x

NASA Mars Trek: Mars’ın yüzeyinde üç boyutlu gezinti

NASA-Mars-TrekNASA bugüne kadar Mars’a yaptığı keşiflerden elde ettiği bilgileri ve fotoğrafları derleyerek kullanıcılara sundu. NASA Mars Trek ismindeki projeyle Kızıl Gezegen’in yüzeyinde Google Earth gibi dolaşarak özel olarak işaretlenmiş yerler hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

NASA Mars Trek’i dilerseniz tarayıcınız üzerinden 2 veya 3 boyutlu olarak kullanabilirsiniz. Harita üzerinde NASA tarafından isimlendiren alanlar yer alıyor. Bunların üzerine tıklayarak koordinat bilgileri, türü, boyutu gibi çeşitli bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Aynı zamanda ilgili alanlara veya şekillere yaklaşarak yüksek çözünürlükte sağlanmış detaylı fotoğraflarını görebiliyorsunuz. Harita üzerindenki yerleri kendiniz keşfedebildiğiniz gibi dilerseniz arama kutusu üzerinden istediğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz.

NASA’nın “Bookmarks” sekmesi altında topladığı alanları “STL” formatında bilgisayarınıza indirerek 3D yazıcılar üzerinden modelleyebiliyorsunuz. Mars Trek şu an için Chrome 18+, Firefox 4+ ve Safari 8+ üstü versiyonlarında çalışıyor. Nasa Mars Trek sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (1)

  1. yılmaz yıl mazı |

    dünya da bu hale gelecekmuu acaba?) çok yakında mı dedin hehehehe

    Cevapla

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *