Tagnow.me: Kullanıcıların diğer profilleri etiketlediği sosyal ağ
Dijital

Tagnow.me: Kullanıcıların diğer profilleri etiketlediği sosyal ağ

Dünyanın her yerinde yeni ve popüler bir sosyal ağ geliştirmeyi hayal eden girişimciler var. Bu yazıda tanıtacağımız profil etiketlemesine dayalı Tagnow.me de Türkiye'deki girişimcilerin elinden çıkan bir popüler sosyal ağ denemesi.

Sinan Kazancı ve Sezer Korkmaz tarafından kurulan Tagnow, klasik şekilde herkesin profillerinin yer aldığı bir sosyal ağ. Ancak Tagnow'da yer alan marka, firma veya ünlü kişi profilleri diğer kullanıcılar tarafından etiketleniyor.

tangnow.me sosyal ag (3)

Kullanıcılar herhangi bir profili etiketliyor ve profil sahipleri bu etiketleri onaylayabiliyor veya reddedebiliyor. Kullanıcılar hemen her sosyal ağda olduğu gibi birbirini takip edebiliyor.

Başlangıç hikayesi 2011'e kadar uzanan Tagnow, 8 ay gibi bir sürede geliştirilmiş ve şimdiye kadar 35 binden fazla kullanıcı toplamış. Veritabanına 50 binden fazla Türk markası, 1 milyondan fazla sinema filmi ve 500 bin ünlü oyuncu eklenmiş. Tagnow'da oluşturulan toplam içerik ve etiket sayısı da sırasıyla 120 bin ve 113 bin olmuş.

tangnow.me sosyal ag (2)

Eğlenceli bir referans kaynağı olma hedefindeki girişimin kurucuları, topluluğun gücünü kullanarak belli bir konuda objektif fikirleri bir araya toplamak istiyor. Bir yandan da şikayetlerin de paylaşılacağı marka sayfalarını kiralayarak zaman içinde gelir elde etmeyi umuyor.

İngilizce dil desteği de sunan Tagnow, sosyal ağ gerçekliğine farklı bir açıdan yaklaştığı için incelemeye değer. Ancak havada uçuşan etiketlerin bir profil hakkında ne kadar referans olabileceği tartışılır. Kullanıcı deneyimi konusunda da geliştirilmesi gereken tonlarca şey bulunduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz.

Yorumlar (16)
 1. Bana, işlev anlamında bir zamanların pilli projesi http://www.sosyomat.com/'ı hatırlatmadı değil.

 2. An itibariyle site açılmıyor!

 3. Başarılı bir Türk girişimi olma yolunda ilerliyor, belirli bir kişi veya firmayı akla ilk gelen etiketlerle tanımlama fikri hızlı bir şekilde o profil ile ilgili farkındalık sahibi olunmasını sağlıyor, içerisindeki firma, film vs. gibi geniş veri tabanı ile kısa sürede geniş kitlelere ulaştığı takdirde, firmalardan gelecek temel gelir ile planlanan gelir modeli ve gelebilecek yatırımlarla daha da büyüyecektir. Temada kullanılan renklerin uyumu, kullanıcı dostu arayüzü ve haber akışındaki eğlenceli içeriği ile kullanıcılar eğlenceli vakit geçirebilirler. Başarılarınızın devamını dilerim ...

 4. Levent Yildiz Levent Yildiz

  Çok güzel olmuş Çok hoş olmuş emeği geçen herkese teşekkürler.

 5. Umut Serkan Umut Serkan

  Başarılı bir girişim olduğunu bütün içtenliğimle belirtmek isterim ve var olan eğlenceli içerikleriyle kullanıcılara keyifli bir ortam sunmaktadır. Emeği geçen herkese teşekkürler

 6. Gldnnnn Gldnnnn

  Azicikk bagimlisi olduk sankiimobil uygulamada istiyoruzz ama:))

 7. Emrah Üstün Emrah Üstün

  Çok başarılı bir girişim. Desteklenmeli, dünyaya açılmalı.

 8. Mustafa Yüce Mustafa Yüce

  Çok başarılı bir site. Diğer sosyal sitelerden ayrılan bir özellik olarak etiketleme müthiş bir fikir. Bu özelliği kullanarak istediğiniz her şeyi kısa cümlelerle tanımlayabiliyorsunuz. Özellikle arkadaşlarınızı etiketlemek çok eğlenceli. Siteyi denemenizi tavsiye ederim.

 9. Naimenurcadirci Naimenurcadirci

  Arkadaşlarla girdiğimizde her günün sonunda seni böyle böyle etiketleyeceğim demeye başladığım sosyal ağ. Çok eğlenceli :)

 10. bi zamanlar ki sosyolog bu ya

 11. Etiketleri, yorumları severek takip ettiğim bir site olmuş. Emeği geçen herkesin ellerine sağlık....

 12. Alper Kırmızıgül Alper Kırmızıgül

  Sosyal medya kullanıcılarının ne istediğini, ne sevdiğini çok iyi analiz ederek hazırlanmış bir proje olmuş. Gayet eğlenceli ve insanın yüzünde tebessüm bıraktığı tartışılmaz bir gerçek.. İnsanların başka projelere benzetme çabalarına aldırış etmeden yolunuza devam etmenizi diliyorum ! Malesef milletimiz başarılı projeleri alkışlamak yerine taş koymayı daha çok seviyor.

 13. Mevlüt Kasap Mevlüt Kasap

  Yorumlar sanki tek bir elden çıkmış gibi (;

 14. Aynı siteyi tekrar tekrar neden tanıtıyorsunuz ilk defa gibi? https://webrazzi.com/2011/03/24/tagnow-me/

 15. Gönül Gönül

  Çok başarılı bir sosyal ağ projesi olmuş. Umarım ciddi destekciler bulur ve devamı gelir. Fikir çok sağlam şimdiden kitlesini yaratmaya başladı.

 16. Remzi Yıldız Remzi Yıldız

  UX konusunda düzeltilmesi gereken yerler var. Fikir güzel. İçerik eğlenceli. Performans iyi. Fakat kırmızı renk fazla iddalı göz yoruyor. Daha az göz yoran bi renk seçimi yapılabilir.