Galata İş Melekleri, Türkiye dahil 15 ülkede faaliyet gösteren FlowerBox'a yatırım yaptı
Yatırım

Galata İş Melekleri, Türkiye dahil 15 ülkede faaliyet gösteren FlowerBox'a yatırım yaptı

flowerboxGalata İş Melekleri (GBA), Fransa merkezli ve aralarında Türkiye'nin olduğu 15 ülkede faaliyet gösteren FlowerBox'a 510 bin lira tutarında yatırım yaptı. Galata İş Melekleri yatırımcıları Umur Özal, Önder Öztarhan, Kaan Boyner, Saruhan Tan, Ahu Serter ve Alemşah Öztürk'ün katıldığı tur, FlowerBox Türkiye'yi kapsıyor ve GBA'nın Avrupa merkezli bir girişime yaptığı 15'inci yatırım olma özelliğinde.

Yatırım, FlowerBox'ın özellikle Türkiye'deki varlığını güçlendirme hedefi taşıyor. Zira yatırım haberini 29 Nisan’da düzenlenen Mentor Clinic III etkinliğinde veren Galata İş Melekleri Başkanı Emre Kurttepeli, “Fransa, Almanya, İspanya, İtalya, Kanada, Rusya, Avustralya gibi dünyanın birçok ülkesinde faaliyet gösteren ve çiçek aranjmanlarına özgün bir yorum getiren Flowerbox’a, Türkiye’de sağlam adımlarla piyasa hâkimiyeti kazandırmayı amaçlıyoruz" diyordu. Kurttepeli yapılan yatırımın en önemli aşamalarından birinin, girişimin Türkiye'de sürdürülebilir bir başarı yakalaması olacağını söylüyordu.

FlowerBox, yenilikçi canlı bitki dekorasyonlarıyla dikkat çeken bir girişim ve aşağıdaki videoda görebileceğiniz gibi saksıda görmeye alıştığımız bitkileri, duvarlara asılabilecek şekilde değiştirmesiyle tanınıyor ancak geniş bir ürün portföyü var. Geliştirdiği tasarım bitkileri online  ve offline satış mağazasından sunan FlowerBox, müşterilerine bitkileri istedikleri şekilde tasarlama imkanı da tanıyor.

FlowerBox'ı üç yıl önce Türkiye'ye getiren iki girişimci Ebru Başak Güven ve Cenk Tuncay, markanın kısa sürede iç mimarların ve tasarımcıların ilgisini çektiğini belirtiyorlar. Son kullanıcıyı da hedefleyen FlowerBox'ın kurucu ortağı Ebru Başak Güven, yatırımla birlikte, FlowerBox Türkiye online mağazasının (Sayfa bir süreliğine kapalı) yanına offline mağazalarını da ekleyerek bayilik ağını genişletmeyi planladıklarını söylüyor. Ebru Başak Güven'in verdiği bilgilere göre, Flower Box Türkiye'de öncelikle markanın bilinilirliği ve pazar payı arttırılacak, orta vadede ise ürün çeşitliliği ve tasarımlarda yenilenmelere gidilecek. Reklam kampanyaları ve özel atölyelerle desteklenecek olan süreçle, ürünlerin daha fazla kişiye ulaştırılması hedefleniyor.

Cenk_Tuncay_Ebru_Basak_Guven

Flowerbox Türkiye Kurucu Ortağı Cenk Tuncay ise, GBA yatırımcı grubunun girişimin bu süreçte ihtiyacı olan tüm destekleri sağlayabilecek güçte olduğuna dikkat çekiyor. Önümüzdeki dönemde FlowerBox markasıyla daha sık karşılacağız gibi görünüyor.

Yorumlar (10)
 1. Mustafa Gerdan Mustafa Gerdan

  Zaten anca para kazandırmaya başlamış projelere yatırım yaparlar. Klasik Türk yatırımcısı, meleklikle hiçbir alâkaları yok, koydukları resmi isimden başka.

 2. Tam anlamadım.. Yatırım Flowerbox'a mı yoksa Flowerbox'ın Türkiye distributorlüğüne mi?? Eğer firmanın kendisine ise yaklaşık 180 bin euroluk yatırım eder, Türkiye pazarına açılmak için stratejik bir yaklaşımla kabul etmiş olabilirler.. Diğer türlü ise, zaten durumu düşünmek bile istemiyorum.. Yok artık GBA yarın birgün Taco Bell distributorlüğünede yatırım yapar mı yoksa???

  Ayrıca neden yerli ekosisteme yatırım yapılmıyor çok merak ediyorum.. Girişimcilerimiz çok mu kötü, çıkartamıyor muyuz hiçbişey? Hani amaçları Türkiye ekosistemini büyütmek ya o yüzden soruyorum..

  1. Muhammed M. Topkaya Muhammed M. Topkaya

   ozan yerli sen misin

 3. Yazıdan Türkiye'deki distribütörüne yapılmış bir yatırım olduğu anlaşılıyor. Bu paraya Etiler'deki bir çiçekçiye dahi ortak olunamayacağı düşünülürse iyi mi, yoksa komik mi karar veremedim.

 4. Aristo-Z Aristo-Z

  Mrb,

  Melek başına 85K TL'den imece olmuş :)

  Hedef baremlere göre takviye yapılsa ve 8 barem yapılsa her bütçe/gerçekleşen safhasında melek başına 10K TL yatırım olur.

  Eğer 1.baremi geçemezler ise adam başı 10K TL batırma yatırımı olur.

  Eskiden ne güzel kartonet yapıyorlardı, çek şeklinde kocaman kartondan :)

  Prisync için mesela çok güzel olmuştu :)

  syg

 5. Sıradan bır tuccar bıle bu yatırımı yapardı. Neresi melek bunların

 6. Parayı alıp sırra kadem mi bastılar yoksa :) Default Plesk sayfası geliyor sitelerinde, SSL ile hiç açılmıyor.

 7. Çiçekler sıradan, saksıları sıradan. Herhangi bir çiçekçi 2 gün sonra aynı fikri uygulamaya, aylık 50tl vereceği bir online siteden de satmaya başlayabilir. Meleklerin rakip şirketlerin çok kolay çıkabileceği böyle bir projeye neden yatırım yaptığını anlayamadım? Duvara asılabilir özelliği olan 100 sermaik saksı siparişi versem ne kadar tutar acaba..

 8. Cenk Serin Cenk Serin

  yüzlerce binlerce proje arasından internet sitesi bile olmayan bir siteye yatırım yapılması ne komik,İzmir den kendi markalarıyla çıkan firmayı görmedikleri çok açık yoksa bu yatırımı kesinlikle yapmazlardı..

 9. Orhan B. Orhan B.

  Orjinal tasarım derken? Adamlar yurtdışındaki mağazanın bir ayağı olarak açılıp sonrasında orjinal fikir bizim biz bulduk diye ortalarda geziniyorlar, kendileri kursalar hadi neyse o zaman tamam diyeceğim ne güzel yapmışlar. Ben saçma buldum açıkçası.