#TheShoe, #TheDress... şimdi haber mi bunlar?

#TheShoe, #TheDress... şimdi haber mi bunlar?

'Domino taşları etkisi', Twitter'daki bir virali çok iyi tarif ediyor. Kişisel hesaplardan ünlü yayınlara, şu anda #TheShoe'dan bahseden herkes birer domino taşı... Bu yazı yayınlandığı anda Webrazzi de bir istisna değil: Devriliyoruz...

BuzzFeed'i bilmiyorum ama #TheDress konuşulmaya başlandığında konuyu canlı yayında tartışan CNN muhabirinin de benzer bir boşlukta olup olmadığı en çok merak ettiğim konulardan biri. TV'deki kadın peşpeşe kelimeleri sıralarken belki içinden şu sözler geçiyordur: "Viral olması, bilmem kaç bin kez retweet edilmesi... haber, bu mu şimdi?" CNN'de haber içeriğinin bir elbisenin ya da ayakkabının rengi olmasına aşina değiliz, kimse değil. Yapımcılar da deniyorlar, çünkü şu anda yayınladıkları hiçbir haber #TheShoe kadar ilgi çekmiyor. Yayınlar, okurları dinliyorlar çoğunlukla.

Ne ilgisi var diyeceksiniz ama önündeki aslan bakıcısını kurtarmaktansa anın fotoğrafını çekecek kadar soğuk kanlı durabilen bir fotomuhabir geçiyor aklımdan. Objektifini sosyal medyaya çeviren, ki bizim işimizin bir parçası da bu, tüm gazetecilerin gördüğü kare bu: #TheShoe. ¯\_(ツ)_/¯.

Fotomuhabirin akıllara kazınan ve belki binlerce kişi tarafından yıllarca hatırlanacak bir kare bırakması en iyi ihtimalle birkaç gün alıyor. Biz henüz birkaç saatte milyonlarca kişiyle birlikte bu konudan konuşuyoruz. Ama doğal olarak milyonlarca konuşma balonu birkaç saniye içinde de patlıyor. Çok kalabalığız, dikkatimiz de çabuk dağılıyor. Hayatımız anlara bölündü, bir sonraki anı kaçırmamamız gerekiyor.

Diğer taraftan soğukkanlı fotomuhabir artık o kadar güçlü de değil. En azından tüm dikkatimizi hak etmiyor. Onun karesine girmeyen, eskiden isimsiz olan o karakterlerin kendi hesapları var, olanları bize kendi gözlerinden aktarıyorlar.

Daha fazla konuşabilirim, konuşabiliriz ama kısa kesmem gerekiyor. #TheShoe viralinin etkisi geçmeden bu haberin yayına girmesi gerekiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.