Toplu taşıma planlama uygulaması TRAFI, 6.5 milyon dolar yatırım aldı
Mobil

Toplu taşıma planlama uygulaması TRAFI, 6.5 milyon dolar yatırım aldı

2014 yılından bu yana Türkiye'de toplu taşıma araçlarının gerçek zamanlı verileriyle rota planlama hizmeti sunan TRAFI, uygulaması için 6.5 milyon dolarlık birinci tur yatırım aldı. Litvanya merkezli girişimin Octopus Investments liderliğindeki yatırım turuna EBRD Venture Capital Investment Programme, BaltCap ve halihazırda yatırımcısı olan Practica Capital katıldı.

TRAFI'nin yeni yatırımla başta Londra olmak üzere Avrupa'da yeni şehirlere açılması planlanıyor. Şirket bu konuda hızlı büyüme potansiyeline sahip gelişmekte olan pazarlara odaklanıyor. TRAFI tarafından iletilen açıklamada,  kurucusu ve CEO’su olan Martynas Gudonavicius, "Karmaşık ulaşım ağlarına sahip olan, gelişmekte olan pazarlarda çok büyük bir potansiyel görüyoruz ancak bu alanlarda iletişim alanında sorun yaşandığı da çok açık. Bu da yolcuların günlük toplu ulaşımını aksatıyor ve zorlaştırıyor. TRAFI işte bu alanlarda mevcut çözümlerden farklı olarak yepyeni bir yaklaşım getiren yeni bir platform olacak" diyor.

TRAFI'nin Gudonavicius'ın sözünü ettiği soruna nasıl bir çözüm getirdiğiyle ilgili son örnek, İstanbul'da minibüs hatlarını sistemine dahil etmesi olmuştu. Girişim bu şekilde, kullanıcılarına en sağlıklı trafik bilgisini sunup, yakın rakibi Moovit gibi uygulamalardan da ayrışmak istiyor.

TRAFI'nin gerçek zamanlı trafik bilgilerini esas alan ve yerel trafik kalıplarını öğrenen yazılımı, Türkiye, Litvanya, Letonya, Estonya ve Brezilya’da kullanılıyor. TRAFI, 2013 Eylül ayında 500 bin dolarlık tohum yatırım almıştı.

Yorumlar (7)
 1. Cem Nablo Cem Nablo

  Allah trafi'den razı olsun.İstanbulu bana alıştırdı.6.5 değil, 70-100 milyon dolar alması lazım. başarılar dilerim.

 2. Türkiye'den ne zaman böyle projeler çıkacak merak ediyorum doğrusu. Bi yemeksepeti.com var, saysan bi elin parmaklarını geçmez. Ya haber sitelerine abanıyoruz yada yurtdışındaki tutmuş projeleri uyarlıyoruz. Valla zoruma gidiyor bu durum.

  1. Türkiye'de buradanoraya.com yapıldı benzer bir proje... Etohum 2015 ve Startup Turkey de finalist oldu.. Fakat Türkiyedeki yatırımcılar bu projeyi görmeyip abuk sabuk işlere yatırım yapıyorlar...

 3. Litvanyalı bir girişimci Türkiye'deki problemi görüyor, Brezilyaya açılıyor, USA den yatırım alıyor. Bizim bahaneleri, kendimizden çok başkalarını ve yaptıklarını eleştirmeyi, global düşünememeyi bırakıp çok çalışmamız gerekiyor zannımca .. en azından kendime bir not !

 4. Hahaha..Ozi'ye katılmamak elde değil.Şimdi olay şu. Bu projeyi bizden biri yapsaydı durum şöyle oluyor. Bir villa düşünün herşeyiyle aynı. Onu etilere yapıp satarsan 1mil$ eder, Güngörene yaparsan 100bin$ eder.Bizdeki girişimler Güngören misalidir. Ha villada zaten aynı değil. O yüzden dahada vahim durum.Burda bu projeye alacağın yatırım 500bini geçmez.Eğitim sistemini düzeltmeden, türkiyeden dünya markası çıkmadan,siyasi kavgalar bitmeden,sanayi zenginleri girişimcilere yatırımcı olmadan bu işler yüzyıllar sürer:) Teknoparktı,tto ydu,kuluçkaydı bunlar balon işler.Onlar yaptı bizde yapalım kopyalarıyla yol alınmaz.Zaten sonuçlar ortada.Biz daha üretim aşamasındayız. Daha satmayı öğreneceğiz sene 2025 de anlıcaz bunu.Etrafta yok yatırımcı sunumu,yok kanvas yok melek yatırımcı geyikleri dönüp duruyor.LYFT adlı bir uygulama (uberin rakibi) toplamda 850mil$ yatırım alıyor.Bu paraya Türkiyedeki tüm arge yapan yerli yazılım firmalarını (3000 civarı) satın alır sonada çöpe atar üstünede proje çıkartırsın.Fikriniz varsa gidip pazar analizini yurtdışında yapın orda kurun orda büyüğün orda yatırımcı arayın.Bizim sanayimize proje sunduğunda buna bunu yatırcazda ne zaman döner bu para geriye diye sorar çünkü makina alıyo kafası vardır, yatırımcıya gidersin bizdeki, 6 ay sona kaça para kazandırcan diye sorar. Devlete gidersin destek ol diye önce sen 500ü bi harca sona alırsın der sana.Ekip lazım olur zilyon tane üniversiteden bi tane nitelikli adam bulamazsın.İş planınızı evet doğru kurgulayın.

 5. Gameois Gameois

  Ozi'ye katılamamak elde değil, uygulama yada yatırım konusunu bir kenara bırakırsak, ülkenin en büyük problemi trafik, 100 binlerce insanın ömrü yollarda trafikte geçmekte, bu sorun aşılmadığı sürece kendi kendimize zarar vermeye devam edeceğiz, hergün bu 100 binlerce insanın ömründen çalınan 1 saati faydalı bir işe, bir kişisel gelişime kullansak, ne kadar daha iyi bir dünya ya yada ülkeye sahip olurduk bir düşünsenize?

 6. Ozi ve murat, sizin yorumlarınızdan sonra bu haberin yorum kısmını kullanıma kapatabilirler. Bu konu ile yapılabilecek başka bir yorum yok bence.