Adblock Plus da Android'de reklamları engellemek istiyor

Adblock Plus da Android'de reklamları engellemek istiyor

Avrupalı mobil operatörler Google'ı reklam tarafından vurmaya hazırlanıyor ama bu konuda daha tecrübeli olan daha hızlı bir adım atma hazırlığında. Web tarayıcılarda reklamları engelleyen bir eklenti olan ABP, bu kez mobil tarayıcıyla atağa geçiyor.

Android için Firefox'un özel bir sürümü olan bu mobil tarayıcı aslında ABP'nin mobildeki reklamları engellemek yönündeki ilk girişimi değil. Daha önce de Firefox için bir Android eklentisi geliştirmişti. Bu eklenti halen kullanılabilse de mobil uygulamalardaki reklamları engellemek için geliştirilen ayrı bir ABP uygulaması Google tarafından Google Play'den çıkarılmıştı.

ABP Android uygulamasına henüz Google Play'de yayınlanmış değil. Şimdilik test kullanıcısı olarak erişmek isteyenlerin ABP'nin Google+ grubuna üye olduktan sonra, test kullanıcısı olmak istediğinizi onaylamanız gerekiyor. (Ben kontrol ettiğimde uygulama bağlantısının hata verdiğini gördüm.)

Adblock Plus Android uygulama

Android için Firefox'un eşleme ve eklentiler gibi bazı özelliklerini bulundurmayan ABP Android uygulamasının pil ömrünü uzattığı gibi mobil veri kullanımını da azaltacağı paylaşılıyor. Android kullanıcılarının bu tarayıcıyı ne kadar tercih edeceğiyse tam bir muamma. Zira Firefox, web tarafında da Google Chrome'un üstünlüğünü kabul etmiş durumda.

Dijital reklamcılık günden güne büyürken, bu alandaki karşı duruşlar da hiç bitmeyecek gibi duruyor.

Son olarak ABP'nin iOS kullanıcılarını da görmezden gelmediği paylaşalım. E-posta adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. Biz her iki uygulamayı da duyurmaya çalışacağız.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.