Kariro yeni adıyla sadece bilişim sektöründeki iş ilanlarına odaklanacak
Kariyer

Kariro yeni adıyla sadece bilişim sektöründeki iş ilanlarına odaklanacak

İş ilanları kategorisinde yeni bir girişim olarak Ocak ayında tanıttığımız Kariyername, ismini Kariro.com olarak değiştirerek sadece bilişim alanındaki pazara odaklanacak. İsmiyle birlikte arayüzünü de değiştiren Kariro, aldığı geri bildirimler neticesinde sadece bilişim alanında uzman, stajyer ve yeni mezun adaylara hizmet vermeye başlamış. Kariyername'ye katılan 7 bin özgeçmiş de bu kapsamda filtrelenmiş ve bilişim sektörü dışında kalanlar pasifleştirilmiş.

Şu anda 4 bin kadar bir aday profiliyle yoluna devam eden Kariro, iş arayanlar için takip modülü ve özgeçmiş paylaşımını kolaylaştıran direkt link özelliğiyle daha fazla adayı kendine çekmek istiyor.

Kariro İs ilanlari

İlan başvurusu başına 0.99 TL

Kariro'nun Dijital Pazarlama Müdürü Serkan Hacıömeroğlu'ndan aldığımız bilgilere göre işverenler ücretsiz iş ilanı vermeye devam ediyor. Sadece işverenlerden başvuru başına alınan 0.99 TL'lik ücret de beta (test) süresi döneminde alınmıyor. Yani şu anda belirsiz bir süre için ücretsiz olarak iş ilanı yayınlayıp başvuru alabiliyor.

Bilişim alanındaki iş değişimlerinin ve yeni aday kazanım oranını bilmediğim için Kariro'nun dikeyde ne kadar şansı olduğunu bilmiyorum ama bu alandaki rekabete renk getireceğini söyleyebilirim.

Yorumlar (18)
 1. İsmini Vermek İstemeyen Kullanıcı İsmini Vermek İstemeyen Kullanıcı

  Ben gerçekten bu kişileri ve bu siteyi anlayamıyorum, ilk çıktıkları günden bu yana ne yapacaklar diye takip ediyordun, webrazzi de haberleri yayınlandı daha sonra yükselişe geçtiler fakat bu durumu koruyamadılar ve alexa da çakıldılar, bahsettiğim ilk siteleri de kariyername.com . Eğer girerseniz bu siteye, şu an ki isme yönlendiriliyor. Girişimsiniz anlıyorum, çokta güzel ayrışmak istemek fakat iş modelinizi oturup düşündünüzmü? Çünkü gerçekten bir yerlerde işlemeyen bir durum var gibi geliyor, sanki değiştirmeniz gereken birşeyler varmış gibi, sizi yine takip ediyor olacağım. Umarım kariyername.com 'da ki gibi bir durum yaşamazsınız.

 2. Sinan Duman Sinan Duman

  İş başvurusu başına 0.99tl mi? İşkur kanunlarında açıkça belirtildiği üzere, Türkiye'de iş arayan adaydan ücret istenmesi kesinlikle yasak. Ayrıca özel istihdam bürosu kurmadan iş ilanları sitesi açmakta değişik bir cesaret olmuş. Benim anlamadığım iş ilanları sitesi açarken hiç mi işin yasal boyutuna bakılmadı ? Maaleseef söylüyorum ki sitenin ömrü bu gidişle çok kısa olucaktır.

  1. Sitenin en altında bu yazıya rastkladım .

   Kariro.com Türkiye İş Kurumu Özel İstihdam Bürosu İzin Belgesi sahibidir. Belge Tarihi : 29/12/2014 - Belge Numarası :714. İş arayanlardan hiçbir ad altında menfaat temin edilmez ve ücret alınmaz.

  2. isverenlerden...

   1. Ben yanlış anlamışım :)

 3. Sayın Sinan Duman;

  Öncelikle alakanız için teşekkür ederiz. Kariro.com, 29/12/2014 tarih ve 714 belge numarası ile Özel İstihdam Bürosu olarak yetkilendirilmiş bir kuruluştur. Bunun gereği olarak, "İş arayanlardan hiçbir ad altında menfaat temin edilmez ve ücret alınmaz.". Mevzu bahis 0.99 TL'lik ücret, başvuru başına, işverenden tahsil edilen bir ücrettir. Beta süresince de tüm işverenlere, hesap etkinleştirmelerinden hemen sonra 100 TL'lik bir hediye kredi yüklenmektedir.

  Bilgilerinize sunarız.

