Twitter'a erişim engellendi [Güncellendi]
Genel

Twitter'a erişim engellendi [Güncellendi]

twitter turkey ban

Twitter'a erişim Türkiye'de bir kez daha engellendi. Kısa bir süre önce kapatılacağı yönünde duyumlar aldığımız Twitter ile ilgili yasal bir karar açıklanmış değil. TİB’in Erişim Engelleme Karar Sorgulama sayfasında da henüz bir karar görünmüyor. Ancak TTNET, Vodafone ve Avea şebekeleri üzerinden Twitter'a girmek an itibarıyla mümkün değil.

20 Temmuz'da Suruç'ta yaşanan katliam yüzünden siyasi gerilimin bir kez daha yükseldiği Türkiye'de, fatura bir kez daha Twitter'a kesilmiş olabilir. Yeni bilgiler geldikçe haberimizi güncelleyeceğiz.

Güncelleme 1: Saat 11:34 itibariyle Twitter'a Turkcell, Vodafone ve Avea şebekelerinden erişmek mümkün değil. Karar Superonline, TTNET ve Uydunet'in de aralarında olduğu servis sağlayıcılar tarafından da uygulanıyor.

Güncelleme 2: Engelleme kararı, Suruç Sulh Ceza Hakimliği'nin bugün verdiği Suruç'taki saldırıya ait görüntülerin yazılı ve görsel basında kullanılmasına ilişkin yayın yasağından hemen sonra geldi. Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Suruç Cumhuriyet Başsavcılığının başvurusu üzerine Suruç Sulh Ceza Hakimliği, patlama anı görüntülerinin internet siteleri ve sosyal medyadan da kaldırılmasına karar verdi. Görüntüleri kaldırmayan platformlara ise erişim engeli kararı getirildi. Erişim Sağlayıcıları Birliğinin (ESB), söz konusu kararı ilgili basın kuruluşları, internet siteleri ve sosyal paylaşım platformlarına bildirdiği belirtiliyor.

Twitter'daki içeriğin çıkarılmasının zaman alması nedeniyle devreye giren erişim engellenmesi durumunun, içeriklerin kaldırılmasıyla birlikte gün içinde ortadan kalkması bekleniyor.

Güncelleme 3: ESB'nin kararı ilettiği platformlar arasında tahmin edebileceğiniz gibi Facebook ve YouTube da yer alıyor. Kararın ulaştığı internet sitelerinin listesini yayınlayan türk-internet.com'un haberinde yasaklı URL'leri kaldırmak konusunda Twitter'a göre hızlı davranan Facebook ve YouTube'a erişimin bu nedenle tamamen engellenmediği anlaşılıyor. Haberde Türk Telekom'un Twitter'daki yasaklı bağlantılar kaldırılıncaya kadar, Twitter isteklerini kendisine ait olan 195.175.3939 nolu IP'ye yönlendirdiği ve bu nedenle siteye erişilemediği de konuyla ilgili yeni bir detay olarak göze çarpıyor. 

Yorumlar (13)
 1. Ozgrozer Ozgrozer

  Bugün arama motorlarında en çok aranacak kelime belli oldu. VPN :)

  1. Nioesseia Nioesseia

   Memleket kullanıcısı yeterince tecrübeli :)

 2. Patlama anına ilişkin görüntülere getirilen yayın yasağıyla ilgili olduğunu sanıyorum.

 3. Wolkanca Wolkanca

  saçmalıyorlar. kim bu nasıl bize böyle bir ceza verebilirler hangi devlet hangi devirde yaşıyoruz anlaşılmaz kabul edilemez bir şey.

 4. Twitter'a özel muamele yok. Yayın yasagı olan videoların kaldırılması olayını agırdan aldılarsa cok normal.

 5. KOALİSYONA GİRİŞ-1

  Karkagaşaya KOAOS'a bizimle yürü Türkiye! Gördünüz mü şimdi koalisyonun ayak seslerini? Webrazzinin piyasa değeri bile düştü..

  1. Sen önce kendi dilini (Türkçe ise eğer) okumayı yazmayı öğren, sonra ben sana siyasete giriş kitapları tavsiye ederim. O saate kadar da kafanın basmadığı meselelerde atıp tutma.

 6. Özgürlükler ülkesi Türkiye (!)

  Sonra neden batıya göre oryantalist perspektifte kalıyoruz diye yargılıyorlar.

 7. Büşra Büşra

  canları sıkıldıkça bişeyleri bahane edip twitter ı kapatıyorlar ya

 8. Yerinde bir karar destekliyorum , böyle kötü zamanlarda her zaman uygulanması gereken bir karar bence. İnsanların twitter üzerinden vatan kurtarmaya , ülkesini terörist olarak tanıtmayı en kısa sürede bırakması lazım zaten.

  1. Tabi böyle demode düşüncelerle insanların haber alma, doğruyu paylaşma özgürlüğünü yok edebileceğinizi sanıyorsunuz. 90'larda kaldı medya kontrolüyle toplumu yönlendirmek.

   1. Bunu sanan kim isteyen kim? -Doğruyu paylaşma özgürlüğü- hiç güleceğim yoktu. Hangi doğrudan bahsediyorsun sen? Yasak çıkmış uygulamamış kapatmışlar bu kadar basit olay. Youtube Facebook'u kapatamaz mıydı da onları kapatmadı Twitter'i kapattı? Nerde problemli insan bizim memlekette. Youtube buna özel ekip kuruyorsa Facebook kuruyorsa sende kurarsın kurmazsan da engellerler adamı.

    Akıllı olacaksın akıllı ben ülkemde yasal değil diye kaç tane milyonluk iş gömmüş biriyim. Ya yasaya uygun davranırsın yada milyonlara veda edersin.

 9. Sayyid Kar Sayyid Kar

  bi twtter yasaklandı diye gene ortalığı karıştırdınız aktroller neymiş koalisyon isteyen millet alın size gibi laflar.