Kuru temizlemeci Networkdry'a BUBA'dan 135 bin TL yatırım
Yatırım

Kuru temizlemeci Networkdry'a BUBA'dan 135 bin TL yatırım

Boğaziçi Üniversitesi melek yatırımcı ağı BUBA, yeni yatırımını kuru temizleme işini internet siparişine bağlayan Networkdry.com'a yaptı.

1 milyon dolar değerleme üzerinden 135 bin TL yatırım aldığını öğrendiğimiz Networkdry, Aralık 2014'te Şebnem Şirin hayata geçirilmiş ve şimdiye kadar özsermaye ile fonlanmış.

Altı ay gibi bir sürede İstanbul, Ankara, İzmir ve Kocaeli’de toplam 100 üye işyerine ulaşan girişim, şimdiye kadar toplamda 41 bin parça kıyafetin kuru temizlemesini yapmış ve bu alanda bir boşluk olduğuna dair bir ışık yakalamış ve bunu da aldığı desteklerle daha ileri taşımayı başarmış.

24 saat içinde teslimat garantisi

5 saat içerisinde kıyafetlerinizi kapınızdan alıp en geç 24 saat içinde temiz ve ütülü şekilde teslim etme garantisi veren NetworkDry, aldığımız bilgilere göre Mart ayında GarantiPartners hızlandırma programına kabul edilmiş. Geçtiğimiz 3 aylık süre içinde de programın erken-aşama girişimlere sunduğu çeşitli desteklerden yararlanarak belli bir ivme yakalamış.

Networkdry kuru temizleme siparis

Hedef 2015 sonunda 40 ile yayılmak

Şebnem Şirin, aldığı destekler ve BUBA'dan alınan yatırımla 2015 yılının sonuna kadar en yoğun nüfusa sahip 40 ile yayılmayı hedefliyor. Toplam 250 bayi ve günde ortalama 1000 parçalık iş hacmini yakalayarak Türkiye genelinde en yaygın hizmet ağı olan kuru temizleme şirketi olma vizyonunu taşıyor. Yani bir nevi kuru temizleme işinin Yemeksepeti (veya Çiçeksepeti) olmak istiyor.

Fiziksel pazardan internete yansıyan işlerin başarı yakalayabildiği bir gerçek. Yurtdışında benzer girişimler elbette var ve Aslanoba Capital'in yatırım yaptığı Rinse'nin kısa süre önce 3,5 milyon dolarlık bir yatırım daha aldığını yazmıştık. Bu pazarın hacmini bilemsek de, Networkdry'in önümüzdeki dönemde büyüme ivmesini artırarak yeni yatırımlar çekebileceğini söyleyebiliriz.

Yorumlar (12)
 1. Temizlikyolda.com varken iyi cesaret olmuş :) internet sitesi hizmetten çok e-ticaret gibi gözüküyor bence tasarım değişebilir. Ek hizmetlerde eklenirse olmayacak iş değil başarılar...

 2. 800 siparişle 3 milyon TL değerleme almak büyük başarı. Daha çok PR yapmak için yapılmış bir yatırıma benziyor Boğaziçi BUBA bizde Varız demek istemiş. Tarafları tebrik ediyorum

 3. Bence iş modeli olarak temizlikyolda.com'dan daha zekice kurgulanmış. Kuru temizleme markaları geri plana atılarak ürün öne çıkarılmış böylece zincir kuru temizlemeciler değil müşteriye ve iş potansiyeline daha çok ihtiyaç duyan tekil işletmelerin potansiyeli kullanılabilir. Muhtemelen iyi bir komisyon ile çalışıyordur sistemleri... Mobili hedeflemeleri şart.

 4. Şimdi yemeksepeti örnek gösterilmiş ama burada kullanıcı firma seçemiyor. O yüzden çiçeksepeti daha iyi tanımlar bu projeyi. Sitede kayboldum gibi iyi bir user experience desteği gerekiyor. Benzer bir girişim temizlikyolda 500K almıştı sanırım rekabet güzeldir sektör için. Girişimcisini ve projeyi ilk defa duyuyorum ama yatırım alıyorlarsa daha duyarız gibi. Boğaziçi Üniversitesi melek yatırımcı ağını ve networkdry projesini tebrik ederiz hayırlı olsun

 5. Recep Faruk Recep Faruk

  isim ne alaka logo 15dk da photoshopta çizilmiş websayfası 5-10binliraya eticaret kuran ajanslara kurdurulmuş biraz gazetelere pr yapılmış 50-60binlira para harcamış google reklamı yapılmış vee yatırım alınmış:) girişimci arkadaşlar bunları görünce benimki niye olmadı diyorlar. Halbuki olay başka... Bu siteyi kuranlar bu yatırımı alacaklarını bilerek kurmuş bence yoksa farklılık yaratan yeni aman allahım dedirten hiçbişey yok. Esas yol şimdi başlıyor piyasada bu işi yapan armut gibi temizlikyolda gibi ehil gibi siteler vardı diye biliyorum... Gerçi zaten ehil elini ayağını çekti , armut pek kurutemizlemeye bakmıyor ama temizlikyolda yol katetmiş gibi görünüyor. Hizmet sektöründe rekabet devam edecek gibi görünüyor.

