Türkiye'de geliştirilen PublicFeed, konum tabanlı bir "ayaklı gazete" uygulaması
Mobil

Türkiye'de geliştirilen PublicFeed, konum tabanlı bir "ayaklı gazete" uygulaması

publicfeed2PublicFeed, yayıncı ve izleyici arasındaki sınırı tamamen ortadan kaldıran, konum tabanlı bir haber uygulaması. Her kullanıcının etrafında olan biteni kısa yoldan haberleştirmesini sağlayan uygulama, ilk etapta ABD'de yayınlandı. Türkiye'de geliştirilen PublicFeed, kısa bir süre önce de Türkiye'ye açıldı.

Birçoğumuz haberleri başta Facebook ve Twitter olmak üzere sosyal ağlardan takip ediyoruz ve söz konusu ulusal haberler olduğunda, algoritmalarının azizliğine uğramadığı sürece, bunda bir sorun yok. Ağlar, konum entegrasyonuyla yerel haberler için de gittikçe daha güçlü alternatifler haline geliyor olsa da, Türkiye gibi birçok ülkede henüz dişe değer yerelleştirme çalışmaları yapılmadı ve bu alanda büyük bir boşluk var. Zira haberleri takip ettiğiniz hesaplardan almak, takip etmediğiniz hesaplardan gelen haberleri kaçırmanız anlamına geliyor. PublicFeed bu sorunu, haberlerin konum bazlı olarak yayınlanmasını sağlayarak çözmeye çalışıyor.

publicfeed

PublicFeed'in konum duyarlı haber akışı, yakın çevrenizdeki diğer kullanıcılar tarafında girilen haberleri görmenizi sağlıyor. Bunların dışına çıkmak isterseniz keşfet sekmesinde onlarca kategoride farklı haber okuyabiliyorsunuz. Okuduğunuz haberleri paylaşabildiğiniz gibi, tanık olduğunuz bir gelişmeyi  yayınlamak istediğinizde 300 karaktere kadar metin, fotoğraf ve/ya ses kaydıyla birlikte haberi anında paylaşmanız mümkün. Yine konum esaslı olarak yayınlanan haber yalnızca yakın çevrenize gösteriliyor.

Katı konum sınırlamasıyla ilgisiz içerikleri görmenizi engelleyen PublicFeed, algoritmasıyla yakın çevrenizde gerçekleşen ancak daha geniş bir kitleyi ilgilendirebilecek haberlerin yayılmasını da sağlıyor. Beş farklı konum seviyesi tanımlanan PublicFeed'de en alt seviyede (daha az kişiye ulaşarak) başlayan bir haberin etkileşiminin yüksek olması durumunda en üst seviyeye kadar çıkması mümkün. Bu, kaliteli haber içeriğinin ödüllendirilmesini sağlayabilecek bir sistem aynı zamanda.

Ali Kabataş, Orhun Alp Oral ve Mehmet Mert Yücesan tarafından geliştirilen PublicFeed'in kendi verilerine göre, uygulama ilk yayınlandığı günden bu yana geçen beş ay içinde 150 bin üyeye ulaştı ve bunların yaklaşık 8-10 bini uygulamayı aktif olarak kullanıyor. Bunların yüzde 70'ini ABD ve yüzde 25'ini Türkiye'den kullanıcılar oluşturuyor.

İsmi açıklanmayan bir holdingden 600 bin dolar tutarında tohum yatırım aldıklarını söyleyen ekip,bütçenin önemli bir bölümünü uygulamanın ABD'deki tanıtımı için ayırdığını söylüyor. Uygulamayla ilgiliyse konum bazlı haber sayfalarından canlı yayın yapılması, haber kanallarının eklenmesi gibi hedefleri var.

İncelemek isterseniz PublicFeed iOS uygulaması ve Android uygulaması için bağlantıları takip edebilirsiniz.

Yorumlar (7)
 1. mantık güzel amerika'da olsa tutmuştu şimdiye kadar ek olarak tanıtım videosunda bu kadar saçma şeyler yazılabiliryormuş onu öğrendim.. :)

 2. Arkdaşların ellerine sağlık. Çok güzel bir uygulama. Ufak bir bug bildirmek isterim. Mobil tarayıcıdan "facebook login" yaptıktan sonra iphone app'i indirip oradan da facebook hesabımla girmeye çalıştım ama giriş yapılamadı.

  Dilerim çok başarılı olursunuz!

 3. Mehmet Bayram Mehmet Bayram

  Bence guzeel bir uygulama olmuss abd de tutar bu

  Belki yeni Twitter gibi olur

 4. Mert Ted Mert Ted

  enreteran bir uygulama bu uygulama periscope tarzında yaparsa dünyaya nam salabilir tek ihtiyacı olan reklam ,lokasyondan haber çekimi var bence harika tv kültürünü dahi atabilirler.Yapanlarla tanışmak isterim

 5. Bence fikir çok güzel. Gerçekten uluslararası çapta tutabilecek bir proje. Önemli olan yeterli özenin gösterilmesi. Özellikle ABD pazarına büyük önem verirlerse başarılı olacaktır. Biz de naçizane destek olarak indirip kullanmaya başladık :)

 6. Kamil Bey(Microsoft Cleaner Code Writer) Kamil Bey(Microsoft Cleaner Code Writer)

  ufuk ötesi bir uygulama yeni indirdim .şu halindeyken dahi bir çok kkullanıcı var.şuanda ekşi sözlüktede 150.000 kullanıcı diyor.bu uygulama tutar gerçekten .özellikle techcrunchta haber yapıldığında artık profesyonel olmuş demektir.dahası etrafta hangi dedikodular bunları alabiliyor.dehşet bir şey.mesajlaşması da iyi çalışıyor.

 7. Metin Kül Metin Kül

  twitterda tredn topic oldu