2015 Genel Seçim sonuçlarını takip edebileceğiniz portaller

2015 Genel Seçim sonuçlarını takip edebileceğiniz portaller

7 Haziran'da yapılacak Genel Seçimler'e az bir süre kaldı. Seçim sonuçlarını anlık olarak takip etmenizi sağlayacak online seçim portalleri bir bir açılmaya devam ederken, öne çıkanları derlediğimiz listemizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bugüne kadar seçim günlerine özel düzenli olarak çalışmalar yapan Google, Twitter ve Yandex gibi internet şirketlerinden henüz ses yok ancak çok sürmeden onların da geri sayıma katılması büyük ihtimal. Bu nedenle listemizi sürekli güncelleyeceğiz. Takip edip, önermek istediğiniz portaller varsa, yorumlarınızla listemize katkıda bulunabileceğinizi hatırlatalım.

Al Jazeera Türk

al jazeera turk

Al Jazeera'nin 2015 Genel Seçim sayfasında henüz seçim sonuçlarını gerçek zamanlı görüntüleyecek bir araç görünmüyor. Ancak bir süredir devam eden seçim yayını içerikleri; Genel Seçim aday listesi, seçim simülasyonu ve seçmenler konuşuyor gibi bölümlere tek elden erişmenizi sağlayan bir arayüzü var Al Jazeera Türk'ün.

Anadolu Ajansı

secim 2015 analodu ajansi

Secim.aa.com.tr adresi sayfasını Seçim 2015 için uyarlayan Anadolu Ajansı (AA), il ve ilçelere göre seçim sonuçlarını oy oranı ve milletvekili sayılarına göre detaylı bir şekilde gösteriyor. İngilizce, Arapça ve Türkçe yayın yapan sayfa, sonuçların yıllara göre değişimini de görselleştiriyor. Bununla birlikte sayfadan Seçim 2015 haberlerine de doğrudan erişebiliyorsunuz.

dokuz8 Haber

dokuz8

Yurttaş gazeteciliği platformu dokuz8Haber, seçim sonuçlarını özel bir haber ağıyla izliyor. Platform, Türkiye çapında vatandaş gazetecilerinin raporlarını İstanbul'da oluşturulacak olan dokuz8Haber Seçim Özel Yayını Haber Merkezi'ndeki 20 editör tarafından doğrulayıp, dört dilde yayınlıyor olacak. Çalışma İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Kurumsal İletişim Yüksek Lisans programının #SeçimVar projesiyle işbirliği içinde yürütülecek.

Hürriyet

secim hurriyetGenel Seçim sayfasında geri sayıma devam eden Hürriyet, ilgili haberler, sonuçlar ve yorumları tek sayfada gösteriyor. Seçim haritasında bugün illere göre aday listelerine erişilebiliyor.

NTV

ntv secim 2015

Son Yerel Seçimler için Yandex ile işbirliği yapan NTV'nin bu yılki seçim sonuçları yayınıyla ilgili henüz bu tip anlaşma duyurulmadı. Buna karşın NTV sonuçları anlık olarak secim.ntv.com.tr sayfasından yayınlayacağını açıkladı. Seçim esnasında ve sonrasında canlı seçim haberleri ve il il seçim duyuruları da yine sayfada yer alacak.

Oy ve Ötesi

2014 Yerel Seçimler'de online sivil toplum girişimi olarak İstanbul'da işe koyulan Oy ve Ötesi, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini altı ilden izlemişti. Daha geniş katılımla 7 Haziran Pazar günü de sahada olacak olan Oy ve Ötesi, Türkiye çapında 171 ilçeye ulaşıyor.

Radikal

radikal sosyal meclis

Radikal'in Seçim 2015 sayfası seçim haberleri, adaylar, seçim simülatörü, Somera tarafından hazırlanan büyük veri uygulaması Sosyal Meclis'i aynı ekranda açık bir arayüzde bir araya getiriyor. Sitede hem AA'nın hem de Cihan Haber Ajansı'nın oy verileri bulunacak.

Sözcü

Sözcü Genel Seçim 2015 için ayırdığı sayfada henüz seçim sonuçları ekranı görünmüyor ancak ilgili haberler ve illlere göre aday listelerine ulaşılabiliyor.

Liste güncellenmeye devam ediyor.

Evrensel.net

evrensel.net secim

Evrensel.net seçim özel sayfasında sonuçları görselleştirdiği haritayla birlikte haberlere de yer veriyor. Demo verilerin yerini sandıkların açılmasıyla Cihan Haber Ajansı'ndan alınan sonuçlar alacak.

Haberler.com

Secim.haberler.com adresinden illere göre seçim sonuçlarını aktarıyor. Sayfada ilgili haberler ve geçmiş seçim sonuçlarına da yer veriliyor.

Mynet

Mynet Genel Seçim 2015 sayfası da sonuçları illere göre görselleştiriyor; seçim haberlerini gösteriyor.

CNN Türk

cnnturk secimCNN Türk'ün konsolide seçim sonuçlarını sunduğu Seçim 2015 sayfasından AA ve CHA sonuçlarına ayrı ayrı erişmek mümkün. İllere göre seçim sonuçlarını yayınlayan CNN Türk seçim ekranından seçtiğiniz illeri favorilerinize ekleyerek öne çıkarabiliyor ve ilgili sonuçları anlık takip edebiliyorsunuz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.