Fransa merkezli AdopteUnMec, ErkekSepeti adıyla Türkiye'ye açıldı
Girişim

Fransa merkezli AdopteUnMec, ErkekSepeti adıyla Türkiye'ye açıldı

Fransa'nın popüler arkadaşlık sitelerinden AdopteUnMec, Türkiye'ye ErkekSepeti markasıyla adım attı. Bugün itibariyle açılan ErkekSepeti, adının çağrıştırdığı gibi, aylık üyelikle erkek ürünleri satan bir e-ticaret sitesinden ziyade, doğrudan erkekleri "sepete atıyor".

Kendisini "aşkın süper marketi" olarak tanımlamayan AdopteUnMec bunda ciddi değil, ciddi ilişkileri de hedeflemiyor. Halihazırda birkaç saniye içinde kayıt olduğunuz site, kadınları kendisine çekmek istediği için böyle bir formül geliştirdiğini söylüyor.

2007 yılında Fransa'da kurulan AdapteUnMec, yalnızca kadınlar için ücretsiz sunuluyor ve vitrinde erkek profilleri var. Kadın kullanıcılar, e-ticaret konseptini oyunlaştıran sitede, ürün gibi görünen profillerden ilgilendiklerini sepete ekleyerek, iletişime geçebiliyorlar. Bu yolla, kadınların erkek kullanıcılar tarafından rahatsız edilmeden siteyi kullanması amaçlanıyor. Sıklıkla yaşana sorun, birçok online arkadaşlık sitesinin kadın kullanıcıları kaybetmesine ve haliyle oyundan çekilmesine sebep oluyor.

erkesepeti3

Bugün Fransa’da her gün 7 bin 200 yeni üye kazandığı belirtilen AdapteUnMec'in, dünyada 12 milyondan fazla kullanıcısı var. Site 2013 yılında 500 bin ücretli üyeye sahip olduğunu söylüyordu. Arkadaşlık konusuna getirdiği sulu yaklaşımla dikkat çeken AdapteUnMec, 2013 yılında erkeklerin vitrinlerde sergilendiği fiziksel bir mağaza açılışı gibi akılda kalıcı pazarlama faaliyetleriyle adından söz ettirmişti.

Buna karşın sitenin Fransa'daki başarısını başka pazarlarda tekrarladığını söylemek zor. Zira 2010 yılında ABD'de ve Birleşik Krallık'ta AdopAGuy markasıyla faaliyete başlayan site, bir süre sonra bu pazarlardan çekilmişti. Almanya, İspanya ve İtalya ise online arkadaşlık sitesinin popüler olduğunu iddia ettiği diğer pazarlar.

erkeksepeti5

Türkiye'de kadınların ilgisini bu şekilde çekecek bir arkadaşlık sitesi olmaması ErkekSepeti'nin işini kolaylaştıracak bir etmen olabilir. Ancak erkekleri metalaştırarak cinsiyetçiliği bir pazarlama taktiği olarak kullanması yönüyle eleştirilen sitenin, bu yaklaşımının Türkiye'den kullanıcılar tarafından nasıl karşılanacağı da merak konusu.

Yorumlar (7)
 1. Erkek mi satıyorlarmış?

 2. E bu sitenin dili yabancı ama?

 3. memlekette az vardı "muhabbet tellalı" zaten, bi de siz gelin..

 4. Al-I Osman Al-I Osman

  Sitenin teması çok basit geliştirilmeli,vitrine gerçek modeller konulmalı, Türkiye de açıyorsun vitrin hippi kaynıyor, halbuki koy türk erkeğini sitenin mobilitesi artsın, ee mobil uygulaması da çıkarsa, bide kampanyalar filan, sırtı yere gelmez kazanır o zaman.. Ama kaybeden Türk toplumu, aile yapısı vb. önemsiz kişiler..kime ne..

 5. ben sevdim valla bence çok eğlenceli. böyle eğlenceli şeyler mi türk toplumuna zarar veriyor, allah aşkına, herşey tamam sanki suçlu arkadaşlık siteler. eşşek ziken, kadına çocuğa tecavüz eden ve öldüren bir toplumuz, suçlusu tabi ki eğlence için açılan komik siteler!

  1. Bırakınız yapsınlar, bırakınız etsinler... Elbette her şeyin sorumlusu birebir arkadaşlık(!) siteleri değil... Ama kümülatif olarak bu ve benzeri şeyler yaygınlaşınca toplumda ahlak algısı erozyona uğruyor ve ahlak değeri iyice erozyona uğrayıp eşik değerinin altına inen insanlar saçma sapan işler yapıyor... Ama işte çoğu kişinin anlamadığı ya da anlamak istemediği bu; ufak ufak şeyler birleşip, sonunda zarar verecek bir sel halini alıyor... Faydalı ve doğru olmayan şeyleri genelleştirmemek, normalleştirmemek, kanıksanmasına destek olmamak lazım... Bu site örneğinden gidersek; kadınların, marketten ekmek alır gibi, günlük erkek seçip, bir şeyler(!) yaşadığı bir toplum kime ne fayda sağlar? O yüzden "bunda ne var canım, bundan ne olacak canım, çok büyütüyorsunuz yahu" kafasını bırakmak iyi olur... "Eğlenceli" olması bir şeyin serbest bırakılmasını ya da hoş görülmesini sağlayacak bir neden olamaz... Örneğin; hayvanlara eziyet ederek eğlenen tipler de var, hem de çokça...

   1. bu cevaba cevap vermek çok zor zira "eğlencelik erkek" ve "eziyetlik hayvan" olgularını bir tutuyorsunuz, üstelik onları "eğlence" çatısı altında topluyorsunuz. fark şurada - biri kadının da erkeğin de RAZI olduğu ve bilinçli olarak girdiği bir platformda bir anlaşma yaparak yaşadığı bir şey. diğeri ise, bırakın hayvan ve insanın seviye farkını ve hayvanın RAZI olmadığını, İLLEGAL olan bir şey.

    sizin zihniyete göre sadece bu tür siteler değil, bir sürü bir şey de yasaklanmalı. sinema, filmler, oyunlar, giyim kuşam, vs vs. ahlak ve değer eğitimdedir, dış yasaklarda değil.