Fransa'da Uber yöneticileri tutuklandı!
Genel

Fransa'da Uber yöneticileri tutuklandı!

uberpop-carUber'in Fransa'daki yasallık mücadelesi bu akşam ciddi bir darbe aldı. Uber France CEO'su Thibaud Simphal ile Paris'te yerleşik Uber Avrupa Genel Müdürü Pierre-Dimitri Gore-Coty, Fransız polisi tarafından göz altına alındı ve ardından tutuklandı. Paris bölge savcılığından bir yetkili, tutuklamanın "yasadışı taksicilik faaliyeti" gerekçesiyle yapıldığını açıkladı. Şirketin soruşturmalar sırasında istenen bazı dijital bilgileri de eksik verdiği savcılığın iddiaları arasında.

Son bir haftadır ülke çapında protestolarla karşılaşan ve araçları yer yer vandalizm ve şiddet eylemlerine maruz kalan Uber, faaliyetlerini durdurmayacağını ve yasal mücadelesini sürdüreceğini açıklamıştı. Fransa içişleri bakanlığı, protesto gösterilerinin yayılması üzerine şirketin ekonomik şehir içi araç paylaşım uygulaması UberPOP'u yasakladığını duyurdu. İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, servisin "illegal" olduğunu söyleyip polis ve savcıları göreve çağırmıştı.

Fransa'da taksi dernekleri, kendilerinin tabi olduğu taksicilik lisanslarının Uber tarafından alınmadığını, bunu da haksız rekabet yarattığını iddia ediyor ve Uber'in araçlarını ülkede hem hukuki hem de fiziki yolları kullanarak aylardır engellemeye çalışıyor.

Tutuklamaların arından kısa bir açıklama yapan Uber, yöneticilerinin polis merkezindeki kısa sorgulamalarının arından gözaltına alındıkları, onların serbest kalmalarının yanı sıra ve süren protestolarda hiç bir sürücü ve yolcunun zarar görmemesi için de görüşmelerin sürdüğünü bildirdi.

Yorumlar (6)
 1. Uber disrupt olayinda biraz cani davraniyor, cok agresifler. Boyle haberlere uzulmeyen bir tek ben mi varim?

 2. Canyurdaer Canyurdaer

  Aynı durum Çin içinde geçerli. Bir çok taksicinin tutukalandığını duyduk. Uber yakın zamanda Çin'de de ciddi bir blok uygulanacak diye duyduk. Çin'in kendi içinde kullanılan Dadi, Wechat, Dache önlem almalarına sebep olan bir durum.

 3. Bakalım Türkiye'de ne zaman olacak bu. Bir zamanlar Korsan taksiler vardı bunun sistematiği olmuş. :)

 4. Fatih Yılmaz Fatih Yılmaz

  Arkadaşların yazdığı yorumları tekrarlamak istemiyorum. Lütfen yorumlara "beğendim/beğenmedim" butonları eklensin. Teşekkürler...

  Uber balonu yavaş yavaş patlıyor. Bu da benim yorumum.

 5. Mustafa Mustafa

  Uygulama mantığı çok güzel. Ama bu uygulamanın ülkelerin yasaları ile uyumlu çalışabilmesi lazım. Çalışmazsa yasa dışı...

 6. Anonim Yorumlara Da Izin Verseniz Iyi Olurdu Anonim Yorumlara Da Izin Verseniz Iyi Olurdu

  Haberde verilen iki yabancı kaynak da tutuklanmadıklarını göz altına alındıklarını söylüyor. Bu haber yazılırken bir gelişme oldu da tutuklandılar mı yoksa tutuklanma ile gözaltı kavramları mı karıştı merak ettim