 6. hepsınden once temizgiy.com u kurmustum, bır kac gırısım yarısmasına da basvuru yapmıstım ama kabul edılmemıstı :) ınsanlara anlatırken yemeksepeti ya da cıceksepeti nin temizlik versiyonu diyordum ama sallayan olmamıştı :)

 7. herkesten önce temizgiy.com'u kurmustum ama kimse beni sallamamıstı diyen arkadas seni cok iyi anlıyorum! turkiye'de bu isler boyledir. burda boyle beyaz prens hikayeleri anlatılır ama hepsi aslında arkasında tanıdık ya da belli sermaye odakları ile yola cıkılmıs ve sonra da medya haberleri yoluyla sısırılmıs ve tek tabanca gibi gosterilmis projelerdir. halbuki daha once aynı konuları dusunen ve uygulayan coktur ama onlara o unlu VC'ler, yatırımcılar projeniz "rantable" değil deyip gülüp geçmişlerdir. Hasan Aslanoba bile. Şaka gibi. Aynı Hasan Aslanabo sonra aynısına yatırım yapmakta beis görmez ama. Bende yıllar önce ilk olarak uzmanibul.com sitesini acmıstım, her konuda uzmanlar ve eğitmenler için, sonra armut.com, ehil.com, ustaiste.com geldi. Ben tek kişiydim, onlar ise sonradan gelen ama ordu gibi tanklarıyla toplarıyla sermayeleriyle tandıklarıyla gelen "çok akıllı" ve "çok başarılı" insanlardı:)) Bu işler böyle işte. 300-400 kişilik bir networking ağıyla bütün sektör dönüyor, biz de Türkiye büyüyor sanıyoruz.

  1. Hocam şöyle bir bilgi daha verim; çok itibar ettiğimiz (en azından ben ediyordum) pilott girişim hızlandırma programına temizgiy.com projesi için başvurduğum dönemde temizlikyolda.com da başvurmuş onlari seçtiler. Sonuçlar aciklandiktan sonra Duygu Öktem' e mail attim kendisi de okuyorsa burayi cevap verebilir tabi lutfederse :)

   Neyse sonuçta bana benim projemin yetersiz olduğunu söylediler sonra yine mail attım "e ayni projeyi sectiniz diye". Bu sefer de takımımızin yetersiz olduğunu soylediler bu arada hic yüzyüze filan gorusmedik yani hani dicem ki bizi begenmediler demek ki diye :) şunu da belirtim takimimizda 2 yazilimci 1 tasarimci var 2miz elek elektronik muhendisi 1imiz bilgisayar muhendisiyiz.

   Herneyse biraz twitter da araştırma yaptim; temizlikyolda.com un kuruculari halihazırda baya bi zengin kisilermis bunu anladim herkese açık twitter profillerinden siz de bakabilirsiniz. Burda o kisilerin kendileriyle ilgili bi yorumum yok beni ilgilendirmez onlarin zengilikleri sadece takimlari cidden hangi acidan iyimis arastirma yapmak istemistim. Sunu belirtmek hatta arda kutsal filan okuyan varsa onların iyice anlamasi icin soyluyorum arkasinda turk telekom olan bi kuluçka merkezi bile zengin takimi seçti takiminiz yetersiz dedikleri megerse maddi durumumuzmus :)

   Duygu oktem ya da herhangi bir pilot yetkilisi ki arda kutsal da mentorleri arasında bunu okurlarsa cevap verebilirler.

   1. Olay şu paran varsa range rover yoksa gamer over:D Sen şimdi kendini yatırımcı yerine koy mühendis, yazılımcı, hevesli girişimçiyimi tercih edersin yoksa hem parası olup hem mühendis hem yazılımcı hem girişimcimi olanlarımı tercih edersin:D

    Melek yatırımcı falan hikaye kimse melek değil herkes cebini düşünüyor. Girişimcide sonuçta bir şirket ortağı onunda parası olursa şirketin riski azalıyor kahretsin kapitalist düzen:D

 8. Dertli Kerem (@dertlikerem) Dertli Kerem (@dertlikerem)

  Ne güzel hikayeler yazılıyor, melek yatırım ağları kendi PR'ları için girişimcilere yüzbinlerce lira yatırım yapıyormuş gibi yapıyor; projeniz varsa kendinizden başka kimseden hayır yok size, bakalım bu balon ne zaman patlayacak... BUBA'nın 5 kuruş parası yok ondan eminim de inşallah NetworkDry'a da boş vaadler sunulmamıştır...

 9. Ali Yasev Ali Yasev

  kirlilersepete.com vardı hepsinden önce televizyon progrmaına katıldı garibim gayet güzel şekilde projesini anlatıyordu eleştirdilerde eleştirdiler hatta bir kadın vardı orda yatırımcı... Bu ticarimi diye sordu sonra konuşma aptalca bi hal aldı youtubeda vardır izleyin derim çok komik. Adam denedi olmadı çünkü yatırım alamadı sermayesi yoktu. arkasından temizlikyolda belirdi aynı fikri daha güzel bir websayfasıyla daha sevimli bir ekiple yedirdiler piyasaya ünlüleride koydular siteye parayıda bastırıp reklam yaptılar oldumu oldu şimdi piyasa onlara yetmedi bide networkdry geldi armut var zaten bide evebirilazim vardı temizmekan vardı. Tüm bunlara bakınca şunu anlamak gerekiyor facebook ortaya çıktığında facebookmu yoktu ? twitter çıktığında benzeri yokmuydu ? mesele işi kimin yaptığı arkasında kimin olduğu. Yada en basit cümleyle mesele kimin parası var kim reklamı yapıyor o tutunuyor kalanlar yokoluyor

 10. Webrazzi ye bir önerim olacak; yorum yapılan konular için ana sayfada son yorumlanan konular başlıklı bir bölüm olusturabilirlerse güncel olan, ilgi gören konular kaybolup gitmez.