BolBol, yemek-gıda dağıtım servisi haline mi geliyor?
Genel

BolBol, yemek-gıda dağıtım servisi haline mi geliyor?

Bundan yaklaşık bir yıl önce alternatif bir yemek sipariş servisi olarak kurulan BolBol, talebe göre yemek dağıtım servisi haline geliyor olabilir. En azından, BolBol.com ana sayfasından paket servisi bulunmayan anlaşmalı restoranlara özel teslimat servisine başladığını duyuran girişimin bize ilk düşündürdüğü şey bu.

Zira, yenilenen BolBol.com ana sayfasında, "özel dağıtım ağı" vurgusu ilk göze çarpan yenilik ve ilk açıldığından yakın zamana kadar size ne yemek istediğinizi soran BolBol'un mottosunda artık "en iyi restoranlar" var.

bolbol.com

Söz konusu restoranlarsa, yalnızca BolBol ile anlaşmalı olan Starbucks, House Cafe, PF Chang's ve Home Store gibi paket servisi bulunmayan işletmeler. İlk etapta dokuz farklı restoranla anlaşan BolBol'un özel dağıtım servisi Avrupa Yakası'nda Levent- Etiler ve yakın bölgelerde hizmet veriyor. 30 dakikada teslimat garantisi veren BolBol, kullanıcıların GPS yardımıyla siparişlerini gerçek zamanlı olarak takip etmelerini de sağlıyor.

Şu haliyle "orta üst ve üst sınıf" kullanıcıları hedefleyen özel dağıtım ağının, İstanbul'da diğer semtlere açılması da muhtemel zira anlaşmalı restoran ve cafelerin birçoğu İstanbul'da şube ağına sahip. BolBol.com'un, benzer bir yapıyı, yeniden ölçeklenmesine yardımcı olacak şekilde farklı restoranlarla kurgulaması halinde rakip online yemek sipariş servislerinden ciddi ölçüde farklılaşacağı aşikar. Bundan daha da önemlisi, yenilik, BolBol'un yemek siparişinden bir yemek dağıtım servisine dönüşümünü de işaret ediyor olabilir. Bu, elbette ciddi bir lojistik altyapısı gerektiren bir dönüşüm süreci ve BolBol'un böyle bir süreç için halihazırda düğmeye basıp basmadığı henüz net değil.

bolbol 2Konuyla ilgili bize gelen resmi bir açıklama yok, gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (12)
 1. Avrupa'da zaten restaurantların kendi servis elemanları yoktur. Genelde firma ile anlaşılır ve o firma sipariş başı 2-3 tl gibi ücretlerle servisi eve ulaştırır. Bu tarz bir çalışmanın Türkiye'de olmaması büyük eksik.

  1. Oluyor işte yavaş yavaş. Çünkü Türkiye'de kimse dışarıdan yemek söylemez, anne onun aynısını yapar sana, kimbilir onların içinde ne var :)

 2. Restoranlar %10 a yemeksepetinden zaten tepkili, para kazanamıyoruz diye. Şimdi ortalama 20-30 TL lik bir siparişte %10 dan 2-3 tl kazanacaksın ama büyük bir operasyon yöneteceksin. Kaldı ki bu operasyon litresi 4-5 tl olan yakıtla yapılıyor ve en zor olan kısmı .. Kuryelerle uğraşmak zordur.. Restoran 4-5 kurye ile uğraşırken sen binlercesi ile.. Belki Uber le anlaşırsın ama dediğim gibi yakıt yada maliyet ..

  Artı olarak ben bu tarz restoranlara gidip keyf yapmayı severim, eve söylemem açıkcası.. Nasıl bir planları var bilmiyorum ama umarım para kazanırlar .. Belliki ilk raundu kaybettiler ..

  Bekleyip görelim bakalım, hayırlı olsun

  1. Metin K Metin K

   Deliveroo modeline yakin bir pivot yapmislar, hayirlisi olsun

  2. Hüseyin Hüseyin

   Mantikli ve yerinde bir yorum..bizde restoranlara yonelik bir app gelistiriyoruz. Degerli yorunlarinizi nasil alabilirim?

 3. Engin Sezgin Engin Sezgin

  :) Daha bugün arkadaşımla konuştuk; "Yemek siparişi verildiğinde GPS ile gerçek zamanlı olarak sipariş durumunu takip edebilsek süper olur."

 4. Etiler-Nişantaşı-Bebek üçgeni dışına çıkamayacaklarını ilan etmiş oldular bu hareketleri ile. Görünen o ki havlu atmaları yakındır.

 5. Güzel bir fikir. Anadolu yakasında olursa kullanırım.

 6. bu iş instacart'a çıkar

 7. Ayşegül Bekçioğlu Ayşegül Bekçioğlu

  Bolbol un uzun süredir kurye şirketleri ile görüşmeler yaptığı ve belki de kendi kurye şirketinin kurulacağı biliniyor. Sınırlı lokasyon,pahalı mazot ile kısa vade de başarılı olması ve kar etmesi pek mümkün değil. Asıl sorun insanların bu mekanları hem dekor hem de isim olarak sevmesi ve bu ortamlarda vakit geçirmeyi seviyor olması. Starbucks'a giden bir müşterinin amacı kahve içmek kadar arkadaşları ile sohbet etmektir. İşin sadece ticari tarafını değil sosyo/psikolojik tarafı içinde fizibilite çalışması yapılması gerekir.

 8. Aynı hizmeti Yemek Servisim diye bir şirket de veriyor. Acıbadem'de motorlarını sürekli görüyoruz.

 9. İsmail İsmail

  Daha dün yemeksepeti.com dan sipariş verdim. Canlı destek yemek yolda diyor, ama gelen yemek yok. 3 kere canlı destek ile görüştüm. 3.cüsünde siparişi iptal ettim. iptal'den sonra kapı çaldı. sipariş gelmiş, getiren kişiye sordum, yeni dağıtıma çıktık dedi :)

  Bunu yemeksepetine ilettim, firmayı uyardıklarını belirttiler ama ben birdaha yemeksepeti'ni kullanmayacağım.

  GPS ile sipariş konumunu öğrenmek süper fikir. Ayrıca yemeksepeti büyük şehirlerde çok popiler. 3 büyük şehir harici diğerlerinde uygulama başlatmak piyasada tutunabilmek adına daha mantıklı (Örn: Mersin, Antalya, Bursa, Samsun gibi)