Mobil haber uygulaması Bundle ayda 2 milyon haber okutuyor
Mobil

Mobil haber uygulaması Bundle ayda 2 milyon haber okutuyor

Mart ayında sizlere tanıttığımız mobil haber uygulaması Bundle (Android, iOS), 100 bin indirilme rakamını geçtiğini ve kaydettiği büyüme rakamlarını bizimle paylaştı.

Kısaca hatırlatmak gerekirse, Dwarf Planet tarafından hayata geçirilen Bundle, Flipboard'a benzer şekilde farklı kaynaklardan haberleri tek noktada toplayan bir uygulama. Dünyadaki ve Türkiye’deki binlerce kaynaktan toplam 12 binden fazla içeriği/haberi canlı yayın formatında kullanıcılarına sunuyor.

Dwarf Planet'in CEO'su Ercan Varol'dan aldığımız güncel bilgilere göre Bundle, Mart ayında 1 milyon olan haber okunma sayısını Temmuz ayı itibariyla 2 katına çıkarmış. Sadece Türkiye'de 2 milyon haber okunmasını sağlayan uygulama, aylık 3 milyon sayfa gösterimini ve 100 bin indirilme rakamını da geçmiş. Her kullanıcının günlük okuduğu ortalama haber sayısı ise 15.

Yüzde 60'ın üzerinde aktif kullanım

Bundle haber uygulamasiErcan Varol, yüzde 60'ın üzerinde aylık aktif kullanım oranı, 10 dakikayı aşan ortalama oturum süreleri ve kullanıcılardan gelen olumlu yorumlar nedeniyle büyümek konusunda daha istekli olduklarını söylüyor. Yönlendirdiği mobil trafik rakamlarıyla yayıncı ilişkilerini de güçlendirdiklerini söyleyen Varol, bu nedenle Türkiye'ye verdikleri önceliğin artarak devam edeceğini belirtiyor.

Varol, ülkemizde hedeflenen noktaya ulaştıktan sonra gelişmekte olan pazarlar ve stratejik açıdan önemli bir kaç ülkede büyümeye odaklanacaklarını da ekliyor. Ancak bu planların hangi vaadede gerçekleşeceği konusunda bir öngörüde bulunmuyor.

Eğer hala denemediyseniz haber sitelerinin yanısıra dergilerden ve bloglardan da beslenen Bundle'a bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Yorumlar (9)
 1. Umut Yılmaz Umut Yılmaz

  Çok harika bir program gerçekten çok geniş Türkçe içerik sunuyor. Ancak programın geliştirilmesi gereken bazı konular var örneğin browserda açma seçeneği getirilmeli. Okuma modu geliştirilmeli.

 2. Sametmacit Sametmacit

  100 bin kullanıcı günlük 15 haber okuyorsa nasıl ayda 2 milyon haber okunmuş oluyor bu hesapta bir yanlış var.

  1. 100bin kullanıcı günlük 15 haber okuyor denmemiş ki.

   Aktif kullanıcı sayısı %60 denmiş ve 100bin indirme var denmiş öyleyse 60bin aktif kullanıcı var. Günde ortalama 15 haber okuyorlarsa 3milyon okunma ayda ise 90milyon haber okunması oluyor.

   Veya aylık 2 milyon okunma için günlük 66bin okunma ve her kullanıcı ortalama 15 haber okuyor ise 4400 aktif kullanıcı var.

   1. Bir Dost Bir Dost

    Aylık %60 aktiftir .Ama yine uyuşmuyor 900k okunma oluyor.Bir yerde şişirmişler.

 3. Emre Baltacı Emre Baltacı

  Hem türkçe hem de yabancı kaynakları aynı yerden ve büyük zevkle okuyorum. Biraz daha sosyal eklentiler ve haberlere yorum özelliği bence kesinlikle eklenmeli. Türkiye'deki en iyi uygulamalardan biri, tebrik ederim

 4. Haber okuma alanında bir uygulama yapmak ülkemizde tam bir donkişotluk. Donkişotluk yapanları kişisel olarak çok sevsem de uygulamanın kullanılabilir bir yanını bulamadım. Feedly entegrasyonu ve bütünleşik bir browser ve readability seçeneği olmaması bu devirde kabul edilebilecek bir şey değil. Yine de zaman içerisinde eklenecek, düzeltilebilecek şeyler.

 5. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  3-4 aydır kullanıyorum, kaynaklar arasında bu kadar çok blog olması en sevdiğim özelliklerinden biri.

 6. Samet sana katılıyorum verilen istatistiklerin nasıl hesaplandığına dair bir muamma var.

  Örneğin %60 aktif kullanım oranı ve ortalama günlük 15 haber okuma ile 100bin indirmesi olan bir uygulamada ayda normalde 90milyon haber okunuyor olmalıydı.

  Fakat aylık haber okunma sayısı başka bir paragrafta 2 milyon olarak lanse edilmiş ki gayet yüksek bir sayı. Bu sayıya ulaşabilmek için ise 4400 aktif kullanıcı ve günlük 15 haber okuma ortalaması yeterli.

 7. Hamit Şencan Hamit Şencan

  Adamlar Türkiye standartlarının ötesinde çok iyi bi uygulama yapmış. Eksikleri var ancak genel olarak çok başarılı, dataları da iyi gittiğini gösteriyor. Daha ne olcak ki? Tebrik ederim