Lenovo, projeksiyon klavye ve ekran teknolojisini yeni telefonunda bir arada kullanacak
Mobil

Lenovo, projeksiyon klavye ve ekran teknolojisini yeni telefonunda bir arada kullanacak

Akıllı telefonların projeksiyon fonksiyonu barındırmasının örneğini çeşitli şirketler bugüne kadar ürünleştirerek sundular. Bunların arasında en bilineni ise Samsung'un "Galaxy Beam" kodlu akıllı telefonu olmuştu. Ancak bu özellik ürünleştirildikten sonra istenilen etkiyi kullanıcılar arasında yapamadı.

Lenovo bugün gerçekleştirilen "Lenovo Tech World" konferansında akıllı telefonlardaki projeksiyon özelliğini bir adım öteye taşıyan ürünü Smart Cast'i sergiledi. Fikir ve prototip olarak uzun süredir bulunan 'projeksiyonlu klavye'yi ürünleştirerek akıllı telefona uyarladı. Lenovo'nun yeni çıkaracağı akıllı telefon üzerinde entegre lazer projektör yer alacak ve görüntünün yansıtıldığı yüzeyi dokunmatik klavyeye dönüştürecek.

lenovo

Lenovo'nun üreteceği akıllı telefon aynı zamanda normal bir projeksiyon cihazı olarak da kullanılabilecek. Bunun için telefonun üzerinde yer alan projeksiyon modülünün iki farklı kullanım ve duruş stili bulunuyor. İlki düz olarak görüntüyü direk yansıtıp projeksiyon olarak kullanmak için diğeri ise çapraz bir açıyla görüntüyü bir yüzeye yansıtarak dokunmatik ekrana dönüştürmek için.

Ürünün piyasaya ne zaman çıkacağı ve fiyatı ile ilgili detaylar ise henüz bilinmiyor. Aşağıda ürünün tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

Yorumlar (3)
  1. Western Western

    tablet ilk baş apple harici firmalar tarafından denendi. tutmadı. sonra apple bu olgunlaşmış fikri aldı. teknoloji dünyasına soktu. aynı şey projeksiyon özellikli telefonlar için neden olmasın. ilk baş samsung tarafından denendi. olmadı. şimdi lenovo dener. yine tutmaz belki. ama elbet bir gün projeksiyonlu telefonlar hayatımıza girecek.

  2. Aynen katiliyorum ve cok buyuk nir satis yakalicak tebrikler lenova

  3. Telefon/tablette projeksiyon çok pratik birşey olmaktan çok uzak. Zira zaten cihazlarına kendine yeten bir pili yokken bir de bilmem kaç lümen ışık yaymaya çalışacak, yakın zamanda çok olası görünmüyor. denemelerin hepsinin akamete uğrayacağı aşikar.

    Ancak projeksiyon önünde klavye vb fikri çok pratik ve üst seviye bir işlev. Projeksiyon yerine lazer ile tam bir görüntü sunmak yerine sadece kalvye göstermek, kontrolörleri açmak gibi yan işlevlere odaklanılırsa neden başarıya ulaşmasın. Böylelikle hem daha güç tüketimi olur hem de lazer projeksiyon bir zamanların masaüstü bilgisayarlarındaki genişletme yuvası işlevini görür. Cihaza eklenecek sanal donanımların görevini üstlenen esnek, müthiş bir cihaz, Ne dersiniz?