Ayen, e-ticaret çözümleriyle Türkiye'de liderliği hedefliyor
E-Ticaret

Ayen, e-ticaret çözümleriyle Türkiye'de liderliği hedefliyor

2010 yılında Enis Arslanoğlu tarafından kurulan Ayen Software, Türkiye'nin en büyük e-ticaret siteleri başta olmak üzere birçok offline ve online perakende şirketine sistem entegrasyonu hizmeti veriyor. Aralarında FLO, Lacoste, US Polo, Hotiç, Sunset, Tefal, Samsung ve PUPA'nın olduğu 250'nin üzerinde bilindik AVM markasıyla çalışan Ayen, 2015 yılında toplam 650'den fazla müşterisinin 1 milyon 300 binden fazla ürününe ait canlı sipariş verisini yönetmiş. Gelişmiş e-ticaret çözümleriyle dikkatimizi çeken Ayen, Türkiye'de liderlik hedefiyle hareket ediyor. Bu hedefe ulaşmasının ardından ufukta ABD öncelikli olmak üzere yurt dışı pazarları var.

E-Ticaret yapmak isteyen kurumsal markalar; çarşı esnafı/perakendeciler, toptancılar ve home office satıcıları hedefleyen Ayen'in e-ticaret çözümü, insan kaynağı ihtiyacını minimuma indirmeyi amaçlıyor. Ürün ekleme, zamanında ve doğru şekilde stok, fiyat güncelleme, otomatik faturalandırılması ve otomatik sevkiyat gibi müşterilerin temel ihtiyaçlarına otomatik olarak cevap veriyor. Ürün bilgilerini elektronik ortamda derlenebilecek Excel, ERP, JSON, XML, Web Service, Database Connection ya da CSV gibi tüm veri kaynaklarından alma iddiasındaki sistemde, bilgilerin yayınlandığı her bir e-ticaret platformu için farklı fiyat/dağıtım/kampanya politikaları uygulanmasına izin veriyor. Yani özelleştirilebiliyor.

ayen

Kullanıcıların ürün tedarik ettiği onlarca firmayı tek bir hesapta yönetmesini sağlayan Ayen'in arayüzünde, rakip analiziyle kullanıcıların sattıkları ürünlerin, farklı satıcılar tarafından hangi fiyattan satıldığı görülebiliyor; satışlarla ilgili analizlere (örneğin bu hafta en çok kadınlar alışveriş yaptı, bugün en çok kargo bedava ürünler satıldı gibi) ulaşılabiliyor, farklı tedarikçilerden gelen mesajlar tek panelden yönetiliyor, mesaj içerikleri tanınarak yüzde 33 oranında otomatik olarak yanıtlanabiliyor.

ayen 2

Ayen'in kurumsal taraftaki referansları arasında bulunan Gittgidiyor Cadde, girişimin markalar tarafında geniş bir müşteri kitlesine ulaşmasını sağlamış. 2015 yılında Hepsiburada, Markafoni ve Sahibinden.com gibi e-ticaret şirketleriyle benzer proje hedefleri olduğunu söyleyen Ayen, 2016 yılının ikinci yarısında ise eBay desteği ile birlikte Amerika öncelikli olmak üzere yurt dışı pazarlara açılmayı planlıyor. Girişimin bunun için öncelikle Türkiye'deki yerini sağlamlaştırması gerekiyor. Bugün StockMount, Propars gibi rakipleri olan Ayen, Türkiye'deki çözüm ortaklıklarının sayısını arttırarak ilerliyor. Girişimin verdiği bilgiye göre iki yeni çözüm ortağı, Kliksa ve SanalPazar olacak, bu yıl.

Yorumlar (14)
 1. Mehmet Kayıkçı Mehmet Kayıkçı

  3 gün önce adrazzide şimdi webrazzi de işler böyle dönüyor demekki....

  1. Adrazzi bizden tamamen bağımsız yürütülen bir proje. Bugüne kadar girişimlerden hiçbir karşılık beklemeden yazdık, yazıyoruz. Bu konuda bir sonuca varmadan biraz daha hassas davranabilirseniz sevinirim; çok ciddi bir itham bu.

