Adblock Plus da Android'de reklamları engellemek istiyor
Mobil

Adblock Plus da Android'de reklamları engellemek istiyor

Avrupalı mobil operatörler Google'ı reklam tarafından vurmaya hazırlanıyor ama bu konuda daha tecrübeli olan daha hızlı bir adım atma hazırlığında. Web tarayıcılarda reklamları engelleyen bir eklenti olan ABP, bu kez mobil tarayıcıyla atağa geçiyor.

Android için Firefox'un özel bir sürümü olan bu mobil tarayıcı aslında ABP'nin mobildeki reklamları engellemek yönündeki ilk girişimi değil. Daha önce de Firefox için bir Android eklentisi geliştirmişti. Bu eklenti halen kullanılabilse de mobil uygulamalardaki reklamları engellemek için geliştirilen ayrı bir ABP uygulaması Google tarafından Google Play'den çıkarılmıştı.

ABP Android uygulamasına henüz Google Play'de yayınlanmış değil. Şimdilik test kullanıcısı olarak erişmek isteyenlerin ABP'nin Google+ grubuna üye olduktan sonra, test kullanıcısı olmak istediğinizi onaylamanız gerekiyor. (Ben kontrol ettiğimde uygulama bağlantısının hata verdiğini gördüm.)

Adblock Plus Android uygulama

Android için Firefox'un eşleme ve eklentiler gibi bazı özelliklerini bulundurmayan ABP Android uygulamasının pil ömrünü uzattığı gibi mobil veri kullanımını da azaltacağı paylaşılıyor. Android kullanıcılarının bu tarayıcıyı ne kadar tercih edeceğiyse tam bir muamma. Zira Firefox, web tarafında da Google Chrome'un üstünlüğünü kabul etmiş durumda.

Dijital reklamcılık günden güne büyürken, bu alandaki karşı duruşlar da hiç bitmeyecek gibi duruyor.

Son olarak ABP'nin iOS kullanıcılarını da görmezden gelmediği paylaşalım. E-posta adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. Biz her iki uygulamayı da duyurmaya çalışacağız.

Yorumlar (5)
 1. Çok üstüne gidiliyor google un... 365 milyar dolar değerindeki dev şirketin buna bir çözüm bulması gerekiyor artık..

 2. Technonur Technonur

  google in bütün bu engelleri asmasinin 1 saat bile alacagini sanmiyorum... en kötü ihtimalle reklamlari resim formatina dönüstürür ve direk link verir :) buna hicbirsekilde cözüm bulamazlar cünkü sitedeki tüm resimleri tarayip reklammi degilmi analizi yapmasi lazim buda cok zor bir olay :)

  1. Batuhan Batuhan

   Adblock 2 farkli sekilde calisiyor. 1. Reklam kodlarini algilayabiliyor 2. Css de sabit girilen bir resmi( ornegin 728x90) algilayabiliyor

   1. Technonur Technonur

    dedigim fikirde zaten reklam kodlarinin tamamen kalkmasina yönelik yani normalde suanda ilk olarak google serverina oradanda normal siteye yönlendiriyor bunu direk siteye yönlendirip orada bir api yükletip asabilir. resim boyutu kismiysa yine cok zor bir olay degil 728*90 vs gibi standartlasmis reklamlari 3-5 piksel büyütme kücültme ile asabilir. ki suanda zaten söyle bir olay var acikcasi google adblockleri vs yi asmak icin kafa patlatmiyor cünkü bunu kullanan kesim zaten internetle hasir nesir olan reklamlari ayirt edebilen kesim dolayisiyla pek fark olmuyor. ama webrazzide baska bir yazida okudugum kadariyla operatörler reklamlari engellemeye calisacakmis onu yaparsalar google iste o zaman bu konu üzerine yogunlasir gibime geliyor.

 3. Maxthon android tarayıcı uygulamasında adblock eklentisi var..