ABD'de iki Türk'ün geliştirdiği MONA, e-ticaretin Siri'si olmak istiyor

ABD'de iki Türk'ün geliştirdiği MONA, e-ticaretin Siri'si olmak istiyor

2014 yılında Seattle’da Orkun Atik ve Nurettin Dağ tarafından geliştirilen MONA adlı mobil uygulama, sunduğu akıllı asistan özellikleriyle e-ticareti keyifli ve daha kolay hale getirmeyi hedefliyor.

Mona'yı Siri, Google Now, Cortana gibi popüler akıllı asistanların e-ticarete odaklanan hali olarak tanımlamak mümkün ama önce biraz girişimcilerimizden bahsetmek istiyorum.

2009 yılında ABD'ye yüksek lisans için giden Orkun Atik, Carnegie Mellon Üniversitesi’nde MBA programına devam ederken 2010 yılında PayPal’ın mobil ödemeler bölümünde çalışmaya başlamış. 2011'de MBA programını bitirmiş ve 2011-2014 arasında Amazon.com’da mobil ödemeler, ürün önerileri ve kişiselleştirme alanlarında kıdemli ürün yöneticisi olarak çalışmış.

Yolları Amazon'da kesişti

Nurettin Dağ da ABD’ye 2009 yılında Wireless Generation şirketinde çalışmak için gitmiş. 2011 ve 2014 yılları arasında Amazon.com’un lojistik departmanında kıdemli yazılım geliştirme mühendisi olarak çalışırken Amazon Fresh ve aynı-gün-gönderi projelerini hayata geçirmiş. Bu arada da Orkun Atik ile yolları kesişmiş.

İkilinin 1 yıl gibi bir sürede geliştirdikleri Mona, dünyadaki en iyi kişiselleştirilmiş e-ticaret deneyimini sunma iddiasında. Mona’nın "Missions" özelliğiyle müşteriler Mona’ya diledikleri soruları sorabiliyor, çeşitli görevler verebiliyor ve karşılığında kişiselleştirilmiş cevaplar ve öneriler alabiliyorlar.

En iyi kişiselleştirilmiş e-ticaret deneyimini sunmak istiyor

Müşteriler beğendikleri veya beğenmedikleri ürünler hakkında Mona’ya detaylı geri bildirimde bulunabiliyor, Mona bunları öğreniyor ve kendini sürekli geliştirebiliyor. Mona, ayrıca müşterilerin yeni ürünler ve fırsatlar keşfedebilmesi için günlük veya anlık önerilerde bulunabiliyor.

Kiselleştirme servisleri için oldukça önemli olan kullanıcı tercihleri ve davranışlarını iyi analiz eden Mona, müşterilerin e-posta hesaplarındaki e-ticaret alışveriş bilgilerini dahi hesaba katıyor. Bu sayede iilk kullanımdan itibaren bile kişisel bir deneyim sunuyor.

Şu anda sadece ABD pazarında ve iOS uygulamasıyla hizmet veren Mona, ABD pazarındaki çevrimiçi alışveriş hacminin yüzde 80'indenden fazlasına sahip en büyük 100 parakendeciyi ve markayı destekliyor. Yakın bir süre içerisinde bu sayının 300’e çıkarılması planlanıyor.

Mona smartest personalonline commerce

ABD dışına da yayılacak

Günde milyonlarca ürün bilgisini güncellediklerini ve bir müşteri için tek bir ürün önerisi yaparken binlerce farklı veriye baktıklarını söyleyen Orkun Atik, ABD’de ve uluslararası pazarlarda on milyonlarca kullanıcıya ulaştırmak istediklerini söylüyor. Android uygulaması da gelecek planlarına dahil.

Şu anda iş ortaklarından aldığı komisyon üzerinden çalışan Mona'nın ilerleyen dönemde pazar yeri modeline (marketplace) geçmeyi de düşündüğünü de ekleyelim. Şimdilik öze sermayeyle devam eden girişimin büyümesine paralel yatırım bulmakta zorlanmayacağını da söyleyebiliriz. Özellikle patentli bir öneri hizmeti geliştirmesi durumunda daha kolay yükseleceğine hiç şüphe yok.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.