Udemy, 65 milyon dolar yatırım aldı
Yatırım

Udemy, 65 milyon dolar yatırım aldı

udemyEren Bali'nin 2010 yılında San Francisco'da kurduğu online eğitim için pazaryeri girişimi Udemy, 65 milyon dolarlık dördüncü tur yatırım aldığını duyurdu. Yatırım turuna GrubHub, Upwork, BlueApron gibi büyüyen online pazar yerlerinde yatırımları bulunan Stripes Group liderlik ederken Udemy'nin halihazırda yatırımcısı olan Norwest Venture Partners ve Insight Venture Partners da katıldı.

Online eğitim alanında en iyi fonlanan öncü girişimlerden biri olan Udemy, bugün hızla büyümeye devam ediyor. Girişimin kendi verilerine göre, katalogunda bugün 30 bin ders bulunan Udemy'de her ay 80'den fazla dilde 2 bin yeni ders oluşturuluyor.En popüler dersler teknoloji, iletişim ve tasarım alanlarında.

Udemy'de ders içeriği oluşturan eğitmenlerin sayısı 16 bin; ders alan öğrencilerin sayısı ise 7 milyon. Bunların 190 farklı ülkeden geldiğini söyleyen Udemy'nin öğrencilerinin üçte ikisi ABD dışında konumlanıyor. Öğrencilerin yüzde 30'undan fazlası derslerini mobil cihazlardan alıyor.

Son 12 ayda  gelirlerini yüzde 200 oranında arttırdığını belirten Udemy açıklamasında yatırımla birlikte içerik kütüphanesini genişletmeye ve Udemy for Business tekliflerini geliştirmeye odaklanacağını söylüyor. Udemy'nin kurumsal pazara özel dersleri içeren Udemy for Business platformu, bugün 200 şirket tarafından çalışanlarının eğitiminde kullanılıyor. Udemy for Business kullanıcısı şirketler, programlarına kendi özel içeriklerini ya da online pazar yerinde sunulan dersleri dahil edebiliyor.

Stripes Group Yönetici Ortağı Ken Fox'ı yönetim kuruluna dahil eden Udemy, yatırımla ekibini de büyütmeye devam edecek. Ekipte önemli bir değişiklikse geçtiğimiz yıl Eren Bali'nin CEO'luk görevini Udemy eski COO'su Dennis Yang'a bırakmasıyla yaşanmıştı. Eren Bali, bu değişimin ardından Udemy Yönetim Kurulu Başkanı ve Ürün Yöneticisi olarak görevine devam ediyor.

Son turla birlikte Udemy'nin bugüne kadar aldığı toplam yatırım miktar 113 milyon dolara çıktı.

Yorumlar (11)
 1. Eren'i cani gönülden tebrik etmek gerekir. Ciddi anlamda global ve basarili bir Startup kurdugu icin !

 2. Engin Murat Engin Murat

  Bir teknoloji kehanetinde bulunayım.İnternet te paralı kaliteli içeriğin zamanı geliyor artık..İnsanlar artık nasıl günlük hayatlarında gazete ve dergi okumak için para ödüyorlarsa

  kaliteli ve orjinal online içeriğede para vermek zorundalar...Çünkü artık geleneksel medya yok olacak...zaman yeni medya ( internet medyası zamanı )

 3. Darısı Türkiye eğitim projesi yapacakların başına.

 4. Onurakkus Onurakkus

  Tebrikler, Türk girişimcilerin olması gereken nokta buralar işte...

  1. Barış Barış

   girişimci Türkiye'de doğmuş büyümüş ve okumuş ancak girişimi ABD şirketi. yani ülkemizden çıkan bir proje değil maalesef. bizim kendi girişimlerimizi yapmanın zamanı çoktan geldi geçiyor.

 5. Tuğrul Tuğrul

  1 seneyi aşkındır sistemlerinde bug var diyorum eren ve oktaya mail attim hiç tınlamıyorlar deli şeytan diyorki tüm eğitimleri torrentle paylaş

  1. Kardes madem bug buldun. Supportun mailini neden bulamadin.

 6. Emre Özgenç Emre Özgenç

  Öncelikle iki kurucu ortağı tebrik ediyorum, hikayelerini dinledim inançlarını sonuna kadar koruyarak azimle çalıştılar ve bu seviyeye geldiler. Bence bu onlar için yeni bir başlangıç, umarım dünyanın en iyi online eğitim platformu olarak yüz milyonlarca kişiye hizmet verirler. Udemy ekibini de unutmamak lazım onlarında bu başarıda katkıları çok büyük hepsini tebrik ediyorum. Umarım hedeflerinize ulaşırsınız...

 7. İsmail Y. İsmail Y.

  Eren isterse 100 milyar dolar yatırım alsın. Adam da ki ego dağları aşıyor. Türk girişimcisi dediğin biraz mütevazi olur arkadaş.

  Türkiye'de en ufak bir başarı yakalayan adamın egosu dağları aşıyor.

  Udemy daha lokalizasyon bile yapmamış bir site. Klasik değerlemeyi yükseltmek amacıyla yapılan, trende uyulmuş bir adım.

  Bu yatırım UDEMY'nin aslında belirli bir doygunluğa ulaşıp, tıkandığının göstergesi.

  Üstte arkadaşda bahsetmiş, ne maile bakarlar, ne adam yurduna koyarlar. Ancak HDP'nin propagandasını yapsın EREN.

  1. Volkan Akkuş Volkan Akkuş

   Tebrik ederim. Ben de bunların bir eksiği yok mu diye düşünüyordum. Yorumunu okudum. İçime su serpildi.

   HDP olayını ayrı tutmakla beraber, açın internette bir blog, hatayı yayınlayın, koyun news.ycombinator'a, sonra da tekrar e-posta atın.

   Bu kadar dertlenmeyin.

 8. Erkan Erkan

  Gerçekten büyük bir başarı tebrik ediyorum.