   1. merve hanım girişimimizle ilgili size mail attık ama olumlu yada olumsuz geri dönüş yapılmadı ne yapmamız gerekir

   2. Yousuf Can Westbean Yousuf Can Westbean

    samimi olduğunuza inanıyormusunuz? Bugüne kadar bizde herhangi bir cevap alamadık maillerimize. bu yorumu yayınlamayın isterseniz ancak maalesef körler sağırlar birbirini ağırlıyor. (bizde bu sübjektif bloğu takip ederek ekmeğinize yağ sürüyoruz. evet, bu ne perhiz ne lahana turşusu)

   3. Mehmet Kayıkçı Mehmet Kayıkçı

    Ben gördüğümü yazdım. Tesadüftür ya da değildir. Adrazzi ile Webrazzi ne kadar bağımsız olduğunu herkes biliyor. Biz de diğer arkadaşlar gibi girişimiz için size e-posta(lar) attık ama olmusuz da olsa bir dönüş alamadık.

 2. "Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit sed do eiusmod tempor incididunt" reklamını yaptığınız sitede kayıtlarda bu yazıyor :)

 3. Sadece rest, soap ve json api ile oluşturulan modüllerin bulunduğu kontrol paneli ile e-ticaret altyapı sağlayıcı olunmuyor. Girişim deniyor da, zaten bu özellikler türkiyedeki çoğu e-ticaret altyapı sağlayıcısının yazılımında bulunuyor. Daha önce bir çok kere girişilmiş şeylere ne zamandan beri girişim deniyor?

  1. Sebahattin Karpuzcu Sebahattin Karpuzcu

   Sen girişim olmuyor desen de , adamlar başarmış ... Adam zaten olan bir şeyden fırsat yakalamış ... Neden başarıyı tebrik etmek yerine, çamur atmayı seçiyorsun ? Sen daha iyisini yapsaydın da adamların yaptığından daha iyisini ortaya koysaydın ? Sonuçta adamlar kendi işini yapıyor, parasını kazanıyor ... Sen yorum yapmaya devam et, bir de lorem ipsumlara takıl... Girişimi yurtdışına taşıyıp aliexpress ile ebay le entegrasyon yaparlar, o zaman da yorum yazarsın ... Not : Şirketle bir ilgim yok , sadece başarılı türk girişimleri ile gurur duyuyorum.

 4. Ceren Kavis Ceren Kavis

  Çok başarılı bir proje. E-ticaret e farklı bir bakış açısı getirilmiş. Emeği geçenlerin eline sağlık

 5. Ömer Ulusoy Ömer Ulusoy

  Piyasadaki bu isteği iyi değerlendirip böyle bir hizmet verdiğiniz için teşekkür ederiz, Başarılarınızın devamını diliyorum.

 6. sanki admin panel arayüzü opencart 2.0 andırmış

 7. Girişimleri tanıtmak için her sitede oldugu gibi burasıda bi ücret talep ediyordur mutlaka. fakat yinede yapılan girişimler bence kaliteli olursa tanıtım yapılmalı. reklam oldugu çok belli.

 8. Erdoğan Erdoğan

  Gittigidiyor Cadde projesi , Sahibinden , Hepsiburada gibi öncü firmalar ; Bu firma sayesinde Api Sipariş aktarımını bir düzene oturtmuştur ve geliştirmeyede devam ediliyor ; Lorem İpsum Dolara takılan arkadaşda oralara takılmaya devem etsin bencede arkada nelerin yapıldığını farkına varmasıda beklenemez zaten ; Diğeride Api her şirket yapıyor diyo ; aynen her şirket yaptığı için hala Muhasebe proğramlarından Ürünleri zar zor çekiyolar ; Bunu yapamayanlar sözde türkiyenin en iyi hazır e-ticaret sağlıyıcıları ; Bu firma Aldıkları xml yapısını müşterinin isteğine göre şekillendiriyo ; Üstelik her zaman yenilik yapma çabasındalar ; yakından takip ettiğim iş ahlakı olan bir firma sadece webrazzi değil uluslararası alanda e-ticaret anlamında isimini duyuracaklarına inanmaktayım ;

  1. firmanın bir çalışanı yada sahibi veya birşeyi olduğunuz çok belli. dikkat edin ben yorumumda firmayı kötülemedim ancak bu bir girişim değil dedim. siz yorumunuzda firmayı övmeyi bırakın piyasadaki tüm altyapı sağlayıcıları "basiretsiz" olarak nitelemişsiniz. firma ile alakanız olduğu o kadar belli ki, basiretsiz olarak nitelediğiniz firmaların çoğunda xml rest api sistemi çok düzgün çalışıyor. çamur atarak ne yükselebilirsiniz, nede ticaret yapabilirsiniz.