Bir İletişim Modeli Olarak Oyunlaştırma: Özgür Bayraktar’dan oyunlaştırma üzerine kitap

Bir-iletisim-modeli-olarak-Oyunlastirma-ozgur-bayraktarPeak Games, Zynga gibi şirketlerde çeşitli yöneticilik görevleri üstlendikten sonra Türkiye’ye dönüş yaparak özel yatırım kulübü Bayraktar & Partners‘ı kuran Özgür Bayraktar bu kez iletişimde oyunlaştırma üzerine yazdığı kitapla deneyimlerini paylaşıyor. “Bir İletişim Modeli Olarak Oyunlaştırma” isimli kitap, kişilerin internette oyuna yönelimi, başarma hırsı gibi konuları irdeleyerek pazarlama cephesinden bakışı ele alıyor.

Oyunlaştırma modellerinde, oyun harici alanlarda kullanıcılara verilen ödüller, liderlik-puan tabloları, geri bildirimler önemli araçlar olarak yer alıyor. Bu yeni alanla birlikte tüketici rakiplerini elemek için o ürünü daha çok kullanıyor, ancak böylece yıpranma payı artıyor. Oyunlaştırma bir yandan rekabet ve galibiyet hazzını verirken bir yandan da kullanıcıların tüketim alanının sınırlarını genişletiyor. Özgür Bayraktar kitapta oyunlaştırmanın kökenini açıklayarak örnekleme yöntemiyle pratik kullanıma dair somut örnekler paylaşıyor.

Bu arada Bayraktar’ın kitabının tüm gelirinin Birleşmiş Milletler Raporu’na göre dünyanın en fakir ülkesi olan Nijer’de yeni bir derslik inşası için kullanılacağını da paylaşmış olalım.

Webrazzi olarak da bu yazıya yorum yapan ilk 10 okuyucumuza Özgür Bayraktar imzalı Bir İletişim Modeli Olarak Oyunlaştırma kitabını hediye ediyoruz.

Yorumlar (22)

 1. Bu tarz kitaplar Türkiye için önemli hayırlı olsun.

  Cevapla
 2. Rol modelleri farklı bir şekilde ele almış, tebrik ederim. Başarılar…

  Cevapla
 3. Oyunlaştırma üzerine Türkiye’de yazılan ilk kitap olsa gerek. Teşekkürler Özgür Bayraktar, faydalı bir kaynak olacağını düşünüyorum.

  Cevapla
 4. Özgür Tekbıçak |

  Özgür Bayraktar’ın deneyimlerini okumak keyifli ve faydalı olacaktır eminim. Ayrıca dünyanın neresi olursa olsun kitabın tüm gelirini de bir okul/sınıf/bilim için kullanmaya karar verdiği için de ayrı bir tebriği kesinlikle hak ediyor.

  Cevapla
 5. Bir süredir ortada görünmüyordu oyunlaştırma üzerine yazılar. Bu güzel oldu.

  Cevapla
 6. Basarilarinin devamini dilerim

  Cevapla
 7. Guzel dusunulmus. Bi taksinin basarisi oyunlastirma uzerine oldugunu dusunursek okunmasina deger gibi gozukuyor

  Cevapla
 8. İlk defa Semin Özmoralı’dan duymuştum bu konuyu ve çok hoşuma gitmişti. Bakalım ne kadar başarılı bir kitap olmuş… (E-kitap olarak da satın alabilme şansımız olsaydı keşke)

  Cevapla
 9. Kitabin gelirlerinin paylasilmasi cok basarili, tebrikler.

  Cevapla
 10. İletişime ayrı bir bakış açısı kazandıracağını umuyorum. İçindeki bir çok deneyim ve tavsiyeler herkese faydalı olacaktır.

  Cevapla
 11. Sektör için çok da faydalı bir kaynak olduğu aşikar Özgür Bey’e teşekkür ederiz. Dijital dünya ve e-ticaret sektöründe artık fiyat odaklı değil farkın-dalık yaratan firmalar ve hizmete önem veren müşterisini anlayan firmalar daha çok gündem de kalacağı ortada oyunlaştırma da bu alan da müşteriye sunulan hizmetin daha kaliteli bir yolla uygulamak için kaçınılmaz bir iletişim yolu 🙂

  Cevapla
 12. Hasan Gökhan ŞAHİN |

  Bu kitap bana Daniel Pink’in (Drive; Nasıl Motive Oluruz? Nasıl Motive Ederiz?) kitabını hatırlattı zira o kitapta motivasyon konusu incelenirken yapılan deneylerden uzun uzun bahsediliyor ve çoğu oyunla ilgili. Konunun iletişim ve pazarlama açısından ele alınmış olması ilgi çekici.

  Cevapla
 13. kazim akman |

  özgür abim bu işin ehli, tebrikler.

  Cevapla
 14. buluthan çetintaş |

  ilginç bir konu, kitabı okumayı sabırsızla bekliyorum..

  Cevapla
 15. Yusuf Dursun |

  Özgür bey ile skype üzerinden Bayraktar & Partners ilk kurduğunda görüşmüştüm, sıcak canlı samimi birisi. buradan kitabını alamasam da muhakkak alıp okumayı düşünüyorum.

  Cevapla
 16. Oyunlaştırma üzerine yazılan nadir kitaplardan biri, daha nicelerine. Tebrikler

  Cevapla
 17. Özgür beyi tebrik ederim. İlgiyle takip ediyoruz.

  Cevapla
 18. İlk 10 olmasak dahi, böyle bir kitabı bizlerle paylaşıyor olması çok değerli. Vizyon için önemli bir kitap.

  Cevapla
 19. çok isterdim ilk 10 girmyeyi artık satın alacağız

  Cevapla
 20. İlk 10’dan alan olmaz ise, yedek olarak kitabı rica etmek isterim 🙂 Gerçekten gönülden ilgilendiğim ve bir şeyler üretmek istediğim bir alan.

  Cevapla
 21. Özgür’ün el atmadığı iş kaldı mı? [ilk 10’a giremedi]

  Cevapla
 22. Sanem Moğulkoç |

  Özgür Bayraktar’ın kısıtlı ders saatlerinde anlattıklarının fazlasıdır mutlaka. Gamification’ı Patrick Boostel konferansında duymuş ve Özgür Bey’in dersinde iletişim modeli olarak ele alınabileceğini görmüştüm. Bu kitap, eminim daha fazla kişiye ulaşarak farklı iletişim stratejileri geliştirme yönünde marka yöneticilerine ilham verecektir.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın