Türkiye çıkışlı ThisOrThat, kararsızlar için seçim odaklı bir sosyal ağ
Mobil

Türkiye çıkışlı ThisOrThat, kararsızlar için seçim odaklı bir sosyal ağ

ThisOrThat

ThisOrThat, seçim odaklı bir sosyal medya platformu olarak tanımlanıyor ve çıkış noktası herkesin günde en az birkaç kez yaşadığı kararsızlıklar. Kısa süre önce App Store'da yayınlanan uygulamasıyla ThisOrThat, aklınıza takılan bir konuyla ilgili iki seçenek arasında karar veremediğinizde, takipçilerinize dönerek yardım almanızı sağlamayı amaçlıyor.

ThisOrThat, sosyal bir platform ve merkezinde ToT (This or That'in kısaltması) paylaşımları var. Ne yiyeceğinize, giyeceğinize, nereye gideceğinize ya da ne söyleyeceğinize karar veremediğinizde, iki seçeneği yan yana görselleştirerek bir ToT oluşturuyorsunuz ve sorunuzu sosyal ağda yayınlıyorsunuz. Kullanıcıların birbirlerini takip edebildiği ThisOrThat'te ToT'unuz takipçilerinizin zaman akışında görünüyor ve bu konuda fikir belirtmek isteyen kullanıcılar destekledikleri cevabı çift dokunuşla oylayabiliyor. Dilerseniz paylaşımların altına yorum da ekleyebiliyorsunuz.

thisorthat

Kısa süre önce yayınlanan ThisOrThat, Uraz Ülgen ve Serkan Merdoğlu'nun 2012 yılında, henüz öğrenciylen kurdukları Hepta Bilişim'e ait bir uygulama. İkilinin ilk bağımsız projesi olma özelliğindeki ThisOrThat'in geliştirilmesi yaklaşık üç ay sürmüş. Geçen sürede binden fazla kez indirilmiş.

Uygulamada paylaşılan ToT'ları arama bölümünde görüntüleyebiliyor, dilerseniz kullanıcılar veya etiketlere göre arama yapabiliyorsunuz. ThisOrThat bu özellikleriyle doğrudan reklam verenleri, kamuoyu yoklaması yapmak isteyenler hatta istatistikçiler gibi grupları kendisine çekebilecek bir uygulama olabilir. Buna karşın uygulama, bireysel kullanıcılar tarafından benimsenmesi konusunda sorun yaşayabilir. Bunun için uygulamada oylama davranışını daha cazip hale getiren özelliklerin eklenmesi iyi bir ilk adım olabilir. Bununla birlikte ToT'ların farklı kullanım vakaları hakkında insanların ilgisini çekebilecek farklı hikayeler de kullanılabilir.

ThisOrThat'in bugün aynı soruları sorabileceğiniz Facebook ve Twitter gibi ağlarla rekabet halinde olacağını da unutmamak gerekiyor. Kurucularına kullanıcıların iki sosyal ağ karşısında neden ThisOrThat'i seçmeleri gerektiğini sorduğumda şu cevabı verdiler: "Uygulamayı geliştirirkenki hedefimiz kullanıcılarımızın bir yandan eğlenirken bir yandan da birbirlerine yardım etmesini sağlamak. Bir kullanıcı ToT eklediğinde, takipçilerinin en kısa sürede gerçekten içlerinden geçen fikirleri ona ileteceğini biliyor. Oy verenler ise uygulamaya takip ettiği kişilere yardım etmek, kavgadan, gürültüden ve en önemlisi "kim ne der" düşüncesinden uzak, sadece kendi tercihlerine göre seçim yapmak için giriyorlar. Büyük özenle oluşturmaya çalıştığımız güven ortamı, en büyük avantajımız."

iOS için yayınlanan uygulamayı incelemek için bağlantıyı takip edebilirsiniz. Yapımcıları Android versiyonunun da bir ay içinde geleceğini söylüyorlar.

Yorumlar (7)
 1. Holycat Holycat

  Benzer başka bir uygulama var. Hangissi adında. Aynı tarz ve daha başarılı.

 2. Emergency Emergency

  Başarılı uygulama,güzel fikir. Hangissi bi tık önde sanki. Android versiyonu da var. Umarım ülkemizden de başarılı sosyal ağlar çıkar.

 3. Cemre Erkan Cemre Erkan

  Oncelikle ThisOrThat uygulamasiyla ilgili bir yazinin altinda baska bir uygulamanin reklamini yapmayi etik bulmamakla birlikte iki uygulamaya da basarilar dilerim.

  ThisOrThat uygulamasi cok guzel ve potansiyelli bir uygulama olmus, ben cok begendim. Geliserek gelecegi noktayi merakla takip edecegim.

 4. Fathkrt Fathkrt

  Bu tarz bir uygulamayı bundan 3 gün önce bende düşündüm ve küçük bir araştırmadan sonra bu uygulama ve buna benzer uygulamaları gördüm.İşin özüne baktığımızda çok kullanışlı bir uygulama olabilir fakat ÖNEMLİ OLAN NOKTA OYLAMAYI KISA SÜREDE YETERİNCE KİŞİYE YAPTIRIP KARARIMIZI VEREBİLMEK. Bunun için uygulama tasarımı facebook yada instagram gibi değil, hotornot yada tinder modelinde olduğu gibi ardarda gelen sayfalar gibi yapsalar ve öncelik yeni yüklenen oylama sayfasının o anda uygulamayı kullanan online kişilere öncelikli olarak gösterilmesiyle mümkün olabilir.

  Ayrıca facebook entegrasyonu yapıp bunu insanlara bir oyun şeklinde sunabilirler ve sundukları taktirde kiwi uygulamasında olduğu gibi hızlı sonuç alıp daha fazla kitlelere ulaşılabilir ve buda uygulamayı asıl amacına ulaştırır..Daha fazla kişi oylamaya katılırsa oyların güvenilirliğide artar...

  Gelir modeli olarakta tot umu şu kadar sürede şu kadar kişinin görmesini istiyorum şekline oluşturabilirler.

  Eleştirimde yukarıdaki görsellere baktığımda 33+17 kişi yani toplamda 50 kişinin oy kullandığını görmek uygulamanın kullanıcı sayısının az olduğu hissiyatını veriyor..Görselleri yüklediğimiz alanın tek şekilde olması değilde bunu kolaj seklinde yapsalarda ister 3 lü ister 4 lü yapabilsek yada kare şeklinde altlı üstü koyabilsek görselleri ve bazen fikir olarak kararsız kaldığımız oluyor..yazı yazıp sorabilsek aynı zamanda yada yazıları görsellerştirirebilirler belirli karakter sayısı sınırlamasıyla..

  Eleştrilecek bir kaç nokta daha var ama bu kadarı yeterli bence..Uygulamayı düşünüp hayata geçiren kişilerin emeğine sağlık..Bizimkisi kötüleme değil sadece eleştirerek daha iyi noktalara ulaşmasını sağlamak umarım çok iyi yerlere gelir.. Saygılar

 5. Murat Sanlıdilek Murat Sanlıdilek

  Fikir olarak gayet başarılı gözüküyor. Android kullandığım için henüz deneme şansım olmadı ancak 1 ay içinde Android için de yayınlanacak olması sevindirici.

  Şahsen, ToT'nin sunduğu deneyimi henüz yaşayamadım ancak uygulamada kullanıcı deneyimi ve oylama hızının sağlanması en önemli noktalar gibi gözüktü bana. Sosyal ağlarla entegrasyon bu noktada şart görünüyor. Kullanıcı deneyimi açısındansa, Android'de notification üzerinden seçim yaptırabilecek bir noktaya kadar gelebiliyorsa eğer ne güzel olur :)

  Son olarak, her uygulamanın rakibi veya muadili başka ürünler olabilir. Türkiye ve dünyada bunun bir çok örneği bulunuyor. Her zamanki gibi, kullanıcı odaklı olan, devamlı geliştirilen ve arkasında iyi bir ekip olan uygulama bu rekabetten karlı çıkacaktır. Uygulama sahiplerine, girişimlerinde başarılar diliyorum. Umarım ToT ile çok iyi noktalara gelirler.

 6. Mehmet Yılmaz Mehmet Yılmaz

  Uygulamanın İngilizce versiyonu var mı? Web sitesi neden türkçe değil?

 7. Emergency Emergency

  Su-i zanla yaklaşıp reklam olarak yargılamak ne kadar doğru? Sonuçta aynı ekosistemde benzer iki uygulamanın kıyaslaması yapılmış. Başarılar, aferin çok da güzel diyip geçilsin mi her yorumda?