Avrupalı mobil operatörler Google'ın en büyük silahını elinden alabilir
Mobil

Avrupalı mobil operatörler Google'ın en büyük silahını elinden alabilir

Avrupalı mobil operatörler, mobil cihazlara kayan milyar dolarlık dijital reklam pastasından daha fazla pay istiyor. Financial Times'ın gizli kaynaklarına dayandırdığı habere göre Avrupalı mobil operatörler mobil cihazlarda reklamları engellemeye hazırlanıyor.

Paylaşılan bilgilere göre, birden fazla Avrupalı operatör bu önemli gelişmeye imza atma hazırlığında. Hatta reklamları engelleme konusunda İsrail'li Shine adlı şirketle anlaşıldığına da yer veriliyor. Söz konusu engellemenin web sayfalarını ve uygulamaları kapsayacağı ancak sosyal ağları etkilemeyeceği ifade ediliyor.

Bu açıklamalara bakılırsa AB bir kez daha dolaylı yoldan da olsa Google'ın en önemli gelir kalemini hedef alıyor. AB'nin tekelcilik soruşturmalarıyla karşı karşıya kalan Google'ın olası bir durumda karşı dava açıp açmayacağı bilinmiyor ancak şimdiden bunun bir hak ihlali olup olmayacağı da tartışmalı.

Zira operatörlerin kendi kararları doğrultusunda kullanıcıların aldığı hizmete doğrudan ve geniş çaplı yaptırımda bulunması oldukça tartışmalı bir konu (bkz: ağ tarafsızlığı). Her ne kadar kullanıcılar kendi başlarına bu tür bir engellemeyi tercih edecek olsa bile, bu hizmetin herkesi direkt olarak etkilemesi olası bir dava sürecinde Google'ın lehine olacak gibi görünüyor.

Teknoloji devlerinin mobil operatörlerle dişe diş rekabeti

Bildiğiniz gibi Google ve Facebook gibi şirketler bir yandan mobil ağlar sayesinde gelirlerini katlamakla kalmayıp, bir yandan da mobil operatörlere rakip olmak için adımlar atıyor. Mobil operatörlerse sunduğu mobil internet hizmetini günden güne ucuzlatırıyor ama gelirlerini çeşitlendiremiyor.

Keza bu sorun(?) geniş bant internet servis sağlayıcılar (ISS) için de aynı şekilde işliyor. Bazı ISS'ler reklam engelleyici sistemler denenmiş ancak kararlı bir şekilde bu işi sürdürebilen olmamıştı. Diğer yandan Google'ın internette reklamsız gelir modeli oluşturmak üzerine çalışmalar yaptığı da biliniyor. 

Diğer yandan dijital'15'te konuşulduğu gibi reklam engelleyici doğal (native) reklam ve içerik pazarlamasının önemini artırıyor ki biz de Adrazzi.com hizmetimizle bu tarafta yer almaya çalışıyoruz.

Bu büyük mücadelede ayakta kalan kim olur dersiniz?

Yorumlar (6)
 1. Google'ın kesinlikle kısıtlanması gerekiyor. Sadece Avrupa değil ülkemizde de demokratik yöntemlerle kontrol altına alınması gerekiyor. Google pazarın yüzde 90'ını elinde bulunduruyor ve tekel durumda. Tekellerin nasıl sistemi kontrol edebildiğini hepimiz biliyoruz. Mailing, sms ve diğer reklam kanallarına yapılan kısıtlamalar Google'ın işine geldi. Google tek etkili reklam kanalı olarak internet pazarını silip süpürmeden önlemi alınmalı. Artık kurumlar kârlarının yarısını ister istemez Google ile paylaşmak zorunda. Bu bir modern soygundur. Önü kesinlikle alınmalı.

  1. Technonur Technonur

   google in pazarin %90nini elinde bulundurmasi googlein sucumu ? google sonucta devlet kurumu degilki alternatifi yok diyesin senin mantiginla gidilirse o zaman facebookda kapatilsin sosyal medyanin %90nini elinde bulunduruyor twitterda kapatilsin mikroblogun %100ünü elinde bulunduruyor. Ben google araciligiyla bircok reklam verdim 100 veriyorsam karsiliginda 1000 aliyorum bunu google bana zorlami yaptiriyor hayir alan razi veren razi kisacasi kisitlamak yerine yeni cikan rakipleri ihtiyaciniz varsa destekleyerek bu sekilde tekellesmeye azda olsa engel olabilirsiniz kimse size illa google kullanin diye zorlamiyor...

   1. Aliveli Aliveli

    Enkidu'nun büyük ihtimalle google tarafından kısıtlanan bir girişimi var : )

 2. Yasin Aktimur Yasin Aktimur

  Diğer yandan dijital’15’te konuşulduğu gibi reklam engelleyici doğal (native) reklam ve içerik pazarlamasının önemini artırıyor ki biz de Adrazzi.com hizmetimizle bu tarafta yer almaya çalışıyoruz.

  Cümlesinde "(native) reklam ve içerik pazarlaması" nın bir örneğinide görebiliyoruz . mükkemmelsiniz :)

 3. Google da artık internette tekel oldu. Artık bi yerlerden rakip çıkması gerekiyor. Gücü kırılmasa da zedelenir, rekabet ortamında her zaman hizmeti alanlar karlı çıkar.

 4. Oguzhan Oguzhan

  beyler google işini adam gibi yapan mükemmel bir oluşum.... Bünyesinde dünyanın en zeki insanlarını çalıştırıyor, tekel olması çok normal. diğer operatörlermiş mobil devleriymiş hikaye...