Müzik öğrenme platformu myChordBook akıllı enstrüman pazarını da hedefliyor

Müzik öğrenme platformu myChordBook akıllı enstrüman pazarını da hedefliyor

İyi bir elektronik mühendisi aynı zamanda 20 yıllık bir müzisyen: Giray Songül, ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun ve London Business School'dan Yönetim alanında yüksek lisans derecesi var. 2011 yılında StarTV de düzenlenen Star Akademi yarışmasında birinci olduktan sonra ilk single çalışmasını geçtiğimiz Nisan ayında yayınlanan ilk klibiyle tanıtan Giray, herkese müzik yapmayı öğretmek istiyor.

Son üç yıldır üzerinde çalıştığı projeyle ilgili ilk somut adımı 2013 Kasım'ında Bilkent Üniversitesi Cyberpark bünyesinde Do Majör şirketini kurarak atan Giray'ın fikri ilk günden itibaren destek buldu. Do Majör, geçen iki yılda ODTÜ Yeni Fikirler Yeni İşler, Ankara Startup Zirvesi, Intel Startup Challenge ve Dublin Web Summit'in aralarında olduğu farklı platformlar tarafından ödüllendirildi. Yaklaşık dört ay önce kullanıcılara açılan myChordBook girişimin en iyi bilinen ürünü oldu. Günde toplam bin 200 kişiye 5 bin şarkı öğrettiği belirtilen myChordBook'un kullanıcı sayısı aylık olarak yüzde 200 oranında artıyor.

myChordBook, kullanıcılarına bir şarkı dinlerken farkı enstrümanlarla şarkının nasıl çalınacağını öğreten bir müzik eğitim platformu. Piyasadaki en çok bilinen rakiplerinden YouTube entegrasyonuyla ayrışıyor. Zira, myChordBook akor-söz kağıtlarını YouTube ile senkronize ediyor ve bu sayede YouTube üzerinden şarkıyı dinlerken sözlerini takip edebiliyorsunuz. Akor ve sözlere tıklayarak şarkı içinde gezinebiliyorsunuz.

Bir diğer önemli farksa, şarkı sözleri ve akorların doğruluğu zira myChordBook kitle kaynaklı olsa da her eklenen her şarkının yayınlanmadan önce en az üç profesyonel müzisyen tarafından kontrol edilmesi gerekiyor. Kontrol sistemi, bugün 700 şarkının olduğu veritabanına her ay 400 yeni şarkı ekleyen myChordBook'un büyüme hızını sınırlıyor ancak, Giray hedeflerini en büyükten ziyade en güvenilir veritabanını oluşturmak şeklinde tanımlıyor.

Kullanıcıların kendi çalma listelerini oluşturmalarını ve bu liste için bir bağlantı tanımlamalarını sağlayan myChordBook, böylelikle listeye istediğiniz yerden/cihazdan erişmenizi sağlıyor.

Tarayıcınız üzerinden donanımınızı kontrol ederek eğitim veren myChordBook, yine Do Major un geliştirdiği Easy Guitar isimli akıllı gitara bağlanabiliyor. Bu akıllı gitar, site üzerinden bir şarkı dinlerken, LED aydınlatmalarıyla size nereye basmanız gerektiğini gösteriyor.

easyguitar

​Freemium üyelik modeliyle kurgulanan myChordBook'un orta ve ileri seviye müzisyenler için ücretli sunulan geliştirilmiş ek özellikleri bulunuyor. Premium servis, aylık  3.99, 6-aylık 19.99 ve yıllık 24.99 dolar olarak fiyatlanmış. Bununla birlikte Easy Guitar'ın fiyatı da yaklaşık 199 dolar.

myChordBook yenilikçi özellikleriyle rakiplerinden ileride olsa da web öncelikli olması nedeniyle trafiğe "oynaması" gerekiyor. Giray bunun zaman içinde mümkün olacağını düşünüyor.

Do Majör, donanım tarafında ​Easy Guitar ürününü başarıya ulaştırdıktan sonra Easy Piano, Easy Vocal ve Easy Drum ürünlerini de gelistirmek istiyor. En büyük hedeflerinden biri yeni yeni oluşmaya başlayan akıllı enstrüman pazarınının en büyük oyuncularından biri haline gelmek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.