 4. kendilerine pegasus'un iş başvurusu modelini örnek almışlar sanırım ama ne yasal olarak ne de marka olarak altını doldurmak pek mümkün gözükmüyor. pegasus işkur'a bağlı çalışmıyor ama kariyer portalı olarak servis sunarsan işkur'a bağlısın, bu da hiçbir koşulda adaydan ücret talep edemezsin demek.

  ayrıca bilişim sektöründeki en büyük sorunun arz-talep dengesizliği olduğunu düşünürsek, bir adayın başvurmak için para vereceğini düşünmek saflık olur. bilişim sektöründeki birazcık deneyim sahibi olanlar iş teklifi ile yer değiştirmeye alıştı. dahası bir adayın bir firmaya para vermesi için o firmanın işveren markasının çok iyi olması lazım. ofise playstation koyduk kafası ile motivasyon yaratan yazılım firmaları için bunun da altı boş. e junior aday da bu parayı verecek olsun diyelim, fukaranın parasıyla iş modeli kurmak esnaf kurnazlığı ister, o da burada pek yok gibi :)

  1. Ziyahan Ziyahan

   Berhan Hanım;

   Öncelikle Kariro'nun bir çalışanı olarak alakanız için teşekkür ederim. Öte yandan, şirket açıklamasından sonra ve açıklamaya rağmen yaptığınız yorumdan ötürü de teessüf ediyorum. Meslektaş sayılabileceğimiz bir pozisyonda, üstelik IK sektörünün bilinen isimlerinden biri iken, siteye hiç gözatmadan; işleyiş ile ilgili uyarı ve ikazları göz ardı ederek, sistemin çalışma şeklinin aksi bir yönde bir işleyiş isnad ederek, eleştirmeniz bizi şaşırttı ve üzdü.

   Sistemimizin işleyişi ile ilgili kıymetli yorumlarınızı ve yapıcı eleştirilerinizi duymak bizi memnun edecektir. Teşekkür ederim.

   1. Sizin düzeltmenizden önce yorum yazmıştım ama onay biraz gecikince ısrarcıymışım gibi olmuş :)

    Sadece bir yanlış anlama, dilerseniz silebilirim :)

    Hayırlı olsun tekrar.

   2. Sevgili Ziya,

    Mevcut firmada yaklaşık 5 ay gibi bir süre çalışmışlığım(Senior Web Dev / Project Leader) vardır mevcut projeyi sana kariyername.com iken teslim etmiştim bilirsin...

    isimyok.com -> kariyername.com ->kariro.com -> ????

    Önce isimyok.com verildi adı sonra kariyername.com yapalım olarak değişti tekrar adı kariro.com olarak değişti. Sürekli değişen strateji zaten zamanında bizim de yollarımızı ayrılmıştı zaten. Kararlı bir strateji yok ortada her gün değişen bir hedef her gün değişen bir domain adı. Çünkü bu sürekli değişiklilik yüzünden sizi hatırlayamaz. Dahası redirectler havada uçuyor. Alexa yerlerde. Yazık bu kadar bütçeye ve emeğe...

    Umarım bir daha değiştirmezsiniz. Yolunuz açık olur o zaman.

    Sevgiler...

 5. Nilay Guler Nilay Guler

  Sektor icin guzel bir dusunce ozelliklede issizligin tavan yaptigi bu donemde...

  Is arayandan ucret alinmior.0,99 tl isverenden aliniyor.

  Bence guzel bir girisim basarilar bende uye oldum...

 6. Habere ben dahil 8 kişi yorum yazmış ve yine sadece ben dahil 4 kişi doğru anlamış, hayretler içerisindeyim. Hepsi fazla e-sosyal olmaktan kaynaklı sanırım. Doğru okuyan, anlayan ve yorum yapan arkadaşları tebrik ediyorum. Azınlıktayız, çoğalmamız gerekiyor.

 7. Muhammed Muhammed

  Bence adayın başvuru için para ödemesi mantıklı olur. Böylece gereksiz başvurular azalır ver iş verenin ihtimam göstererek iş başvurularını inceleyeceğini düşünürüz....

  Ama tabii böyle salak bir ülkede, kimse para ödemek istemeyeili.

 8. İstanbul için toplam 11 ilan bulunuyor.Bunun 4 tanesi d.... .com adlı bir siteye ait ve site ofline durumda.Yani ortaya farklı birşey koymadan bu sektörden ekmek yiyemeyeceklerini kendilerininde bilmesi gerekiyor. Bir site kurayım oradan yürürüm mantığını genelde internette para var biz o sektöre girelim diyen adamlar yapar.Öncelikle bu işler reklam falanla olmaz.

  Eğer bir kullanıcı olarak yazdıklarımı dikkate alırlarsa tavsiyelerde bulunayım :

  ilan sayfalarında herşey aynı fontta,renksiz ve içiçe insanları bayıyor bu konuda yenibirisden kopya falan çekebilirler.

  Teknokentlerde daha aktif olması ve onlardan proje tanıtımlı ilan alması yararlarına olur.

  Site ismi akılda kalıcı değil.

  Referans onaylama sistemi falan getirsinler benim yazdığım referansları şirketler onaylasın.

  Dönemlik iş fırsatlarına olanak versinler.Sadece proje bazlı hizmet alımı gibi.

  Üniversitelerde aktif olsunlar.Seminer konferans gibi etkinliklerle öğrencilerin vizyonlarını geliştirip markalaşmaya gidebilirler.

  Belki uçuk olabilir ama kişilerin kendi takımlarını oluşturup dönemlik iş alımlarına yardım edecek bir fonksiyon ortaya çıkarabilirler.

  Yazılım üzerine üye olanlara isterlerse ufak bir sınav yapıp onun üzerinden derecelendirsin ve iş başvurularında bunları da iş verenlere sunsunlar.

  Eğer sadece sıradan bir ilan sitesi falan olacaksa bence şirketi satıp 2-3 dönüm tarla falan alsınlar.

 9. İş istihdamını arttırmak günümüzde yaşanan işsizlik veya kalifiye eleman sorununa çözüm bulmak adına yapılan projeleri desteklemek gerekiyor özellikle tek bir alanda uzmanlaşan iş bulma sitelerininde alternatiflerinin olması cok güzel birşey . Örneğin www.hoteleman.com tamamen ücretsiz ve sadece turizm alanında hizmet veren bir sitedir , benzerlerinden açık ara fark ile ücretsiz hizmet verdiğimiz düşüncesindeyim.

  Daha iyi hizmeti her zaman ücretsiz bir şekilde sunmak için elimizden geleni yapıyoruz.

  Kariro.com ve benzeri siteleri kuran arkadaşları tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum

  Hoteleman.com

  1. Hotelaman ne demek halit bey? Ajaksdkasjdaasl ben sizin diğerlerinden açık ara fark ile daha iyi hizmet verdiğinizi falan düşünmüyorum. Siteniz de bunu kanıtlar nitelikte değil.

   1. Mahmut Bey,

    Hoteleman.com. hotel ve eleman kelimelerinin birlestirilmis halidir. Turizm sektorunde sadece otelcilerin ve otellerde calismak isteyen insanlarin(otel iş ilanlari) bilgisayar bilgisi ne olursa olsun basit bir sekilde ucretsiz ve uyeliksiz ilan birakabilecegi bir sitedir.

    Calisma mantigi basittir.

    Tek sayfada hem is veren hemde is arayan ilanlarini gorebilirsiniz.

    Zaman kaybetmeden ayni sayfada cv talebinde bulunabilir veya ilanlara basvuru yapilabilir.

    Hic kimseden hicbirsebeple ucret talep edilmez.

    Uye olmak gerekmez.

    Yakin zamanda yeni bir tasarima gecis yapacagiz. Daha kuzumsal , profesyonel, mobil uyumluluk ve kullanici deneyimi ust duzey bir dizayn hazirliyoruz.

    Sizden ricam kisa zaman sonra tekrar siteyi ziyaret etmeniz ve musait oldugunuzda daha detayli incelemenizdir.

    Sizde farkimizi gorrceksiniz.

    Siteye bilisimci gozuyle bakmak bir nebzede olsun yanlis olabilir , cunku turizm sektoru cok farkli..Biz yillarin verdigi turizm sektoru ve bilişim sektorundeki tecrubelerimizi harmanladik bu sitede.

 10. Bu sektöre hizmet eden biri olarak şunu söyleyebilirim; Öncelikle bu sektörü dinamikleri çok iyi bilmek gerek.İşveren işi bilen adam arıyor diplomalı değil. Mevcut eğitim sistemi zaten iş yaşantısından çok uzak. İşverenler ise hala eski yöntemlerle insan yönetmeye çalışıyor. Bu yüzden iki tarafıda tanıyor olmak gerek. Sanal buluşturmalar sonuç vermeyecektir. Ha burada amaç banane faydasından ben 1 tl sine bakarım diyorsa zaten yeteri kadar bu sektör için kariyer sitesi var. Hiçbiri başarılı olamadı çünkü iş modelini tamamen farklı bir bakış açısıyla hazırlamadılar. Eren arkadaşamızın önerdiklerinin tamamını biz yapıyoruz ama birerbir istihdam sağlıyoruz. Bu sektörde ik danışmanlığı yapan yerlerde var fakat sektöre hakim değiller. Profilleri bilmediklerinden sadece görev tanımına bakıp test yaparak işe alım olmaz bizim sektörde.Çift taraflı danışmanlık vermek (işveren için işe alım ve profil yönetimi eğitimi-çalışan için kariyer planlama) gerek. Bu projeler aday bulmayı hızlandırıyor evet ama işin temeli bozuk olduğundan sektöre dahada zarar verir, turnoverı arttırır,iş veren ve işalanın arasını açar. Şu an şirketler zaten referans ile işe alım yapmaktadır.