Sankonline'ın yeni projesi Dohire.net mülakatları çevrimiçi ortama taşıyor
Kariyer

Sankonline'ın yeni projesi Dohire.net mülakatları çevrimiçi ortama taşıyor

Dohire Online MulakatSanko Holding‘in internet yatırımlarını yönetmek amacıyla kurduğu yatırım ve proje şirketi Sankonline, kendi bünyesinde geliştirdiği çevrimiçi mülakat girişimi Dohire.net'i tanıttı.

2014 yılında kurulan ve daha önce Ödeal'a yatırım yaptığını paylaştığımız Sankonline, Dohire ile Türkiye’deki insan kaynakları sektörünün temel ihtiyaçlarına cevap vermek istiyor. İşe alım süreçlerini kolaylaştırmak ve verimliliği artırmak isteyen Dohire, insan kaynakları bölümlerine adaylarla uzaktan çevrimiçi mülakat yapma şansı sunuyor.

Canlı görüşme değil, video kaydıyla soru yanıtlama

Dohire, iş başvurularını değerlendirirken adayla telefon görüşmesini yeterli bulmayan ama adaya yüzyüze görüşme randevusu vermek istemeyen İK birimleri için ideal bir hizmet sunuyor. Adaylar İK yetkilisinin hazırladığı sorulara, canlı olarak değil, uygun olduğunda cevaplarını kaydetip paylaşıyor. Bu kayıtlar hem İK yetkilileri hem de diğer yetkililer tarafından izlenilebiliyor.

Dohire ise alim

Adaylar ve işverenler için avantajlar

Android uygulaması da bulunan Dohire'ın başvuru değerlendirme sürecini hızlandıracağını ve İK yetkililerinin adaylara daha fazla şans tanıyabileceğini düşünebiliriz. Bununla beraber adayların video kayıt oluştururken birden fazla deneme yapabilmesi ilk intibanın daha olumlu olması adına bir avantaj. Buna karşılık yanıtlara hem sorular hem de teslim için bir süre kısıtlaması konulması da görüşmenin verimliliği adına faydalı bir yaklaşım.

Sankonline'ın paylaştığı rakamlara göre işe alım uzmanları en çok mülakatlarlarda vakit harcıyor (ortalama 45 dakika). Dohire ise bu süreyi 15 dakikaya düşürmeyi vaadediyor ve zaman maliyet 3/4 tasarruf öngörüyor. 

Dohire is gorusmesi

Konuya zaman, maliyet, marka değeri ve kalifiye eleman gibi farklı açılardan yaklaşan Sankonline, hem adaylar için hem de kurumlar için faydalı bir servis olmak istiyor. Zamandan ve konumdan bağımsız kurulan bu iletişim, her ne kadar yüzyüze görüşmedeki adayı gerçek anlamıyla tanıma şansını vermese de sağladığı zaman tasarrufuyla tercih edilebilir gibi gözüküyor.

Son olarak Dohire'ın ücretsiz olarak test edilebileceğini, yıllık abonelik için sunulan 3 farklı paketin ücret bilgisininse paylaşılmadığını ekleyelim.

Yorumlar (3)
 1. Logo olmamış. Girişim güzel ama o kadar.

 2. Aristo-Z Aristo-Z

  Şu ekran görüntüsündeki sorular bile demode...

  İnsana değer veren yapılarda bu tür sorgulamalara ve zorlamalara gerek yok...

  Cevaplama girişiminde bulunanlarda bıraktığı hissiyat hakkında en ufak bir empati kurulmuyor..

  Sanki cevapların hepsini aldıktan sonra oturup dalga geçmek için malzeme toplar gibi bir hava var...

  Malum bu sorulara cevap verenlerden seçilmek zorunda kalınıyor...

  Mesele bu sorulara cevap vermek istemeyen asıl kitleye ulaşmakta...

  Ağalar "vakit bulup bizzat görüşmek yerine kimin vakti olursa o zaman bakar" desturu için yapılmış bir şey, ismi bile yok.. duhayr... çok havalı..

  Bu testi yazan 3 kelime ile kendini 8 yaşındaki kuzenine bi anlatsın, test etsin, oluyorsa-ondan sonra insana değer veren bir kaynak oluşturma çabasına girsinler...

  Bir de ileride yönetici olmayı, makam hedefleyen bir kitle neden böyle bir kayıt oluşmasına mahal versin? hiç düşündünüz mü? 6 aylığına rahat bıraksak 3 kelimeyle anlatabilirler mi, mesaiye başladığı ilk gün bu konuda ne yapar acaba?

  neden sizi seçmeliyiz? insanın içinden "benim yerime recep ivedik cevap verse olur mu?" demek geliyor... terazi olmadan piyasaya çıkınca iş "matrak"a dönüyor..

 3. Böyle bir sistem ile bir kere iş görüşmesine girmiştim. Hayatımın en kötü görüşmesiydi. Zorlanmış sorulara 2dk lık süreler içinde cevap vermem gerekiyordu. İnsanı bu şekilde tanıyabileceğini düşünen şirketler varsa kullansın. Ben ne kadar yararlı olduğu konusunda şüpheliyim. Yeni mezunlarda olabilir. Ama 10 yıllık tecrubesi olan kişiler için de Ik daki arkadaşlar 45dk larını ayırıp görüşmeyi yapsınlar bir zahmet.