Yuvarla, birinci yılında yaklaşık 150 bin alışverişi bağışla sonuçlandırdı
E-Ticaret

Yuvarla, birinci yılında yaklaşık 150 bin alışverişi bağışla sonuçlandırdı

Online alışverişlerde, müşterilerin toplam tutarın küsuratını yukarıya yuvarlayarak aradaki farkı seçtikleri sivil toplum kuruluşuna (STK) bağışlamasını sağlayan Yuvarla, uygulamasını bundan yaklaşık bir yıl önce başlatmıştı. İlk etapta başta morhipo olmak üzere, boyner.com.tr, network.com,tr, fabrika-tr.com gibi Boyner Grup bünyesindeki markalarla çalışmaya başlayan Yuvarla, geçen sürede 13 e-ticaret sitesine ve aralarında AÇEV, AKUT, WWF, TOG ve TEV'in olduğu 14 STK'ya ulaştı.

boyner-yuvarla-infografik3_final

Birinci yılını özetleyen bir infografik paylaşan Yuvarla'nın kuruluşundan bugüne kadar 117 bin alışverişçiyi bağışçıya çevirmesi ilk önemli not. Müşterilerin Yuvarla ile bir yılda yaklaşık 150 bin kez bağış yaptığını söyleyen girişim, bu bağışların ağırlıkla sağlık alanında faaliyet gösteren (yüzde 44) STK'lara yöneldiğini tespit etmiş. Sağlığı tüm bağışların yüzde 25'ini alan eğitim ve yüzde 18'ini alan çevre izliyor.

boyner-yuvarla-infografik2_final

Türkiye'de nüfusun yalnızca yüzde 12'sinin bireysel bağış yaptığı gerçeğinden yola çıkan Emre Danacı ve Erdi Yerebasmaz tarafından bir sosyal girişim olarak kurulan Yuvarla, ortalama bağış tutarını ve adedini yüzde 100 arttırmak gibi bir hedefe sahip. Son bir yılda, uygulama üzerinden yapılan ortalama bağış tutarının (yuvarlamanın), çeyrek bazında düzenli olarak artıyor olması bu bağlamda olumlu bir işaret.

boyner-yuvarla-infografik4_final

Bununla birlikte uygulama üzerinden tek seferde yapılan en yüksek yuvarlamanın 34 lira olduğunu da not etmek faydalı olabilir. Zira bu da zaman içinde geçilecek bir rekor gibi görünüyor.

Yorumlar (6)
 1. Çok güzel.. daha fazla yaygınlaşmasını umuyorum. Kafama takılan bazı sorular var. Yuvarla için kar amacı gütmeyen kuruluş denmiş ancak Yuvarla Bilişim ve Danışmanlık A.Ş. şeklinde bir ticari unvanları var ve vergi mükellefi olarak faaliyet gösteriyorlar. Çalışmalarında vergi muafiyetleri bulunuyor mu? Yapılan işlemleri denetleyen bir kuruluş var mı? Girişimciler gerçekten amme hizmeti mi veriyorlar? Şirketin sabit giderleri nasıl karşılanıyor?

  1. Emre Danacı Emre Danacı

   Merhaba Sencer Bey, ben Emre Danacı, Yuvarla'nın kurucu ortağıyım. Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederiz. Yuvarla bir sosyal girişimdir yani kar elde etmek için değil sosyal etki yaratmak için kurulmuş bir şirkettir. Ne yazık ki ülkemizde batılı ülkelerde olan kar amacı gütmeyen şirket yasal statüsü olmadığı için biz ve bize benzer sosyal girişimler kar amacı gütmemeyi şirket ana sözleşmelerimizde hissedarların kar payı alamayacağı şeklinde düzenleyerek çözmekteyiz. Böyle bir yasal statü olmadığı için maalesef herhangi bir vergisel avantajımız da bulunmamaktadır. (Vergi Muafiyeti bazı vakıflara verilen bir ayrıcalık)

   Yuvarla olarak bağışlar bizim üzerimizden geçmediği doğrudan seçilen sivil toplum kuruluşu tarafından tahsil edildiği için de her hangi bir denetime tabi olmamaktayız.

   Elbetteki Yuvarla faaliyetlerinin devamı için bir gelir elde etmektedir. STK ve e-ticaret siteleri tarafından destekleniyoruz ama hala çok küçük olduğumuz için sosyal girişim hala Türkiye'nin ilk sosyal etki yatırımı olarak nitelendirilen yatırım ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Royal Institute of Technology mezunu sosyal girişimciler olarak 24 ay boyunca 1 TL bile kazanmadan hayatımızı sürdürdüğümüz ve son 1 yıldır da aylık 2100 TL hayata katkı payı =) aldığımız için amme hizmeti yapıyoruz denilebilir. Tüm rakamlarımız şeffaftır =)

   Tabi bu durum çokta fazla sürdürülebilir olmadığı için yeni gelir modelleri ve kaynak arayışları içinde olduğumuzu da paylaşabiliriz.

   İlginiz için tekrar çok teşekkür ederiz.

   1. Merhaba Emre Bey,

    Gayet açıklayıcı olan cevabınız için teşekkür ediyorum. Yuvarla'da daha çok büyük ölçekli e-ticaret sitelerinin yer aldığını görüyorum. Bu konuda belirli kriterleriniz var mı? Her isteyen e-ticaret sitesi Yuvarla'ya üye olabiliyor mu?

    Giderlere katkı olması açısından ve girişimin daha çok duyulabilmesi için portföyünde ciddi sayıda e-ticaret sitesi bulunan incir.com'la işbirliğine gidilmesi veya Tsoft, Ideasoft gibi şirketlerle görüşülmesi girişime fayda sağlar mı? Ben bir tüketici olarak Yuvarla'ya üye olan e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmayı tercih ederim.

    Teşekkür ederim.

 2. Emre Danacı Emre Danacı

  Dediğin türde işbirlikleri kesinlikle harika olurdu Sencer Bey, hatta umarım yorumlarınızı okuyan birkaç şirket yöneticisi de çıkar.. Hatırlatmanız üzerine ne zamandır ileri tarihlere attığımız e-ticaret altyapısı sunan şirketlere gitmeyi de hızlandırmamız gerektiğini hatırladık..

  İsteyen e-ticaret siteleri dahil olabiliyor ama tabiki önceliğimiz yüksek trafiğe sahip siteler, daha küçük ölçekli sitelerde de sosyal sorumluluk konusuna gerçekten önem vermelerini bekliyoruz. Bunun dışında Yuvarla platformunda STK'lar ve e-ticaret siteleri birbirlerini onaylamak zorunda.. Yani X e-ticaret sitesi çalışmak istediği STK'ları listemizden seçerken.. STK'nında e-ticaret sitesini onaylaması gerekiyor.. Tabi bunların hepsini partner kuruluşlar kolayca konsollarından yağabilmekte..

  Gerçekten tekrar çok teşekkür ederiz ilginiz için.. Sevgiler.. Emre & Erdi

 3. Bu alanda girişimlerin ne kadar gerekli ve desteklenmesi gerektiğini bilen bir kişi olarak hakikatten başarılı bir çalışma...Umarım daha büyük desteklerle çok daha geniş olanaklara sahip olursunuz. Bu alana girişimciler destek olsunlar...

 4. Mert Meriç Mert Meriç

  rakam yüksek gözükse de yuvarlama rakamı düşük olduğu için çok az bir değer yaratılmış :( ortalama bağış ve bağış adetlerinin yükselmesi dileğiyle...