Yerli girişim Wisitor mekanların Wi-Fi ağlarını pazarlama aracına dönüştürüyor
Girişim

Yerli girişim Wisitor mekanların Wi-Fi ağlarını pazarlama aracına dönüştürüyor

Uludağ Teknoloji Geliştirme Bölgesinde faaliyet gösteren Behrud Teknoloji, Wisitor ismindeki ürünleriyle mekanların Wi-Fi ağlarını müşterileri için kullanabilecekleri gelişmiş bir pazarlama aracına dönüştürüyor. Yazılım - donanım bütünleşik olarak geliştirilen proje ile işletmeler Wisitor'un sağladığı fonksiyonlarla müşterilerni daha yakından tanıma imkanına da sahip oluyorlar.

Wisitor nasıl imkanlar sağlar ve nasıl çalışıyor?

Wisitor yazılım-donanım bütünleşik bir ürün. İşletmeler Wisitor'u aldıktan sonra modemlerine wi-link'i bağlayarak ürünü hemen kullanmaya başlayabiliyorlar. Behrud Teknoloji ürünün satın alan mekana, müşterilerinin Wi-Fi ağına bağlanmak için hangi sosyal ağı istediğini soruyor. Müşteriler mekanın Wi-Fi ağına Facebook, Twitter, Foursquare veya LinkedIn hesaplarıyla bağlanıyorlar. Bundan sonra da mekan sahipleri kendilerine sunulan özel panel sayesinde müşterileriyle ilgili detaylı istatistiklere ulaşabiliyorlar. Tabi ki burada tutulan müşteri bilgileri yasaların ve müşterilerin izin verdiği bilgilerden oluşuyor. Wi-Fi ağına sosyal ağ hesaplarıyla bağlanmak istemeyen kullanıcılar ek seçenek olarak Wisitor hesabı oluşturarak ağa bu şekilde de bağlanabiliyorlar.

wisitor-1

Mekan sahipleri yönetim panelinden sosyal hesap bilgilerini girdikten sonra müşterileri kendi sosyal ağ hesaplarına yönlendirerek marka bilinirliliğini arttırabiliyorlar. Ayrıca mekanlar Wi-Fi ağına bağlanan kullanıcıları mekanda check-in yapmaya, Twitter'da ve Facebook'ta mekanla ilili paylaşımlar yapmaya da teşvik edebiliyorlar. Ekip şu anda önemli bir özellik üzerinde çalıştıklarını bu geliştirmenin sonunda mekanlar müşterilerine direkt mesaj gönderebilecek ve kişiye özel kampanyalar yapabilecek. Bunun yanında ekip Raspberry Pi kendi aygıtının geliştirilmesinde son aşamada olduklarını ve bunun ortalama 300m2 bir alanda sorunsuz internet yayını yapabilen bir wifi hotspot aygıtı olacağını belirtiyor.

Wisitor nasıl ortaya çıktı?

Şubat 2014'te faaliyete başlayan Behrud Teknoloji o dönemden bugüne daha çok kurumsal firmalar için aktive bazlı maliyet hesaplama, ödeme noktası, müşteri ilişkileri yönetimi, fuar ürün tanıtım mobil yazılımları üzerinde ağırlıklı çalışıyor. 11 kişilik bir ekibe sahip olan şirket ödeme Noktası yazılımları hizmeti verdiği orta ölçekli bar, restoran veya kafe gibi işletmelerden sosyal ağ bilinirliklerini arttırmak üzere talepler alınca Wisitor fikri ortaya çıkmaya başlamış. Ardından Eylül 2014 itibariyle işletmeyle müşteriyi sosyal ağlar anlamında sürekli bağlı tutabilecek, işletmecilerin müşterilere rahat ulaşabilecekleri bir platform oluşturmak amacıyla Wisitor projesini geliştirmeye başlamışlar.

wisitor-2

Wisitor, yapısı itibariyle hem bir aygıtı hem de sunucu tarafında çalışan bir yazılımı içerdiği için geliştirme sürecinin meşakkatli olduğunu söyleyen ekip geliştirme ve testlerle geçen yaklaşık 8 ayın sonunda Mayıs ayıyla birlikte ürünün satışına başlamış. Şu anda 12’si İstanbulda olmak kaydıyla toplam 48 işletme Wisitor’u kullanıyor. Şirket mekanlara verdiği tekliflerin %78’inden olumlu tepkiler alıyormuş. Yakın zamanda da hazırladıkları reklam filmiyle birlikte pazarlama faaliyetlerien özellikle sosyal medya üzerinden ağırlık verecekler.

