Beyaz şapkalı hacker'lar Android telefonlardaki parmak izlerini çalmayı başardı

Beyaz şapkalı hacker'lar Android telefonlardaki parmak izlerini çalmayı başardı

Son dönemde akıllı telefonlarla yaygınlaşan, güvenlik amaçlı parmak izi anahtarı kullanımı beraberinde başka bir güvenlik sorusu doğurmuştu: Ya parmak izi kayıtları çalınırsa? Las Vegas'ta düzenlenen Black Hat konferansındaFireEye şirketinde kıdemli güvenlik uzmanı olarak çalışan Tao Wei ve Yulong Zhang, Android tabanlı telefonlarda kullanılan parmak izi sensörlerinden kullanıcıların parmak izi kopyalarına erişebildiklerini ispatlayarak endişeleri daha da artırdı.

Tao Wei ve Yulong Zhang yaptıkları açıklamada Android tabanlı akıllı telefonların iOS tabanlı sistemlerden parmak izi güvenliği konusunda daha büyük riskler taşıdığını iddia ediyorlar. İkili, deneme için parmak izi okuyucusu olan Samsung, Huawei ve HTC modellerini seçmişler.

Telefonlardaki birçok sisteme erişilebileceğini belirten FireEye ekibi, bir kez çalınan bir parmak izinin ardından büyük tehlikeler doğurabileceğini söylüyor. Araştırmalarını yalnızca akıllı telefonla sınırlamadıklarını belirten şirket bu teknolojiyi kullanan dizüstü bilgisayarın da risk taşıdığını söylüyor. Hangi Android tabanlı telefon üreticisinin en yüksek riske sahip olduğunu açıklamayan şirket, temasa geçtikleri üreticilerin bununla ilgili güncelleme yayınladıklarını ve bazılarının da güncelleme hazırlığında olduğunu belirtmiş.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.