

 19. çok isterdim ilk 10 girmyeyi artık satın alacağız

 20. İlk 10'dan alan olmaz ise, yedek olarak kitabı rica etmek isterim :) Gerçekten gönülden ilgilendiğim ve bir şeyler üretmek istediğim bir alan.

 21. Webrazzi Yorumcusu (@webrazziyorumcu) Webrazzi Yorumcusu (@webrazziyorumcu)

  Özgür'ün el atmadığı iş kaldı mı? [ilk 10'a giremedi]

 22. Sanem Moğulkoç Sanem Moğulkoç

  Özgür Bayraktar'ın kısıtlı ders saatlerinde anlattıklarının fazlasıdır mutlaka. Gamification'ı Patrick Boostel konferansında duymuş ve Özgür Bey'in dersinde iletişim modeli olarak ele alınabileceğini görmüştüm. Bu kitap, eminim daha fazla kişiye ulaşarak farklı iletişim stratejileri geliştirme yönünde marka yöneticilerine ilham verecektir.