Toplu taşıma planlama uygulaması TRAFI, 6.5 milyon dolar yatırım aldı

Toplu taşıma planlama uygulaması TRAFI, 6.5 milyon dolar yatırım aldı

2014 yılından bu yana Türkiye'de toplu taşıma araçlarının gerçek zamanlı verileriyle rota planlama hizmeti sunan TRAFI, uygulaması için 6.5 milyon dolarlık birinci tur yatırım aldı. Litvanya merkezli girişimin Octopus Investments liderliğindeki yatırım turuna EBRD Venture Capital Investment Programme, BaltCap ve halihazırda yatırımcısı olan Practica Capital katıldı.

TRAFI'nin yeni yatırımla başta Londra olmak üzere Avrupa'da yeni şehirlere açılması planlanıyor. Şirket bu konuda hızlı büyüme potansiyeline sahip gelişmekte olan pazarlara odaklanıyor. TRAFI tarafından iletilen açıklamada,  kurucusu ve CEO’su olan Martynas Gudonavicius, "Karmaşık ulaşım ağlarına sahip olan, gelişmekte olan pazarlarda çok büyük bir potansiyel görüyoruz ancak bu alanlarda iletişim alanında sorun yaşandığı da çok açık. Bu da yolcuların günlük toplu ulaşımını aksatıyor ve zorlaştırıyor. TRAFI işte bu alanlarda mevcut çözümlerden farklı olarak yepyeni bir yaklaşım getiren yeni bir platform olacak" diyor.

TRAFI'nin Gudonavicius'ın sözünü ettiği soruna nasıl bir çözüm getirdiğiyle ilgili son örnek, İstanbul'da minibüs hatlarını sistemine dahil etmesi olmuştu. Girişim bu şekilde, kullanıcılarına en sağlıklı trafik bilgisini sunup, yakın rakibi Moovit gibi uygulamalardan da ayrışmak istiyor.

TRAFI'nin gerçek zamanlı trafik bilgilerini esas alan ve yerel trafik kalıplarını öğrenen yazılımı, Türkiye, Litvanya, Letonya, Estonya ve Brezilya’da kullanılıyor. TRAFI, 2013 Eylül ayında 500 bin dolarlık tohum yatırım almıştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.