BilgiTivi.com: Bilgi odaklı video yayıncılığında yeni bir girişim
Video

BilgiTivi.com: Bilgi odaklı video yayıncılığında yeni bir girişim

Profesyonel video yayıncılığı son yıllarda Youtube'un da etkisiyle Türkiye'ye de yükselme gösteriyor. Bu yönelime ayak uyduran Bilgitivi.com ise arkasındaki deneyimli prodüksiyon ajansıyla dikkat çekiyor.

Kısa bilgi videoları üreten ve yayınlayan bir içerik platformu olarak kendini özetleyen Bilgitivi, Şubat 2015'te yayına başlamış. Ancak Bilgitivi'nin arkasındaki Elapro, 2008'den bu yana önemli kurumsal firmaların video içeriklerini üreten bir prodüksiyon ajansı. Yedi yıllık ajans, ürettiği içerikleri hem Bilgitivi.com'da hem de Bilgitivi Youtube kanalında kullanıcılarla buluşturuyor.

Şimdilik 200 video, yıl sonuna kadar 1000 video hedefi

Serdal Taşkın tarafından kurulan Elapro, şimdiye kadar 10 bini aşkın video üretmenin yanında stok video arşivi (elastock) ve seslendirme (elavoice) gibi hizmetleriyle de benzerlerinden farklılaşıyor. Bilgitivi projesinin yöneticisi Kaan Gökgöz'den aldığımız bilgiye göre sitede şu anda 200 video yer alıyor ve 2016'ya kadar 1000, 5 yıl içinde de 50 bin videoya ulaşılması hedefleniyor.

Bilgi içerikli video üretiminde köşe başı kapmak isteyen Bilgitivi, aldığımız bilgilere göre şimdiye kadar tüm kanallarda 200 bin izlenmeye ulaşmış. Bu izlenme sayısının 6 aylık hedeflerinin üzerinde olduğunu söyeleyen  Kaan Gökgöz, ana hedeflerinin çok izlenme sayıları değil, iş ortaklarıyla beraber yaptığımız hedef kitleye kısa, doğru, etkili içeriklerle ulaşmak olduğunu söylüyor.

Şu anda video başında, üzerinde veya sonunda reklam göstermeyen Bilgitivi, iş alanında kısa eğitim videoları da sunuyor. Bilgitivi'nin video çekimleri Elapro'nun sunduğu geniş teknik olanaklarla yüksek kalitede gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla web üzerinden şifreli/şifresiz canlı yayın ve 3 boyutlu videolar da Bilgitivi'nin içerik yelpazesine giriyor.

Profesyonel video yayıncılığı büyüyor

Bilgitivi elbette büyümesine paralel olarak reklam türü gelir kanallarına kapılarını açacak. Bunun yanında kapalı devre ücretli eğitim videolarının ve bilgi odaklı firmalarla dijital içerik projeleri üretmek de Bilgitivi'nin gelir modelleri arasında olduğunu öğreniyoruz.

Türkiye'de Uzmantv ile başladığını söyleyebileceğimiz çevrimiçi profesyonel video yayıncılığının önümüzdeki dönemde yeni oyunculara da yer açacağına şüphe yok. Ancak çeşitlenen içerik havuzunda tüketicilerin nasıl bir yönelim göstereceğini henüz tam olarak bilmiyoruz. Youtube söz konusu olduğu sürece her zaman asıl kazananın Google olduğu ise profesyonel video yayıncılığının diğer bir yüzü.

Yorumlar (3)
 1. Sihirli Buluşlar Sihirli Buluşlar

  güzel bir proje diyemeyecğim malesef çünkü bu alanda uzmantv varken youtube varken tutunması çok zor...

  yinede iyimser olarak başarılar dilerim...

 2. Alper Konuşkan Alper Konuşkan

  Bence gayet güzel bir proje yapmışlar, tebrikler.

 3. Difosgen2013 Difosgen2013

  Siteyi inceledim umarım başarılı olurlar.Lakin şuan izledikleri yola devam ederlerse milyarlarca siteden biri olarak internet boşluğunda yerini alır .Eleştirilerime gelince örneğin tanıtım videosunda milyonca izlenme izlenimi vermeye çalışmışlar lakin youtube video kanallarına girildiğinde en fazla izlenmelerinin 1-2 k olduğunu görebiliyoruz.Eğer bir iş'e başlıyorsanız insanları kandırarak yol izlenmez .İkinci olarak 6 aylık aşamada izlenme oranın(çoğul)toplamda 200 bin olması günlük hitlerinin ortalama olarak 300-400 tekil kullanıcıya denk gelir .Bu durum incelendiğinde bir projenin tutmadığı ve geleceğinin olmadığının en büyük göstergesidir.Çünkü eğer bir sitenin tutup tutmadığını 3 ay içinde belli eder .Lafın özü yapılan proje tutmamış.