Wisitor'un geleceği ve eklenecek yeni özellikler

Şirket Wisitor'u mümkün olduğu kadar fazla mekana bağlayup ardından bu alanlardan gelen verileri kullanarak kullanıcılara en uygun reklamların gösterilebileceği bir platformu oluşturmak istiyor. Bu ağın diğerlerinden önemli bir farkla ayrılayacağını söyleyen şirketin kurucusu Turan Almammadov bunu şu örnekle açıklıyor; "Örneğin siz Beşiktaş'ta açılmış çikolata mağazasısınız. Ve 10 km etrafınızdaki kafeleri ziyaret eden 18-25 arası kadınları bundan haberdar olmasını istiyorsunuz. İşte tam bu aşamada siz Wisitor reklam platformunu kullanarak en etkili reklamı insanlar daha internete ilk bağlanırlarken onların önüne çıkarabilirsiniz. Bu platform bizim için bu işin en önemli kısmıdır. Uzun vadedeki planımız bu platformu geliştirmek ve bölgedeki en büyük teknoloji ve reklam şirketlerinden biri olmak."

wisitor-3

İki mobil uygulama üzerinde de çalıştıklarını söyleyen ekip, ilk mobil uygulamlarının işletme sahiplerinin işyerlerini daha rahat takip edebilmeleri için tasarlandığını diğerinin ise kullanıcıların mobil uygulamayı indirdiklerinde sistem onların hangi işletmede olduğunu tespit edip Wi-Fi erişimini direk olarak sağlamak üzere. Tabi reklam ekranlarını yine görüntülemek şartıyla.

Yorumlar (23)
 1. Ismail Piyanci Ismail Piyanci

  Fikir guzel. Ayrica bildigim kadari ile 5651 sayili kanun cercevesinde umumi kablosuz internet baglantisi hizmeti veren isletmelerin, baglanti loglarini kayit altinda tutmasi gerekiyor. Wisitor bu noktada da isletmeye destek oluyor. Ben begendim, tebrikler.

 2. Tmajorman Tmajorman

  güzel fikir önü açık

 3. Volkan Akkuş Volkan Akkuş

  "Uludağ" Teknoloji Geliştirme Bölgesi değil de "Ulutek" Teknoloji Geliştirme Bölgesi olabilir mi?

 4. Bu fikir billdy uygulamasının muadili dir firma sahipleri patentli bir üründe eksiklikleri olduğu halde reklam gücünü kullanmaktadır ama tam olarak projeyi bilmedikleri için eksik yapmışlardır kınıyorum!!!

  1. Wisitor Wisitor

   Kayhan bey, ürünümüz TPE’ye kayıtlı herhangi bir ürünün kopyası olmadığı gibi bahsi geçen “billdy” adlı üründe TPE veritabanına kayıtlı herhangi bir patent, faydalı model veya marka ile uyuşmamaktadır.

   Türkiyede patentlenmiş veya marka tescili yapılmış herhangi bir ürünle ilgili tarama yapmak için : http://online.tpe.gov.tr/EPATENT/servlet/PreSearchRequestManager ve http://online.tpe.gov.tr/trademark/servlet/TMSearchServlet adreslerini kullanabilirsiniz.

   Bunun yanısıra wisitor marka tescili ve faydalı model patenti başvuruları yapılmış bir üründür. (Bu sayede .com.tr’li alan adıda nic.tr üzerinden kaydedilmiştir.)

   Sizden ricamız ürünle ilgili hakikate dayanmayan bilgileri dile getirmemenizdir.

   1. cevabiniz yetersiz maalesef. ben de diger uygulamayi taklit ettiginizi düsünüyorum.

   2. Robocop Robocop

    Taklitler aslını yaşatır. Taklit edilen araç için bkz: WiFiM Social Hotspot.

    Webrazzi gibi güncel bir kanalın araştırma yapmadan dolaylı reklam vermesi düşündürücü.

    Yabi bu yorumu yayınlayacaklar mı bakalım :)

 5. Son zamanlarda gördüğüm en iyi yerli girişim

 6. benzerleri mevcut ama hiç bu kadar kapsamlı bir çalışma görmemiştim. tebrikler

 7. Yasin Kaya Yasin Kaya

  Yan masaya kek gönder var mı? :D

  1. Emre Akman Emre Akman

   Merhaba Yasin Bey;

   Yan masaya kek gönder seçeneğimiz henüz bulunmuyor;

   Fakat işletme sahibiyseniz Wisitor ile en sık gelen ziyaretçiye mesaj bırakabilir

   Bir dahaki gelişinde ona küçük sürprizler hazırlayabilirsiniz :)

   Emre AKMAN

   KURUMSAL ILETISIM

 8. Hürol Şahin Hürol Şahin

  Tr de kayit yaptirmamak onun taklit edilmediğinin bir gostergesi mi :(((

 9. Buna benzer bir girişim çoktan çıktı ve Anadolu bile kullanılıyor. http://www.wifim.com.tr/

  1. Anadolu'da kullanılamıyor desek daha doğru olur. Bursa'da gördüm birkaç yerde bağlantı sıkıntısı yaşadım. Wisitor'a daha denk gelmedim hiçbir kafe'de.

