Aria ile akıllı saatleri parmak hareketleriyle yönetmek mümkün
Teknoloji

Aria ile akıllı saatleri parmak hareketleriyle yönetmek mümkün

Akıllı saatler birbiri ardına hayatımıza girmeye başladı ve aslında satış rakamları gösteriyor ki tüm dünya kısa sürede akıllı saat teknolojisine uyum sağladı. Daha gidecek çok yol olsa da, akıllı saatler ve akıllı saat deneyimi günden güne gelişecek.

Bildiğiniz gibi hem Android Wear hem de Apple'ın Watch ürünleri dokunmatik ekranları aracılığıyla kontrol ediliyor. Bu noktada Deus Ex Techonolgy firması önemli bir noktayı keşfediyor ve akıllı saatleri kontrol için mutlaka her iki elinizin de boş olması gerektiği gerçeğini değiştirmek amacıyla yola çıkıyor. Akıllı saat bir bileğinizdeyken diğer eliniz ve parmaklarınız da bu ekranın üstünde olmalı fakat bu probleme oldukça çözümsel yaklaşan şirket, Aria'yı geliştirmek için çalışmalara başlıyor.

Aria akıllı saatin kayışının içerisine yerleştirilen, silikon yüzeyli ve derinin hareketlerini anlayabilen bir yapıda olan donanım odaklı bir girişim. Parçaları satın alıp, akıllı saatinizin içerisine taktığınızda artık parmak hareketlerinizi akıllı saatinizi yönetmek için kullanabilir hale geliyorsunuz.

Aria, Bluetooth teknolojisi ile direkt olarak akıllı saatle iletişimde kalacak ve parmak hareketleriyle akıllı saatin yönetilmesini sağlayacak. Aria, çok yakında iOS ve Android platformları için SDK'lar yayınlayacağını da duyurdu. Kısacası üçüncü parti uygulamalar da Aria desteği vererek kendi uygulamalarının parmak hareketleriyle yönetebilir olmasını sağlayabilecek.

Önümüzdeki birkaç hafta içerisinde Kickstarter'da kitle fonlama amaçlı olarak bir kampanya açacağı bilgisi gelen Aria'nın tanıtım videosunu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yorumlar (4)
  1. Muhammed M. Topkaya Muhammed M. Topkaya

    Opera'da zaten olan bi özellik...

  2. Ozgrozer Ozgrozer

    Hareket sonrası tepkime süresi oldukça ağır gibi görünüyor ama güzel düşünülmüş bir proje olduğu için yeni bir pazar yaratacağı da ortada. Hatta yeni nesil akıllı saatlerde de bu tarz bir motion tracker teknolojisi görmemiz muhtemeldir diye düşünüyorum.

  3. Fikir guzel fakat kullanicilara bu kadar fazla yuklenmesi durumunda, sonraki gelistirmelerin daha ileri seviyelerde olmasi gerekir. Umarim ilgili firma daha fantastik ozellikleri listelemistir, aksi takdirde teknoloji israfi yapan diger firmalar gibi unutulacak.

  4. Ziyaretçi Ziyaretçi

    Uzun süre kullanımı sonrasında sağlık problemlerine yol açabileceğini düşünüyorum. Bir tür tik oluşturabilir.