  2. wifim patlamış zaten ben de bu haberden sonra araştırdım, hiçbir şekilde kullanılamıyor. wisitor'ı da kullanma şansım olmadı henüz.

   1. Wifim patlamis diye belirtmişsiniz fakat ben Izmir'de bir cok yerde kullandim, gayettte memnun kaldim hatta sanirim kahve diyarindaydi arayuzu yenilemişler. Daha once Sowifi ye rastlamistim giriş yapamadım ama Wisitor'u kullanmadım. COk güzel girişimler umarim yerli yatirimlar dahada artar bu konularda..

    Not : Wisitor arayuzu Wifim'in arayuzune cok benziyor ozellikle facebook ekrani ve son ekran..

   2. Wifim çatır çatır çalışıyor :))

    İzmir'de Bursa'da Denizli'de Aydın'da İstanbul'da ve diğer bütün talep edilen illerde.

 10. Emre Akman Emre Akman

  Merhaba;

  Wisitor projesine gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkürler.

  Ürünümüzün mevcut muadillerine göre avantaj ve detaylarını öğrenmek için

  http://www.wisitor.com 'u ziyaret edebilir

  veya bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

  Türkiye'de kurduğu gelir modeli ve sunduğu kullanıcı/yonetici faydası açısından ilk ve tek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

  Emre AKMAN

  KURUMSAL ILETISIM

 11. Bilişim çağında en değerli şey veri.. artık veri peşindeyiz. Peki kendi verilerini paylaşma paranoyası taşıyanlar için oluşabilecek antipati durumuna karşı bir stratejiniz var mı? Herhangi bir sosyal mecra ile değil, kendi üyeliği ile bağlanmak da veri paylaşımı ve ayrıca üyelik için harcanacak zaman da pek çok kişiye itici gelebilir..Hal böyle iken, ya arkadaş ne kadar zormuş, alt tarafı Wİfi var mı diye sorduk, eski köye yeni adet mi getirdiniz tarzı yaklaşımlar olabilir..ki bizim insanımız bu konuda altın madalyaya koşar. Belki de "Masaya kek gönder" sorusundaki cevap geçerli olabilir, yani işletmelerin ziyaretçilerine sunacağı küçük havuçlarla uygulamaya özendirilebilir ama öncesinde de işletmelerin bu uygulamaya geçişi özendirilmeli..v.s. v.s. Mesela şu anda güzel bir uygulamaymış diye yanımdaki arkadaş anlattım, ben istemem, ben kullanmam niye bilgilerime ulaşsınlar ki, dedi.. sıcağı sıcağına :)

 12. Emre Akman Emre Akman

  Korhan Bey merhaba

  Değerli ilginiz için öncelikle teşekkür ederiz,

  Wifi hizmeti sağlayıcı herhangi bir yerin istenildiğinde kullanıcı verilerini paylaşması gerekliliği 5651 no'lu kanunla sabittir,

  Esasen bu hizmeti sağlayıp daha verimli hale getirmek için bu araç kullanılmaktadır.

  Ayrıca facebook ve diğer sosyal platform hesaplarının gizlilik ayarlarından ne kadar bilgi paylaşılacağı kullanıcın inisiyatifi dahilindedir,

  Bunun yanında bu seçenekleri kullanmak istemeyen kullanıcıların yaratabileceği Wisitor Hesaplarında alınan bilgiler çok kısıtlı ve kullanıcı için risk teşkil etmemektedir.

  Wisitor üzerinden wifi hizmeti veren yer yöneticilerinin eriştikleri kullanıcı verileri ise; gizlilik çerçevesinde paylaşılan kadar olandan ötesine geçmemektedir. Bireysel olarak daha sonra özel olarak kullanıcılara ulaşmaları mümkün değildir.

  Bilgilendirme,

  Emre AKMAN

  KURUMSAL ILETISIM

 13. 4,5 G ihalesinin ardından, operatörlerin yüksek kotalı internet paketlerini lanse etmesiyle tarihe gömülecek bir proje.

 14. Bu urun taklit bir urun.Avrupada bir Turk girisimci bu urunle odul aldi.Cnn de fln gormustum.

 15. Mehmet K. Mehmet K.

  Başarılı Ve umut veren bir uygulama. similar applications diyen arkadaşlar olmuş Türkiye'deki Bilgi ve Teknoloji altyapısına rağmen ortaya çıkarılan başarılı bir girişim. Gerekli yatırım ve desteğin sağlanması halinde büyük başarı elde edeceğine inanıyorum